20.október 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Priateľ môj — nešťastie je nákazlivá choroba. Nešťastní a biedni ľudia by sa mali jeden druhému vyhýbať, aby sa ešte viac nenakazili.”

~FIODOR M. DOSTOJEVSKIJ ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1007 reakcie0
(Share 227 0)


Téma: Lk 15, 31-32

Myšlienky... 39/2003

      Boh neporovnáva svoje deti. Nie je to pre nás jednoduché pochopiť a prijať, pretože žijeme vo svete, ktorý všetko porovnáva a ľudí umiestňuje na pomyslenom rebríčku slávy a úspechu. Svet rozoznáva ľudí inteligentných a menej inteligentných, pekných a menej pekných, úspešných a menej úspešných. Sme zžití s týmto hodnotením. Nepýtame sa azda v duchu – keď niekoho oslavujú – či aj my nie sme hodní podobnej slávy. Nepýtame sa azda v duchu – keď iní dostávajú uznania, medaily, ceny – prečo sa to neprihodilo nám?
      Žijeme vo svete, ktorý napĺňa náš život štatistikami, výsledkami zápasov, grafmi ekonomického rastu. Nečudo, že podliehame tomuto tlaku a na všetko pozeráme skrze optiku porovnávania. Toto sa však stáva dôvodom, ktorý nás pričasto vtlačí do pozície staršieho brata z podobenstva o márnotratnom synovi. On sa pozeral na situáciu okolo návratu svojho mladšieho brata skrze optiku porovnávania. Mylne si však myslel, že v tomto porovnaní zvíťazil jeho brat. Otec ho však ubezpečil o svojej láske: „Syn môj, ty si stále so mnou a všetko, čo ja mám, je tvoje. Ale patrilo sa hodovať a radovať sa, lebo tento tvoj brat bol mŕtvy, a ožil, bol stratený, a našiel sa“ (Lk 15, 31-32).
      Evanjelista Lukáš nepíše či toto ubezpečenie dosiahlo svoj cieľ alebo nie. Možno dokončenie tohto podobenstva je práve na nás vo chvíľach, keď sme v podobnom rozpoložení, keď sa nám zdá, že porovnávanie sveta nás umiestnilo na nižší rebríček ako druhých. V takýchto chvíľach aj k nám zaznieva Otcovo ubezpečenie o jeho láske. Aká bude naša reakcia? Boh neporovnáva svoje deti...
12.06.2003 | Čítanosť(2606)
Lk 15, 11-32
12.06.2003 | Čítanosť(2078)
Lk 15, 1-10


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet