14.november 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Ak boli na rozvoj života potrebné dlhé veky - ak potrebovalo myslenie milióny rokov, kým sa stalo suverénnou dominantou zeme -, nedivme sa, že i kvas Kristovej lásky si vyžiada primerane dlhý čas, kým pokryje celú našu planétu.”

~JOZEF PORUBČAN SJ~

20.06.2003 - o. RNDr. Jozef Voskár
čítanosť1257 reakcie0
(Share 382 0)


Téma: Hodil sa mu okolo krku a vybozkával ho / Lk 15, 20

Myšlienky... 45/2003

      A sme si za stredobod nášho uvažovania nad podobenstvom o márnotratnom synovi v minulých rokoch brali postavy synov, mladšieho i staršieho, ktoré reprezentujú akýsi tieň v obraze tohto podobenstva, tak tento rok sa pokúsme sa vykresliť postavu Otca, ktorá je nepochybne zasa jeho svetlom, aby nám nevybledla jasná a žiarivá postava Otca v temnote našich hriechov, našich blúdení a zrád, ktorých s v mnohorakých podobách denne dopúšťame. Náš vzťah k Otcovi je prerušovaný našimi sabotážami jeho poriadku v jeho dome, je prerušovaný našimi odchodmi z tepla otcovského domova do zimy slobody bez Boha až do prostredia svíň, často až na dno ľudskej dôstojnosti.
      A aký je Otec? On neprerušuje svoju lásku k nám a nekladie podmienky pre svoju lásku k nám, miluje nás v každom okamžiku, v každej situácií. Robí všetko pre normalizáciu našich vzťahov s ním. On „márnotratne“ zahŕňa svojou láskou nás, svoje nevďačné deti, a dáva k dispozícii na našu záchranu aj to najmilšie, čo ma – svojho jediného Syna. Prostredníctvom neho ukazuje vrchol svojej milosrdnej lásky a nedá sa odradiť ani našimi opätovnými zradami. A celé dve uplynulé tisícročia sú toho dôkazom.
      Ak v ľudstve pretrvávala a možno že aj dnes ešte niekde pretrváva predstava o Bohu ako Bohu prísnom, hroznom, či dokonca krutom, tak práve Ježiš nám poskytol o svojom a o našom Otcovi najviac informácií. On nás naučil Boha volať svojím Otcom, ba dokonca Oteckom, čo sa predkladá slovom „Abba“. Otcom ho nazývame aj v každodennej modlitbe Otče náš..., ktorú nás naučil sám Ježiš. On nám ho predstavil a vykreslil aj v svojom podobenstve o márnotratnom synovi ako milosrdného otca, ktorý, keď zbadal vracajúceho sa syna pribehol sám k nemu, hodil sa mu okolo krku a vybozkával ho. To je pravý obraz otca, akému by sa mal podobať každý pozemský otec. A akí v skutočnosti sú pozemskí otcovia voči svojim márnotratným synom a dcéram? Podobajú a tomu nebeskému?
      Otec Goriot zo známeho románu francúzskeho spisovateľa Honoré de Balzaca o sebe povedal: „Začal som chápať, kto je Boh až vtedy, keď som sa stal otcom“. Až vtedy, keď otec zakusuje nepochopenie a nevďačnosť vlastných detí, až vtedy má možnosť rodič ukázať naozajstnú lásku podobnú tej Božej. Vedieť odpustiť, hodiť sa dieťaťu okolo krku a vybozkávať ho. V tejto milosrdnej láske Otca sa musíme stále zdokonaľovať, rásť, zápasiť so sebou, so svojím egoizmom, aby každý pozemský otec raz dokázal to, čo Otec v podobenstve. Zrejme Ježiš myslel na túto kvalitu, na túto vlastnosť, či atribút Boží, keď hovorí: „Buďte dokonalí, ako je dokonalý váš, nebeský Otec“. (Mt 5, 48)
      Byť dokonalý v láske nie je pre človeka nedosiahnuteľné. S Božou pomocou to vždy ide, ale bez nej nie. Kto túto pomoc odmieta, kto ju ignoruje, ten má zásadne iné prístupy k svojim deťom v krízových situáciách a rieši ich despotizmom a tyraniou vo všetkých možných podobách a odtieňoch. A takouto praxou pozemskí otcovia často maľujú vlastným deťom nepravý obraz nebeského Otca.
      Uvažovanie nad podobenstvom o márnotratnom synovi je pre nás vhodnou príležitosťou na to, aby sme opustili falošné predstavy o Bohu, o nebeskom Otcovi, aby sme opustili hriešnu prax nášho života a aby sme sa pri návrate do Otcovho domu otvorili Otcovej iniciatíve ísť nám oproti, hodiť sa nám okolo krku a vybozkávať nás. Tento obraz Božej milosrdnej lásky je pravý, reálny a dáva šancu pre každého z nás, že v Božom objatí tretie tisícročie bude naozaj tisícročím lásky.
12.06.2003 | Čítanosť(2619)
Lk 15, 11-32
12.06.2003 | Čítanosť(2099)
Lk 15, 1-10


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet