19.november 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Nestačí žiť v zhode s kresťanskou náukou a potom sa utiahnuť do izolácie, mysliac si, že sme už splnili svoju úlohu. Pán chce spásu všetkých.

~BL. JÁN XXIII.~

20.06.2003 - Miron
čítanosť555 reakcie0
(Share 204 0)


Téma: Almužna / Pôst

Myšlienky... 53/2003

      Pripravujeme sa na Veľký pôst. V rámci tejto prípravy je dôležité pochopiť aj pravý zmysel pôstu.
      Cirkev odporúča pôst už od prvých storočí a zaradzuje ho ku skutkom lásky k blížnemu. Kresťan sa postí z lásky. Pre neho je podstatné milovať a pôst je jedným z prostriedkov na vyjadrenie tejto lásky.
      Ako sa však môže stať zrieknutie sa jedla prejavom kresťanskej lásky? Odpoveďou na túto otázku je pochopenie pravého významu pôstnej praxe. Pôst v kresťanskom ponímaní nemožno oddeliť od modlitby a almužny. Deformácia súčasného chápania pôstu u mnohých spočíva v tom, že pôst pre nich znamená len zrieknutie sa určitých druhov jedla a v období Veľkého pôstu účasť na pôstnych bohoslužbách. Vo všeobecnosti sa však opomína tretí prvok, ktorý je s pôstom spojený – almužna.
      Základná myšlienka cirkevných otcov je: postime sa, aby sme dávali. Starokresťanský spis – Hermasov Pastier – hovorí o zvyku kresťanov postiť sa každú stredu a piatok. Radí zachovávať tento pôst o chlebe a vode, potom vypočítať, aké výdavky by sme boli mali, keby sme mali riadnu stravu, a túto sumu darovať vdove, sirote alebo niektorému chudobnému a dodáva: „Pôst je za týchto okolností vynikajúcim činom, radostným a Pánovi milým.“
      Tento príklad z prvých storočí nám dáva návod, aké zameranie môžeme dať nášmu pôstu.
      Popusťme teraz trošku uzdu fantázii. Dajme tomu, že na Slovensku by si dva milióny kresťanov osvojili tento spôsob prežívania pôstu. Ak by každý pôstom ušetril denne len 5 korún na strave, len v jeden jediný piatok by tak vznikla almužna v celkovej hodnote 10 miliónov korún. Za jeden rok by táto „almužna“ mala hodnotu cez 500 miliónov korún. A to je už „almužna“, ktorá by dokázala vyriešiť mnohé veľké problémy, ktoré jestvujú v sociálnej oblasti.
      To, že však nie je iba fantázia, to dokazujú tí, ktorí pôst vnímajú ako prostriedok na vyjadrenie svojej lásky.
      Môj priateľ – farár gréckokatolíckej farnosti sv. Jána Krstiteľa v Pittsburgu – mi rozprával, že veriaci jeho farnosti počas Veľkého pôstu prišli práve s takouto iniciatívou. Počas pôstneho obdobia obetovali to, čo ušetrili skrze dodržiavanie pôstnej disciplíny. Po Veľkej noci takto nadobudnutou čiastkou podporili tri charitatívne projekty v Maďarsku, v Poľsku a na Slovensku. Možno, že pri celosvetovom vnímaní biedy vo svete, sa to zdá ako iba kvapka v mori, no pre konkrétnych ľudí, ktorých táto „pôstna almužna“ zasiahla, to bolo veľkým požehnaním.
      Spájajme aj my pôst nielen s modlitbou, ale aj s almužnou. Možno neprikladáme dôležitosť tým „drobným“, ktoré pôstom ušetríme. No ak ich dáme spolu, pomôžeme uskutočniť diela, ktoré budú pred Pánom svedectvom o našej kresťanskej láske rovnako, ako keď ich darujeme osobne núdznym okolo seba.
22.11.2006 | Čítanosť(1186)
Téma: Lk 11, 41


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet