17.november 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Kto nám vlastne prekáža v tom, aby sme konali to, čo očakávame od iných?

~Kurtmartin Magiera ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1513 reakcie0
(Share 357 1)


Téma: Zachej / Obrátenie / Lk 19, 1-10

Kartotéka

Radikálna zmena
DUŠAN BERTA

       „Mám bratranca, volá sa John. Svojho času býval tak trochu postrachom,” začína rozprávať jeden príbeh Peter — hlavná postava románu Davida Torkingtona Pustovník.
       „Pokiaľ sa práve neopieral o bar v ragbyovom klube, určite sa zaoberal tým istým cvičením vo volejbalovom bare. Nadmieru pil, nepretržite fajčil a spravidla neskoro do noci hral hazardné hry. A veľmi sa zadlžil.
      Matka ho doma celé dni nevidela. Netušila, kde spal, a už vôbec nie s kým. Zvyšok rodiny mal strach skôr o ňu než o Johnyho. Zatiaľ čo jemu sa všetky fyzické dôsledky tohto životného štýlu vyhýbali, zdalo sa, že akýmsi rozmarom osudu sa namiesto na ňom podpisujú na jeho matke. Celá rodina bola s ním pohádaná. Scény a neustále konflikty boli na dennom poriadku, raz sa dokonca dostal do roztržky aj so svojím otcom. Spolu s ostatnými som sa pokúsil priviesť ho k rozumu, ale nikam to neviedlo. Keď sme to už všetci vzdali, veci sa náhle dramaticky zmenili — alebo aspoň tak to hovorí Johnyho matka, moja teta. Prežil niečo na spôsob radikálnej konverzie, akoby zasiahol anjel svetla alebo mu niečo ťažké padlo na hlavu. Teta spočiatku nevedela, čo si má myslieť, vôbec tomu nemohla prísť na koreň. Až po niekoľkých týždňoch John priviedol domov kórejskú zdravotnú sestru, s ktorou sa zoznámil na nejakej oslave. Volala sa Nina. Nič na nej nebolo zaujímavé, vlastne ani nebola pekná, ale Johny bol do nej beznádejne zamilovaný a navyše sa rozhodli, že sa vezmú. Za normálnych okolností by teta vzniesla tisíc námietok, racionálnych i iracionálnych, no teraz bola taká nadšená zmenou, ktorá sa stala s jej synom, a taká vďačná dievčaťu, ktoré to všetko spôsobilo, že im okamžite dala svoje požehnanie.
      Predtým som bol presvedčený, že z Johna sa stal skutočný alkoholik a považoval som ho za stratený prípad. Jednou vecou som si dodnes istý — sám od seba svoj životný štýl zmeniť nemohol, lebo veci sa mu už vymkli z rúk, zašiel príliš ďaleko. On však nielenže zanechal pitie a karty, ale prestal dokonca aj fajčiť. Splatil všetky svoje dlhy a začal šetriť na splatenie úveru. Stal sa z neho nový človek.
      Spory, výčitky a hádky ho nemohli zmeniť, varovania a vyhrážky takisto nie. Apelovať zdravým rozumom na jeho lepšie ja alebo sa domáhať ohľadov na jeho matku bolo stratou času a neviedlo nikam. Nakoniec ho zachránila jediná vec: láska. Láska drobnučkej kórejskej sestričky Niny. Odvtedy uplynulo už 24 rokov. Na budúci rok oslávia 25. výročie svadby.”
      Evanjelium nám ukazuje, ako sa niečo podobné stalo Zachejovi, a sľubuje nám, že sa to môže stať aj nám, ak sa poddáme Božej láske tak ako on. Nič nie je dôležitejšie než Božia láska, pretože len ona dokáže zásadne a natrvalo zmeniť ľudskú bytosť k lepšiemu.
20.07.2003 | Čítanosť(2414)
Téma: Obrátenie / Zmena
27.05.2011 | Čítanosť(792)
Téma: Srdce / Zachej
12.06.2003 | Čítanosť(2333)
Lk 19, 45-48
12.06.2003 | Čítanosť(2241)
Lk 19, 1-10
08.02.2010 | Čítanosť(1580)
Obrátenie


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet