17.november 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Pri otázke, či sa nebojím smrti, cítim, že potrebujem viac ochoty na to, aby som žila.

~BL. ZDENKA SCHELINGOVÁ ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť888 reakcie0
(Share 229 0)


Téma: Lk 18, 9-14

Kartotéka

S kým sa porovnávam?
DUŠAN BERTA

      V istej francúzskej komédii s názvom Pozvanie na zámok sa tretie dejstvo začína rozhovorom medzi príjemnou starou dámou Desmermortovou, pripútanou na invalidný vozík, a jej zatrpknutou, ošklivou spoločníčkou mademoiselle Capulatovou. Slávnosť je v plnom prúde a mademoiselle s povzdychom ľutuje, že v takú noc nemôže byť uprostred zabávajúcej sa spoločnosti. Madam unudene hľadí na tancujúcich a utešuje svoju spoločníčku: „Vám ešte vždy zostane milý Pán Boh. Budete sedieť v pohodlnom kresle po jeho pravici a ja sa budem musieť dva-tri roky piecť na ohníku.” Slečna Capulatová namieta: „Madam, Božie milosrdenstvo nemá hraníc!” O tom je aj stará dáma presvedčená: „To sa rozumie, že dodrží, čo sľúbil,” hovorí, „ináč by boli tí spravodliví, ktorí sa na neho spoliehali, stratení.” A so smiechom pokračuje: „Často som si predstavovala, ako to bude vyzerať v deň posledného súdu. V duchu som počula rozčuľovanie spravodlivých: ,Neslýchané, veď on odpúšťa aj tým druhým!’ - A vtedy v nich zovrela zlosť, už sa nedokázali ovládať a kliali. Čo nasledovalo potom? Nuž - sami išli do pekla.”
      Pán Ježiš nielen ohlasoval zvesť o Božej láske, ale aj odkrýval zakuklené chybné ľudské postoje. V dnešnom evanjeliu sa zaoberá otázkou: Kto skutočne obstojí pred Bohom? A na porovnanie si volí dva typy ľudí - farizeja a mýtnika. Aký je rozdiel medzi nimi a prečo jeden odchádza z chrámu ospravedlnený a druhý nie?
      Náboženský spisovateľ Rudolf Stertenbrink na to zaujímavo odpovedá: „Či budeme Bohom prijatí, alebo nie, to závisí od smeru nášho pohľadu; od toho, s kým sa porovnávame.”
      Farizej sa porovnával s mýtnikom, preto jeho pohľad smeroval „nadol”, čím sa nutne považoval za lepšieho a nemohol nájsť na sebe chybu.
      Aké je to však iné, keď sa človek - podobne ako mýtnik - porovnáva s veľkosťou a svätosťou Boha? Keď sa nepozerá „zvrchu”, ale „nahor”? V takomto porovnávaní vychádza najavo úžasný rozdiel medzi našou a Božou spravodlivosťou (v zmysle svätosti) a priepastná nedostižnosť Božej dokonalosti. Keď si tento rozdiel uvedomíme a pocítime ho ako bremeno, zakúsime Božie milosrdenstvo a sami sa staneme milosrdnými - zmizne z nás akákoľvek stopa sebaistoty a nadradenosti.
      Mnoho ľudí prestalo veriť v Boha preto, lebo si prestali uvedomovať svoj hriech. Nikdy vraj nič zlého neurobili. Sú to „svätci”, ale bez Boha. Nepotrebujú ho, veď žijú podľa pravidiel...
      Skutočne svätý je však ten, kto si uvedomuje, že zhrešil. Len ten totiž môže objaviť, že Boh je milosrdný Otec, a iba taký sa môže nechať jeho milosrdenstvom osloviť, premeniť a uzdraviť.
12.06.2003 | Čítanosť(8940)
Lk 18, 9-14
12.06.2003 | Čítanosť(2758)
Lk 18, 35-43
12.06.2003 | Čítanosť(2192)
Lk 18, 18-27


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet