17.november 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Keď démoni vidia, že nedbáme o veci tohto sveta a neželáme si nenávidieť pre nich ľudí a odpadnúť od lásky, vtedy povzbudzujú proti nám ľudské klebety, aby sme neznesúc urážky, začali nenávidieť klebetníkov.”

~sv. Maxim Vyznávač ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1462 reakcie0
(Share 265 0)


Téma: Diabol / Mk 1, 29-39

Kartotéka

Diabol vie „preskočiť na druhú nohu”
MARIÁN BUBLINEC

      Čert nikdy nespí — zvykne sa hovorievať. A je to pravda. Ľudia chcú tým príslovím povedať, že v ničom si nemôžeme byť celkom istí, lebo diabol nám všeličo môže prekaziť. Tak v osobnom, ako aj v spoločenskom živote. Vo svojej taktike vie „preskočiť na druhú nohu”. Je ako bývalá Štátna bezpečnosť keď pri vypočúvaní boli vždy dvaja. Jeden sa tváril zúrivo — a taký aj bol, išiel vás zahlušiť — a druhý bol zasa veľmi milý. Jednoduchá, ale účinná taktika na človeka. Jeden vás „zostresuje” a druhý, ak sa opierate iba o vlastné sily, vás dostane tam, kde chce. Evanjelium Piatej cezročnej nedele nám ukazuje, že je to diablov štýl. Minulú nedeľu sme videli diabla, ako ostro vystúpil v synagóge na Ježiša, no nepochodil. Musel mlčať a odísť. Ale on sa vrátil. Vždy sa vracia. V dnešnom evanjeliu chce umlčať nášho Pána iným spôsobom: Počuli sme, ako Pán Ježiš uzdravil Petrovu svokru a potom mnohých ďalších, ktorých mu prinášali. Skoro na úsvite sa utiahol na osamelé miesto a tam sa modlil. Tu ho našli jeho učeníci, aby mu radostne oznámili: „Všetci ťa hľadajú.” Koľko by sme my kňazi dali za takúto snahu. Ako by sme sa tešili, keby ľudia mali záujem o Ježiša Krista, keby o ňom chceli počuť a priamo od nás! Ako by sme sa rozbehli k hladným zástupom a ohlasovali ho! A ako veľmi by sme sa pomýlili... Pán Ježiš reaguje úplne pokojne: „Poďme inde, do susedných dedín, aby som aj tam kázal, veď na to som prišiel” (Mk 1, 38).
      Ak chcel diabol umlčať Ježiša v synagóge ostrým vystúpením proti nemu, tu „preskočil na druhú nohu”. Nechcel ho spútať a umlčať ostrosťou, ale jemnosťou: Nechoď ďalej. Pozri sa, koľkí čakajú na tvoje slovo. Tu sa o teba zaujímajú, tu máš motiváciu, tu máš ľudí už získaných. Pán Ježiš ho prehliadol a tým učí aj nás prehliadať takéto situácie. Je veľmi nebezpečné, ak nás diabol deptá neúspechmi. Oveľa nebezpečnejšie však je, ak nás chytá na úspechy, ak nás zväzuje vidinou vlastnej schopnosti, úspešnosti, nenahraditeľnosti: Iba ty to dokážeš, iba ty jediný si tu potrebný, čo si tí ľudia bez teba počnú... Dobre sa to počúva, ale o to nebezpečnejšie sú tieto lži. Uveriť im znamená podľahnúť diablovi. Ťažko je žiť v beznádeji a zúfalstve, ako to počujeme o Jóbovi v prvom čítaní: Či nie je vojnou život človeka na zemi a jeho dni dňami nádenníka? (Jób 7, 1). Ale ťažko je žiť aj v prílišnej eufórii. Riešením je príklad sv. Pavla v druhom čítaní, ktorý spokojne vyhlasuje: „Lebo hoci som slobodný voči všetkým, stal som sa sluhom všetkých... Pre všetkých som sa stal všetkým, aby som zachránil aspoň niektorých” (1 Kor 9, 19-22).
      Tak pozor na diabla, keď zúri proti nám, ale pozor na neho, aj keď „preskočí na druhú nohu”. Dovtedy budeme od neho oslobodení, dokiaľ budeme „Božími otrokmi”, kým nám bude jasné, „prečo sme prišli...”
20.06.2003 | Čítanosť(2312)
Téma: Diabol / Mt 17, 14-20
20.04.2004 | Čítanosť(2391)
Téma: Diabol / Zlo
25.06.2003 | Čítanosť(1128)
Téma: Diabol
12.06.2003 | Čítanosť(3260)
Mk 1, 14-20
12.06.2003 | Čítanosť(3046)
Mk 1, 21-28
12.06.2003 | Čítanosť(2531)
Mk 1, 9-13


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet