20.október 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Laik je mostom medzi Cirkvou a svetom. Apoštolát laikov, ktorí sú spojení s pastiermi Cirkvi a oživovaní sviatostnou milosťou, robí Cirkev skutočne Cirkvou.”

~JÁN PAVOL II. ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť953 reakcie0
(Share 353 0)


Téma: Pascha / Vzkriesenie

Kartotéka

Sviatostná liečba
Marián Gavenda

      Jedna z výrečných scén nového poľského filmu Prímas zobrazuje, ako v zdevastovanom kláštore, kde je internovaný kardinál Wyszyński, komunistickí strážcovia práve vypálili spustnutú záhradu, v ktorej domáci väzeň nachádzal aspoň malé pookriatie a možnosť nekontrolovane prehodiť pár slov so svojím sekretárom. Obaja sa prechádzajú, ohromení ďalším barbarstvom. Zrazu kardinálovi zažiari na tvári tichý úsmev, skloní sa a čosi pozoruje. Prekvapený sekretár sa pridáva k nemu a o chvíľu sa usmieva aj on. Po obhorenom pahýli sa štverá malý chrobáčik. Zo zhoreniska ešte stúpa dym, a tu si už razí cestu nový život! Častý pohľad cez zamrežované dvere na spievajúcich vtákov vedie kardinála ku konštatovaniu: Vy ste tu boli, oni neboli; oni nebudú, vy tu budete... Okrem modlitby čerpal neoblomný kardinál silu i z obdivuhodnej vitality prírody. Aj nás oživuje a povzbudzuje v tomto jarnom období. A vonkajšou atmosférou nás navodzuje na to, čo sa deje v inej, duchovnej rovine.
      Veľká noc tiež znamená zrod do nového života. A nielen tá historická, ale zakaždým, keď si ju liturgicky sprítomňujeme. Určitá spoločenská, kultúrna, i duchovná únava, ktorú cítiť na prestarnutom kontinente, ešte väčšmi umocňuje túžbu po novej jari. V prírode si nový život razí cestu prirodzene a živelne, sám od seba - kvety rastú aj spod snehu a jemná tráva prerastá asfalt. K prirodzenosti človeka však patrí rozum a slobodná vôľa. A preto duchovná jar neprichádza sama, ale len tam, kde sa pre ňu človek otvorí.
      Z Kristovho prebodnutého boku vytiekla krv a voda, z neho pramenia sviatosti Cirkvi - hovoria slová liturgie. Áno, tu je prameň nového života. Nestačia len úprimné veľkonočné priania plné nádeje. Podobne ako príroda potrebuje teplo, svetlo a vodu, aj duchovný život potrebuje svoj stály zdroj, inak chátra až odumiera. Sú ním sviatosti. Dar vykúpenia a nového života, ktorý cez Veľkú noc slávime, k nám prichádza účinným spôsobom práve cez sviatosti. V Cirkvi u nás i vo svete možno pozorovať rôzne iniciatívy, ako vzbudiť záujem, vniesť novú jar. Skutočná a trvalá obnova však prichádza iba tam, kde sa obnovuje sviatostný život. Protestné akcie či lacné pastoračné „trháky” občas na chvíľu upútajú nespokojencov a zvedavcov, ale trvalú náplň dať nevedia. Profesor Marucca, ktorý roky pracoval v psychoterapeutických tímoch, napokon prichádza k podobnému konštatovaniu: „Presvedčil som sa, že najúčinnejšia terapia je sakramentálna - keď dušu uzdravuje sila sviatostí.” Snažme sa cez tieto dni mať na liturgických sláveniach plnú účasť, živo prijímať ponúkané sviatosti a v pravidelnom sviatostnom živote pokračovať aj v nastávajúcom období.
      V čase, keď obdivujeme, ako lúče slnka prebúdzajú prírodu do nového života, otvorme sa aj lúčom milosti, aby nám Veľká noc priniesla novú jar i v duchovnom živote.
19.10.2006 | Čítanosť(2933)
Téma: Nádej / Vzkriesenie
25.11.2005 | Čítanosť(2380)
Téma: Kristus / Vzkriesenie
02.03.2005 | Čítanosť(1952)
Téma: Vzkriesenie
27.03.2006 | Čítanosť(2182)
Pascha


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet