19.november 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Keď niekoho milujeme, snažíme sa oboznámiť sa aj s najmenšími podorbnosťami jeho života a povahy, aby sme sa mohli s ním čím viac zblížiť. A z takéhoto dôvodu musíme rozjímať o Kristových dejinách od jeho narodenia v jasličkách až po jeho smrť a vzkriesenie.

~Bl. Josemaria Escrivá ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1026 reakcie0
(Share 218 0)


Téma: Človek / Zhovievavosť / Život

Kartotéka

Seriál života
MILAN ŽILA

      Mnohí z nás so záľubou sledujú rôzne filmové seriály a celou dušou sa vedia vžiť do ich viac či menej zaujímavého deja. Premýšľame, kto je dobrý a kto zlý, kto by mohol byť vrahom, kto by mohol zvíťaziť, kto umrieť, kedy bude svadba... Nuž a v týchto dlhých scenároch to často býva tak, že rozuzlenie prichádza až v poslednom dieli a je veľmi prekvapivé. Zrazu sa všetko zvráti, ten, kto nám bol sympatický, sa stáva čiernym hrdinom a zakríknutá postava zažiari v plnom svetle. Dráma, kniha, filmový seriál — to všetko sú príbehy, ktorých záver je vždy otvorený. My by sme však často chceli vedieť oveľa skôr, ako to všetko dopadne. Ľudský život je takisto drámou na javisku osobných či spoločenských dejín, ktorej koniec je pred nami. Rozuzlenie ešte len príde. Aj v živote by sme chceli predbehnúť čas, pochopiť zmysel toho, čo na prvý pohľad nedáva nijaký zmysel. Chceli by sme vedieť, kto je čierny a kto biely... A pritom zabúdame, že svetlo má spektrum farieb dúhy. Aj človek je spektrom svojho vlastného životného príbehu. Ten spolutvoríme s Bohom i navzájom kráčaním životným príbehom.
      Nie je krásne, že dej je neustále otvorený? Nikto z nás nevie, kedy príde koniec a aký bude. Kto je ten pozvaný na svadbu, do kráľovstva? Kto bude tým dodatočne volaným hosťom z rázcestia? Mať šancu a prežívať život v dynamizme; dovoliť druhým, aby mali možnosť pochopiť, že Boh každému dáva svoj individuálny čas — to je dôvod na pokoj v duši a múdrosť. Myslíš si, že ten, ktorý sa tebe alebo mnohým iným javí ako nespravodlivý a hriešny človek, nemôže vojsť do svetla? Možno skôr ako ty. Otvorenosť života je preto krásna, ale aj ťažká, lebo nad nami stále visí otáznik lásky. Ten otáznik je nad tebou i tvojím blížnym a až smrťou sa stane buď výkričníkom bolesti zatratenia, alebo bodkou dobre prežitého života.
      Hviezdy majú svoje určené dráhy, planéty putujú astronomickým časom podľa Keplerových zákonov, ale človek nie je hodený napospas predurčeniu či osudu. Človek je umeleckým dielom, ktoré má svoj vývoj i svoju patinu, svoje zvetrané hrany, ale aj nové šance.
      Buď preto zhovievavý voči tým, ktorí rovnako dostávajú od Boha šancu. Nechci nalomenú trstinu dolomiť a tlejúci knôtik zhasnúť. Všetko má totiž svoj čas — tvoj život i život tvojich pozemských spolupútnikov do večnej a novej zeme.
27.05.2011 | Čítanosť(4839)
Téma: Človek / Duchovný život
27.05.2011 | Čítanosť(4758)
Téma: Istota / Človek / Život
26.06.2003 | Čítanosť(3276)
Život – zmysel života
27.06.2003 | Čítanosť(2752)
Človek


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet