18.október 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Vy čo ste dosiahli dôchodkový vek, viete, že na vašej ceste za Kristom nejestvuje dôchodková hranica? Možno práve teraz prichádza čas, keď sa vo vás rozvinú dary apoštolátu, ktoré Boh vložil do každého pokrsteného.

~brat Roger ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť528 reakcie0
(Share 178 0)


Téma: Mt 5, 5

Kartotéka

Nie násiliu!
PAVOL JANÁČ

       „Blahoslavení tichí, lebo oni budú dedičmi zeme.” (Mt 5, 5)

      Svet na začiatku tretieho tisícročia je plný násilia najrozličnejších foriem. Násilie je však v akejkoľvek podobe škodlivé a odporuje ľudskosti. Hrubosť a násilnícke správanie si v súčasnosti ľudia zvolili aj za spôsob zábavy a súčasť kultúry. Pomaly niet televízneho programu, v ktorom by nebolo aplikované násilie. Akčné filmy ho prezentujú ako ideál dokonalosti, ľudskej obratnosti a šikovnosti, ba dokonca sú ním presýtené aj detské rozprávky. Takmer najviac ho je v spravodajstve. Kým seriály a rozprávky zapadajú do sveta virtuálnej reality a násilie v nich obsiahnuté je iba vymyslené, spravodajstvá sú, žiaľ, obrazom nášho skutočného sveta. Dnes sa aj vojny a terorizmus predstavujú na televíznych obrazovkách v priamom prenose
      Kresťania odmietajú každú formu násilia. Odmietajú aj neprimeraný hnev a jeho prejavy, či už v srdci, v reči, alebo v konaní. Ako stúpenci Krista sme si osvojili jeho metódu boja so zlom a obranu pred ním - metódu nenásilia. To však neznamená, že sme pred zlom zbabelí a že sa nebudeme brániť. Iba nepoužívame na obranu pred nespravodlivosťou tie zbrane a prostriedky, ktoré používajú tí, čo nám ubližujú. Násilie plodí vždy iba násilie.
      Tichosť, ktorú nám Kristus odporúča, nie je slabosťou, ale mravnou duchovnou silou. Túto schopnosť si treba postupne osvojovať, ako nás k tomu vedie sám Kristus: „Učte sa odo mňa, lebo som tichý a pokorný srdcom” (Mt 11, 29). K čnosti tichosti vedie cesta sebaovládania. Čím viac sa cvičíme v ovládaní, tým viac vieme použiť Kristovu metódu tichosti pri riešení našich nedorozumení v rodine i v spoločnosti.
      Ak nám niektorí ľudia ubližujú, prípadne nespravodlivo na nás útočia, usilujme sa to trpezlivo znášať a hľadajme cesty spravodlivého a pokojného riešenia problému. Hnev, ktorý sa obyčajne rodí ako reakcia na spôsobenú krivdu a bolesť, kroťme hneď v jeho začiatkoch. Hnev je ako požiar - ak mu dovolíme rozrásť sa, môže spôsobiť veľké škody. Hnev krotíme sebaovládaním a nedorozumenie odpúšťaním. Najlepšou obranou pred nenávisťou je úprimná a nefalšovaná láska. Ňou sa vyhasína hnev, ako keď lejeme vodu na oheň.
      Silnou zbraňou nás kresťanov na likvidovanie nedorozumenia a konfliktov, či už v rodine alebo v širšom spoločenstve, ba aj medzi národmi, je odpúšťanie a zmierenie. Práve preto, že všetci trpíme na ľudské slabosti a nedokonalosti, pre ktoré sa dopúšťame chýb, musíme vedieť ľuďom aj odpúšťať. To je rozhodujúca metóda tichých, čo nasledujú Krista. Veď on od nás žiada milovať aj nepriateľov. Preto je nám cudzia pomsta a odveta. Za zlé sa nikdy neodplácajme zlým, ale dobrom sa usilujme premáhať zlo, ako nás to učí Ježiš Kristus: „Počuli ste, že bolo povedané: ,Oko za oko, zub za zub!“ No ja vám hovorím: Neodporujte zlému! Ak ťa niekto udrie po pravom líci, nadstav mu aj druhé” (Mt 5, 38-39).
      Tichosť ako Kristova metóda riešenia konfliktov a postoja k prejavom hrubosti a násilia sa niekedy môže zdať ako prehra. Ale to nikdy nie je prehra; je to víťazstvo dobra nad zlom, lásky nad nenávisťou, nenásilia nad násilím. A toto víťazstvo sa odmeňuje a dosvedčuje radosťou v srdci, šťastím v rodine, mierom medzi ľuďmi a národmi. Je zásluhou aj pre večný život, ku ktorému smerujeme.
12.06.2003 | Čítanosť(4001)
Mt 5, 43-48
12.06.2003 | Čítanosť(3792)
Mt 5, 33-42
12.06.2003 | Čítanosť(3684)
Mt 5, 13-20


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet