17.november 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Heraldika pokory je nepomerne bohatšia ako heraldika pýchy. Sv. František považoval všetky veci, ktoré Boh daroval, za niečo drahocenné, jedinečné, za šľachtické erby, ktoré sa dávali len rovnocenným. Z veľkej hĺbky jeho osudovej kapitulácie toto umenie vyrástlo vyššie ako najvznešenejšie tituly feudálneho veku.”

~GILBERT K. CHESTERTON~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1223 reakcie0
(Share 345 0)


Téma: Lk 16, 19-31

Kartotéka

Veriť znamená spoľahnúť sa na druhého
DUŠAN BERTA

      Známa ľudová múdrosť hovorí: „Sýty hladnému neverí”. Iste sme sa už veľakrát o tom presvedčili, pričom sme nadobudli skúsenosť, ako veľmi nás ovplyvňuje momentálna životná situácia a ako rôzne životné okolnosti vytvárajú náš vlastný vnútorný svet, v mnohom odlišný od vnútorného sveta, chápania, rozmýšľania a postojov ľudí okolo nás. Najviac je to snáď zrejmé v generačných rozdieloch. Ako ťažko uverí dospievajúci chlapec či dievča radám a usmerneniam vlastných rodičov! Ako ťažko dá za pravdu mladý človek staršiemu, ktorý je bohatší na skúsenosti! Koľkokrát sme až po rokoch dokázali niekomu povedať: „Mal si pravdu”! Koľkokrát sme už spoznali, čo všetko mohlo byť celkom inak, keby sme prijali názor druhého! To všetko sú momenty, keď opätovne prichádzame na to, že bez viery sa človek nezaobíde. A ak to platí o viere prirodzenej, čo znamená spoľahnúť sa na druhého človeka, o to väčšmi to musí platiť o viere nadprirodzenej, kde sa spoliehame na samotného Boha. Skutočne veriť však často nebýva ľahké. Svedčí o tom aj rozprávanie írskej rehoľnej sestry Briege McKennovej.
      Počas duchovných cvičení v Japonsku jej jeden írsky kňaz povedal: „Briege, keby som tak videl jeden zázrak, bez problémov by som uveril, že Boh môže aj dnes uzdravovať ľudí, tak ako to čítame o Ježišovi v evanjeliu.” Posmeľovala ho: „Otče, veď Pán vaším prostredníctvom robí zázrak každé ráno.” Odpovedal jej: „Áno, viem o omši, ale ak by som mohol vidieť vyzdravieť niekoho, kto bol slepý alebo mal choré nohy, vtedy by bolo veľmi ľahké uveriť.” Sestra mu odporovala: „Och, otče, myslíte si, že by to naozaj bolo ľahšie? Videla som množstvo uzdravených ľudí, a predsa sa často prichytím, ako rozmýšľam: ,Táto osoba je taká chorá; neviem, či je vôbec možné, aby sa uzdravila.’” Nedal sa: „Myslím si, že v mojom prípade by to bolo iné. Keby som videl zázrak, skutočne by som uveril.”
      O tri dni neskôr sa sestra spolu s kňazmi modlila za každého z nich. Bol tam starší francúzsky kňaz s ťažkou gangrénou, ktorého lekár konštatoval, že jediné riešenie je amputácia nôh. Modlili sa teda zvlášť za neho. Na druhý deň prišiel k nej francúzsky kňaz a oduševnene gestikuloval. Ukazoval raz na nebo, raz na srdce a pod jeho vyhrnutými nohavicami bolo vidno úplne zdravé nohy. Tu sestra pristúpila k spomínanému írskemu kňazovi a hovorí: „Otče, tu máte ten zázrak.” Kňaz pozrel na uzdraveného, potom na sestru a povedal: „Môj Bože, je také hrozne ťažké veriť! Mal on vôbec gangrénu?”
      Poučením z tohto príbehu je, že kto má vieru, nepotrebuje zázraky. Kto však neverí, kto sa spolieha iba na seba a nemá odvahu spoľahnúť sa na iného, tomu nepomôže ani keby niekto z mŕtvych vstal.
12.06.2003 | Čítanosť(2943)
Lk 16, 1-15
12.06.2003 | Čítanosť(2525)
Lk 16, 19-31
12.06.2003 | Čítanosť(2194)
Lk 16, 16-18


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet