18.október 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Viera je katedrálou, láska nemocnicou, ale obe by bez nádeje boli iba cintorínom.

~Charles Péguy ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1534 reakcie0
(Share 295 0)


Téma: Boh / Milosrdenstvo / Lk 15, 11-32

Myšlienky... 44/2003

      Katechéta na hodine náboženstva čítal deťom podobenstvo o márnotratnom synovi. Keď skončil, spýtal sa: „Čo si myslíte, kto sa nakoniec ocitol v najhoršej situácií?“ Deti rozmýšľali. Nakoniec sa váhavo prihlásil jeden chlapec a povedal: „Myslím si, že nakoniec sa v najhoršej situácií ocitlo vykŕmené teľa.“
      Zaiste i táto odpoveď je správna, ale my vieme, že katechéta očakával, že povie: „Starší syn.“
      Poďme sa ale bližšie pozrieť na toto podobenstvo. Nachádzame v ňom troch hlavných aktérov: otca, mladšieho syna a staršieho syna. Mladší syn je určitým spôsobom ľahtikár, ktorý sa usiluje splniť si to, čo si v snoch vykreslil ružovými farbami. Berie si svoj diel dedičstva a nerozvážne ho utratí. Mladší syn reprezentuje každého hriešnika, ktorý sa dá zlákať sladkými sľubmi hriechu o šťastí a uspokojení všetkých túžob. Prichádza o svoje nadprirodzené dedičstvo, prežíva sklamanie, depresie, stratu svojej ľudskej dôstojnosti a mnohokrát je vrhnutý i do hmotného nedostatku. Dobrou správou je, že takáto situácia, do ktorej sa človek vlastnou vinou dostáva, nie je prekážkou k návratu do otcovho domu, kde nachádza skutočnú slobodu a uspokojenie.
      Postava otca, ktorou nám Ježiš Kristus priblížil základné črty nebeského Otca, vyvracia naše nesprávne vnímanie Boha, ako prísneho a trestajúceho Pána. V tomto podobenstve je Boh predstavený ako hlboko milujúci otec, ktorý je možno až primäkký na svoje deti. Je pripravený o odpusteniu nech sa stane čokoľvek.
      Starší syn je predstavený až v závere podobenstva. Ak by sme ho chceli opísať, tak by sme museli použiť slová ako solídny, tvrdo pracujúci, disciplinovaný, striedmy. To všetko by boli dobré vlastnosti, ak by vlastnil aj milujúce srdce. On sa však na celú situáciu pozeral inak než jeho otec. Chcel spravodlivosť a jednoducho nedokázal pochopiť otcovo správanie.
      Krátka charakteristika týchto troch hlavných aktérov podobenstva nám môže pomôcť zaujať správne postoje pri rôznych situáciách, ktoré život prináša.
      3. februára 1998 sa v štátnej väznici v Huntsville, v štáte Texas, uskutočnila poprava Karly Faye Tuckerovej, ktorá bola usvedčená z niekoľkých vrážd. V čase popravy sa pred väznicou zhromaždili dve skupinky ľudí. Jedni protestovali proti poprave a modlili sa za Karlu, druhí zas prejavovali podporu vynesenému rozsudku. Modliaca skupinka volala po láske a milosrdenstve, radujúca skupinka po spravodlivosti.
      Podobenstvo o márnotratnom synovi nás učí, že Boh uprednostňuje lásku a súcit pred slepou spravodlivosťou. Ježiš Kristus prichádza s touto radostnou zvesťou a pozýva nás, aby sme nasledovali tento postoj nebeského otca vo svete, ktorý je plný ako „mladších“ tak aj „starších“ synov.
20.09.2005 | Čítanosť(1695)
Téma: Presvätá Bohorodička
25.06.2003 | Čítanosť(1645)
Téma: Bohatstvo / Povolanie


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet