23.august 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    V modlitbe človek prijíma zodpovednosť za príchod Božieho kráľovstva - a to aj v modlitbe, v ktorej ide o individuálnu núdzu, starosti či nešťastie. Rozhodujúcou otázkou pri tom je, či táto modlitba človeka sústreďuje na jeho ja alebo či ho otvára pre svet. V tomto zmysle možno povedať, že modlitba bez spoločenských dôsledkov je pokrytectvom. V kresťanskom zmýšľaní nemôže byť modlitba, ktorá by stála mimo „príď kráľovstvo tvoje“.

~D. Sölleová ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1077 reakcie0
(Share 224 1)


Téma: Obrátenie / Boh nepamätá na našu minulosť / Ez 18, 21-22

Myšlienky... 110/2000

       Ľudia majú dobrú pamäť. Zvlášť keď ide o chyby a priestupky tých druhých. V komunálnych voľbách kandidoval za starostu istý päťdesiatnik. Okrem neho kandidovali ešte dvaja muži. Aj keď patričné vedomosti (aj kontakty), aj keď azda bol z kandidátov najsúcejší, predsa nebol zvolený. Prečo? Hneď po zverejnení kandidátky začali mnohí spomínať na staré časy – a náš päťdesiatnik bol v mladosti pekný kvietok. „Nuž takého za starostu...? hovorili mnohí. Pozerali sa na situáciu spred 30 rokov a vôbec si nevšimli, že za ostatné roky vystupoval ako seriózny otec rodiny, ktorý zanechal mladícke výstrelky. Nevšimli si ani ďalšie profesionálne kvality, ktoré sa počas týchto rokov objavili v jeho živote.
       Ľudia vnímajú našu minulosť. Niekto pre jednu jedinú chybu je „označený“ na celý život.
       Máme šťastie, že Boh sa správa inak. U proroka Ezechiela čítame: „Ak sa však hriešnik odvráti od všetkých hriechov, ktoré popáchal, zachová všetky moje príkazy a bude konať podľa práva a spravodlivosti, určite bude žiť, nezomrie. Na jeho hriechy, ktoré popáchal, si nespomeniem, pre spravodlivosť, ktorú konal, bude žiť.“ (Ez 18, 21-22)
       Naša minulosť – nech už sa v nej nachádza čokoľvek – pred Bohom vlastne neexistuje, ak sme opustili cestu neprávostí. Nemusíme niesť bremeno svojich pokleskov. Je to úžasná správa. Od okamihu obrátenia začína nové obdobie života človeka. Smer je jasný: ak bude kráčať po ceste spravodlivosti - smeruje k životu; ak sa však vráti späť na staré hriešne chodníčky – smeruje k smrti. Boh nie je otrokom našej minulosti.
       Táto správa nás zaiste potešila. Veru ťažko by sa nám žilo, keby sme mali so sebou vliecť celé to zlé bremeno minulosti.
       Ale táto správa nás chce aj niečomu naučiť: pokúsme sa nasledovať Boha v tomto jeho milosrdnom počínaní. Zabúdajme na minulosť tých, ktorí sa obrátili, ktorí skúšajú žiť nový život. Toto „zabudnutie minulosti“ mnohým pomôže postaviť sa rýchlejšie, mnohým dodá nový elán, mnohých to povzbudí. Ak Boh po našom obrátení zabúda na našu minulosť – my zabúdajme na minulosť tých, ktorí sa obrátili.
20.07.2003 | Čítanosť(2366)
Téma: Obrátenie / Zmena
08.02.2010 | Čítanosť(1536)
Obrátenie
31.01.2005 | Čítanosť(638)
Ez 18


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet