14.november 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Odpustením neodpustiteľného sa človek najviac priblíži Božej láske.”

~GERTRUDA VON LE FORT ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1078 reakcie0
(Share 245 0)


Téma: Lk 14, 7-14

Kartotéka

Hodnota nášho života
DUŠAN BERTA

      Bývalá pani učiteľka rozprávala o istom svojom žiakovi a spomínala, koľko energie musela vynaložiť, aby toho nezbedníka zvládla. Raz bol chlapec mimoriadne zlý. Pani učiteľka ho najskôr ignorovala. Povedala si: „Hádam ho to prejde, keď si ho nebudem všímať.” No čakala márne. Napokon sa mu prihovorila: „Prosím ťa, čo je to dnes s tebou? Veď to už nie je možné, čo stváraš!” A chlapec prekvapivo odpovedal: „Pani učiteľka, ja som dnes ešte nedostal.”
      Je zaujímavé, ako veľmi človek chce, aby si ho iní všímali a aký vynaliezavý dokáže byť v snahe získať si ich pozornosť. Je v nás niečo, čo bytostne túži po uznaní vlastnej hodnoty, a v podstate je to správne. Človek si často dokáže vážiť sám seba a mať v úcte vlastný život iba vtedy, ak si ho vážia druhí, ak ho akceptujú. Aby mohol naplno žiť, potrebuje byť milovaný tak, ako hovorí sv. Ján Zlatoústy, aby sa mohol v srdci milujúceho pohybovať bez akejkoľvek obavy. V opačnom prípade buď sám zapochybuje o vlastnej hodnote a prestane si vážiť sám seba, alebo si to uznanie bude vymáhať za každú cenu, a hoci aj nesprávnou metódou.
      Môžeme povedať, že existujú tri najčastejšie spôsoby, ako si vynútiť pozornosť iných a dostať sa do ich vedomia.
      Dva z nich opisuje Pán Ježiš v dnešnom evanjeliu. Prvým je preceňovanie vlastnej dôležitosti. Človek sa nepýta na názor druhých. Jednoducho si sám zvolí prvé miesto a ostentatívne ho zaujme. Nepripúšťa možnosť, že by mohol byť niekto dôležitejší ako on. Chce niečo znamenať nie preto, kým je, ale preto, lebo sedí vpredu.
      Druhý spôsob získania priazne okolia je, na rozdiel od prvého, obohatený o určité zásluhy. Človek chce na seba upozorniť službou, ktorej však chýba nezištnosť. Nevolá na obed alebo na večeru ľudí preto, aby boli jeho hosťami, ale preto, aby mu protislužbou potvrdili jeho domnelú dobrotu a dali najavo, že si ich vďačnosť naozaj zaslúži, a teda že je pre nich kýmsi vzácnym, ba až nenahraditeľným.
      Tretím spôsobom je falošná pokora. Istý kňaz sa pred svojimi veriacimi viackrát vyjadril, že by už mal odísť a že si zaslúžia niekoho lepšieho. Vždy mu však dobre padlo, keď mu veriaci hovorili: „Ale pán farár, neodchádzajte. Máme vás radi. Veď koľko toho pre nás denne robíte!” Raz mu však jeden z farníkov povedal: „Pán farár, ak sa tu necítite dobre, potom treba naozaj odísť. Načo sa máte trápiť a prečo by sme my mali stále počúvať o tom, že nie ste pre nás dosť dobrý?” Odvtedy sa tejto témy kňaz viac nedotkol.
      Našu skutočnú hodnotu pozná iba Boh. Dovoľme mu, aby nás on sám odmieňal.
12.06.2003 | Čítanosť(3156)
Lk 14, 15-24
12.06.2003 | Čítanosť(2405)
Lk 14, 7-14
12.06.2003 | Čítanosť(2014)
Lk 14, 25-35


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet