14.november 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Priateľstvo, ktoré mohlo zaniknúť, nikdy nebolo skutočným priateľstvom.”

~SV. HIERONYM ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1266 reakcie0
(Share 304 0)


Téma: Duša / Lk 17, 11-19

Kartotéka

Náboženstvo pamäti
DUŠAN BERTA

      Niekedy sa stane, že po prečítaní knihy, po pozretí filmu, po stretnutí s iným človekom či po nejakom zážitku sa cítime vnútorne dotknutí. Akoby sa v nás prebudili nové sily, ktoré menia náš postoj k životu. Možno nás upriamia na celkom nové cesty, možno spôsobia, že sa akosi menej bojíme životných drám, možno nám darujú niečo, čo už dávno hľadáme, a až vtedy pocítime, že skutočne žijeme.
      Stáva sa však aj opak. „Zíde z očí, zíde z mysle” - hovorí ľudová múdrosť a my môžeme doplniť, že ak nám niečo alebo niekto, kto v nás zanechal silný dojem, zíde z mysle, bledne zároveň to, čo nás robilo silnými.
      O často nepoznanej alebo zabudnutej sile driemajúcej v našej duši hovorí bájka o orlovi, ktorého ukradli z hniezda a priviazali o tyč. Spočiatku sa svojim putám bránil, ale po čase sa zmieril s osudom. Jedného dňa zbadal vysoko na nebi jedného zo spoludruhov. Ten sa spúšťal každý deň nižšie a nižšie, až sa nakoniec dotkol krídlami uväzneného vtáka. Tento dotyk prebudil v mladom orlovi novú silu a začal sa mocne trhať. Nakoniec sa oslobodil a odletel.
       „Ježiš Kristus učí ľudí,” píše Lev Tolstoj, „že je v nich niečo, čo ich povznáša nad tento život, plný zhonu, úzkosti a rozkoše. Kto pochopí Kristovo učenie, má ten istý pocit ako vták, ktorý dovtedy nevedel, že má krídla, a zrazu pochopil, že môže lietať, je slobodný a ničoho sa nemusí báť.”
      Ak sa pozrieme na veľké postavy viery vo Svätom písme, vidíme, že sú to ľudia, ktorí pod vplyvom stretnutia s Bohom pocítili v sebe silu všetko zanechať, vyjsť zo starého človeka a žiť na tomto svete ako noví ľudia. Dokázali sa zriecť mnohých vecí a radostí v tej forme, v akej ich ponúka tento svet, ale Boha sa zriecť nechceli.
      Kto je teda kresťanom? Kto je skutočne veriacim človekom?
      Človek, ktorého sa dotkol Boh skrze svojho Syna a ktorý na tento dotyk nezabúda. Základnou vecou je tu pamäť. Všetky hriechy napr. vyvoleného národa, o ktorých sa dočítame v knihách Starého zákona, vznikli preto, lebo Izrael zabudol na to, čo všetko pre neho Boh už urobil.
      Sv. Marek, askéta, hovorí: „To, k čomu smeruje kresťan, závisí od pamätlivosti na to, čo pre neho Boh v živote urobil.” Ak na to zabudne, Boh pre neho prestáva byť Bohom a on si nutne hľadá náhradu. Kto alebo čo však nahradí takého veľkého a mocného Boha, akým je Boh Ježiša Krista? Preto je naše náboženstvo náboženstvom pamäti.
20.06.2003 | Čítanosť(2657)
Téma: Človek / Duša / Pôst
20.11.2003 | Čítanosť(1680)
Téma: Duša / Poriadok / Svet
25.06.2003 | Čítanosť(1078)
Téma: Duchovný život / Duša
12.06.2003 | Čítanosť(3064)
Lk 17, 20-37
12.06.2003 | Čítanosť(2816)
Lk 17, 1-10
12.06.2003 | Čítanosť(2505)
Lk 17, 11-19


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet