14.november 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Nie je zanedbateľný ani prínos ženy vo vede a technike, lenže toto nie je jediná stránka pokroku, tobôž nie hlavná. Oveľa významnejší je etický a sociálny rozmer, ktorý poznačuje vzťahy medzi ľuďmi, ako aj hodnoty ducha. Práve v tomto rozmere, rozvíjanom väčšinou v tichosti, počnúc každodennými vzťahmi medzi ľuďmi, najmä v rodine, spoločnosť veľmi veľa dlhuje „ženskému géniovi“.

~Ján Pavol II.~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1227 reakcie0
(Share 267 0)


Téma: Lk 21, 5-19

Kartotéka

,,Lacný“ Boh
DUŠAN BERTA

      Viacerým z nás sa už iste stalo, že sme pocítili ťarchu svojho životného poslania a mali sme pocit, že hádam ani nie je možné v týchto náročných podmienkach žiť radostný život Božích detí. Koľkokrát človek sníval o ideálnejšom prostredí, v ktorom by jeho viera mohla rásť a stať sa pre neho skutočným bohatstvom. Pritom neutekáme od služby ani od obety, ale stoja nám v ceste nepríjemnosti, ktoré nás brzdia v tom, aby sme sa stali veselými darcami.
      Rozprával mi priateľ epizódku z filmu o Tomášovi Becketovi, ktorá ho veľmi oslovila. Je to scéna začínajúca sa tým, že Tomáš prichádza za Svätým Otcom s prosbou, aby ho zbavil ťarchy jeho biskupského úradu. Už nevládal slúžiť v takých ťažkých podmienkach, aké mal. Ale Svätý Otec mu to nedovolil so slovami: „Nie, brat môj, ty musíš naďalej viesť svoju diecézu. Možno by ti teraz pomohlo, keby si sa na čas utiahol do nejakého kláštora, aby si nabral síl, no potom sa musíš vrátiť späť.” A Tomáš poslúchol. Zazvonil pri bráne istého kláštora, kde mu predstavený umožnil stráviť potrebný čas na vnútorné dobitie. A tu sa odohráva krásna scéna. Tomáš sa zahľadí na svoj biskupský prsteň a to, čo sa v tej chvíli odohráva v jeho duši, kladie do modlitby: „Bože, aké ľahké je si ťa tu kúpiť! Aké ľahké je modliť sa, rozjímať, v láske sa stretávať s bratmi, keď na mňa nedoliehajú žiadne ťažkosti! Aké ľahké je žiť s tebou, keď ma netrápia protivenstvá! Preto sa musím vrátiť späť! Moje miesto je v biskupskej službe!”
      Pred nejakým časom v relácii Cesty odznel rozhovor so šiestimi slovenskými pustovníkmi, ktorí žijú na území Rožňavskej diecézy. Veľakrát máme rozmanité predstavy o tomto spôsobe zasväteného života. Počuli sme rozprávať alebo sme čítali o starých pustovníkoch žijúcich v samote a mali sme pocit, že sú to ľudia, ktorí síce majú zvláštne povolanie na taký život, ale že tá odlúčenosť od sveta je pre nich vlastne výhodou, aby mohli rozvíjať svoj vlastný duchovný život a aby potom prípadne mohli poslúžiť dobrými radami tým, ktorí z času na čas za nimi prídu. Na otázku; prečo sa rozhodli stať sa pustovníkmi, však jeden z tých šiestich prekvapujúco odpovedal: „Chcem obetovať svoj život za spásu nesmrteľných duší.” Možno sa pýtame, čo je na tom prekvapujúce. Prekvapujúce je to, že tam nepadlo ani slovo o súkromnom, v pokoji žijúcom a rozvíjajúcom sa duchovnom živote.
      Nazdávam sa, že ak v dnešnom evanjeliu Pán Ježiš odvracia pozornosť Židov od chrámu, ktorý bol ich pýchou a istotou a v ktorom pokojne žili svoje náboženstvo, je to preto, aby nezabudli vydávať svedectvo a aby duchovne nežili iba pre seba.
12.06.2003 | Čítanosť(2528)
Lk 21, 5-28
12.06.2003 | Čítanosť(2149)
Lk 21, 29-38
12.06.2003 | Čítanosť(1922)
Lk 21, 1-4


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet