20.október 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Bolesť ako imanentná danosť nemôže človeka vyradiť ani zo seba samého, ani z toku spoločného nažívania ľudí. Žiť znamená v určitej forme vždy trpieť. Utrpenie patrí k životu ako noc ku dňu. A niektorý život dostane tvorivý akcent až pri dotyku s bolesťou, chorobou, so smrťou. Niekto sa až vtedy stane evidentným, keď trpí, ba keď zomrie.”

~PAVOL STRAUSS~

20.06.2003 - Miron
čítanosť749 reakcie0
(Share 249 0)


Téma: Spytovanie svedomia / Svedomie

Myšlienky... 40/2003

      Pred pár rokmi sa na jednej americkej klinike uskutočnil zaujímavý výskum. Skupina dobrovoľníkov mala počas niekoľkých týždňov zaznamenávať všetko, čo zjedia a vypijú. Nežiadalo sa od nich nič viac. Na začiatku výskumu a potom každé dva týždne im robili kompletné testy ako rozbor krvi atď.
      Výskum ukázal, že u každého dobrovoľníka nastal bez toho, aby bol nejako k tomu vedený, posun k zdravšiemu spôsobu života. Podrobné záznamy o jedle a nápojoch každému z nich odhalili ich nezdravé návyky, ktoré si doteraz neuvedomovali. Celkom prirodzene sa začali oveľa viac kontrolovať a mnohí dokonca celkom opustili pitie alkoholu a konzumáciu jedál s vysokým obsahom cukru a tukov. Keď zistili, že takýto – hoci len niekoľkodňový zdravý spôsob života sa hneď pozitívne prejavil v krvných testov, ich nasadenie pre zdravší spôsob života sa ešte viac zvýšilo. Zlé návyky, ktoré sa v nich vyvíjali mnoho rokov, boli veľmi rýchlo prekonané. Dokonca aj sestrička, ktorá sa starala o dokumentáciu celého výskumu, pri sledovaní týchto pozitívnych zmien sa rozhodla pre zdravší spôsob života.
      Stačilo len málo. Stačilo, že títo dobrovoľníci začali spoznali svoje stravovacie návyky.
      Chyby, ktoré nás okamžite nezasiahnu ako bumerang, zvyčajne unikajú našej pozornosti. To však neznamená, že nejestvujú a nepôsobia deštruktívnym spôsobom. To sa netýka len správnej životosprávy, ale aj duchovného života. Ak by sme sa rozhodli zapisovať si všetky chyby, hriechy, slabosti, ktoré sa počas dňa objavia v našom živote, zaiste by sme tiež celkom spontánne podnikli určité protiopatrenia, ktoré by zakrátko vyvolali pozitívne zmeny. Pritom tu neide o nič výnimočné. Cirkev predsa veľmi dôrazne doporučuje každému každodenné spytovanie svedomia. Stačí azda len túto radu prijať alebo skôr dôkladnejšie uskutočňovať. Takto nám zaiste neuniknú tie nedostatky, ktoré bránia nášmu zdravému duchovnému rastu, oberajú nás o radosť z viery a držia nás kdesi okolo hranice priemernosti.
21.01.2005 | Čítanosť(1531)
Téma: Svedomie / Mt 5, 17-37
25.06.2003 | Čítanosť(774)
Téma: Svedomie
20.10.2004 | Čítanosť(709)
Téma: Hriech / Svedomie
02.12.2004 | Čítanosť(1874)
Svedomie


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet