17.november 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Božia prítomnosť je protilátkou proti hriechu dvoma spôsobmi: po prvé, lebo Boh nás vidí, a po druhé, lebo my vidíme Boha.

~Svätý Ignác z Loyoly ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1240 reakcie0
(Share 309 0)


Téma: Lk 16, 1-13

Kartotéka

Buď, alebo...
DUŠAN BERTA

      Kráľ so sprievodom putoval púšťou do vzdialeného mesta. Stmievalo sa. Do cieľa mali ešte ďaleko. Ťava nesúca kôš s drahokamami sa potkla a obsah sa vysypal do piesku. Keď jej pomáhali zdvihnúť sa, všetko pošliapali. Kráľ povedal ľuďom zo sprievodu: „Ostaňte tu a pozbierajte si drahé kamene. Ja sa musím ponáhľať, lebo už je noc a mesto je ešte ďaleko.” Po chvíli zbadal, že za ním kráča jeden sluha. „Ty nechceš byť bohatý?” opýtal sa ho. „Veď všetci tam ostali!” Sluha odpovedal: „Chcel by som, no radšej chcem byť pri tebe.”
      Ježiš povedal učeníkom: „Nijaký sluha nemôže slúžiť dvom pánom; pretože buď jedného bude nenávidieť a druhého milovať, alebo jedného sa bude pridŕžať a druhým bude opovrhovať. Nemôžete slúžiť aj Bohu, aj mamone” (Lk 16, 13).
      Čo je to mamona? Je to vec alebo osoba, ktorá zaberá najviac miesta v našom srdci. Je to to, čomu venujeme najviac času, síl, pozornosti a lásky.
      Preskúmajme sa v tomto duchu a odpovedzme si každý sám, či nie je v našom srdci nejaké iné „božstvo”, či nesiahame po niečom viac ako po Bohu.
      Sluha z príbehu sa musel rozhodnúť, čo si väčšmi želá. Chcel byť aj bohatý, no chcel aj zostať s kráľom. Vedel, že to nie je možné súčasne, preto musel jedno opustiť.
      V severnej Afrike chytajú poľovníci opice tak, že do kokosového orecha vydlabú malú dieru, naplnia ho orieškami a priviažu na strom. Opicu oriešky prilákajú, a keď strčí ruku dovnútra, aby si nabrala plnú hrsť orieškov, von ju už nemôže vytiahnuť, lebo diera je menšia ako jej zovretá päsť. Poľovníci rátajú s tým, že opica nechce z ruky vypustiť korisť, a tak sa sama stáva korisťou. Keby vypustila to, po čom túži, zachránila by sa.
      Opäť tu máme jednoznačnosť voľby, ktorá nás stavia pred otázku, čo je viac, a zároveň nás upozorňuje na nebezpečenstvo straty slobody. Pamätajme si, čo sa stalo opiciam. Diabol používa podobnú taktiku.
      Nedajme sa oklamať! Veci tohto sveta majú byť našimi priateľmi, a nie našimi pánmi. Ježiš tu myslí všetky veci, preto nepodceňujme ani maličkosti.
12.06.2003 | Čítanosť(2943)
Lk 16, 1-15
12.06.2003 | Čítanosť(2525)
Lk 16, 19-31
12.06.2003 | Čítanosť(2194)
Lk 16, 16-18


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet