20.október 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Je veľký rozdiel medzi postojom človeka, ktorý sa nechá gniaviť dodržiavaním detailov, a postojom človeka, ktorý dodržiava všetky predpisy z lásky, čo mu umožňuje milovať, dávať sa a obetovať, a zabudnúť na vlastné chúťky.”

~BERNARD DUCRUET~

20.06.2003 - Miron
čítanosť390 reakcie0
(Share 123 0)


Téma: Pôst

Myšlienky... 57/2003

      Na jar roku 1955 väzni v jednom zo smutne známych pracovných táborov v bývalom Sovietskom zväze očakávali netrpezlivo očakávali, či náhodou nepríde nariadenie, ktoré by im dalo slobodu. V takomto čase bývali niektorí oslobodení. Všetci sa za to modlili a jeden z väzňov – kňaz, dal takýto návrh: „Všetci dobre vieme, že svätý Mikuláš je veľkým orodovníkom, pomocníkom a divotvorcom. Vieme, že mnohokrát veriaci na jeho príhovor dosiahli dobré veci, o ktoré prosili. Poďme sa k nemu modliť za naše oslobodenie. O niekoľko dní je jeho sviatok – Prenesenia ostatkov sv. Mikuláša. Pridajme k modlitbe aj trojdňový pôst pred týmto sviatkom.“ Väzni súhlasili s pôstom, aj keď nejesť tri dni v drsných podmienkach pracovného tábora bolo veľkou obetou. Azda aj z tohto dôvodu keď nadišiel čas tohto pôstu, mnohí cúvli. Postilo sa len 26 väzňov a kňaz, ktorý prišiel s týmto návrhom. Na sviatok Prenesenia ostatkov svätého Mikuláša pred nastúpených väzňov predstúpil veliteľ tábora, aby prečítal zoznam tých, ktorí budú prepustení na slobodu. Na zozname bolo 27 mien... Všetci, ktorí sa postili, s veľkou radosťou vzdávali vďaky svätému Mikulášovi.
      Tento prípad nie je niečím výnimočným. Pôst za vyslyšanie nachádzame vo Svätom písme často. Napríklad v Knihe Judita, keď sa Holofernes vyhráža, že dobije Júdeu, čítame, že „všetci izraelskí muži začali veľmi naliehavo volať k Bohu a korili sa veľkým pôstom. ... Pán vypočul ich hlas a zhliadol na ich úzkosť; ľud sa v celej Júdei a v Jeruzaleme veľa dní postil pred svätyňou všemohúceho Pána“ (Jdt 4, 9.13). Ak si prečítame Knihu Judita, uvidíme, čo spravil Boh, aby zachránil svoj ľud. Takisto v Knihe Ester sa objavuje pôst za vyslyšanie, ktorý zaväzuje celý národ pred Bohom, podobne i v Ezdrášovi, Nehemiášovi atď.
      Pôst za vyslyšanie je bojovou zbraňou kresťana.
04.02.2008 | Čítanosť(4953)
Téma: 1. pôstna nedeľa
25.06.2003 | Čítanosť(1962)
Téma: Pôst
25.06.2003 | Čítanosť(1933)
Téma: Pôst
25.06.2003 | Čítanosť(1700)
Téma: Pôst


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet