18.október 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Pri všetkom je dôležitý pokoj. Ale rovnako aj viera a dôkladnosť.”

~JÁN XXIII.~

20.06.2003 - Miron
čítanosť535 reakcie0
(Share 161 0)


Téma: Askéza / Pôst

Myšlienky... 60/2003

      Mnoho ľudí podľahlo rôznym vplyvom, ktoré im nahovorili, že pôst je čas, v ktorom ide o to, aby sme si znepríjemňovali osobný život rôznym „nepohodlím“. Často na začiatku Veľkého pôstu začujeme takúto konverzáciu: „Čoho sa zriekaš počas tohto pôstu?“ A odpovede sú rôzne – sladkostí, kávy, alkoholu, cigariet atď. Ak to zovšeobecníme, tak kvalitu pôstu neraz meriame podľa intenzity hladu a intenzity „utrpenia“ spôsobeného praktizovaním ľahších či ťažších asketických cvičení. Pôst však nie je „trest“. Pôst nie je liečebná kúra, ktorá je úspešná len vtedy, keď je bolestivá.
      Veľký pôst je dar. Veľký pôst je Boží dar pre náš život, ktorý do neho vnáša radosť, ktorú nám nik nevezme (porov. Jn 16, 22). Ako to máme chápať?
      Ak budeme podrobne skúmať svoj život, ak dáme pod drobnohľad svoje myšlienky, ak dovolíme, aby sa z hĺbky nášho srdca vynorili všetky nenaplnené plány a ideály, ak si pripomenieme koľkokrát sme už nad sebou „zlomili palicu“, s koľkými slabosťami sme sa už jednoducho zmierili, potom začneme vidieť svoj život reálne, so všetkými deformáciami, ktoré sú koreňom drvivej väčšiny našich osobných problémov a ťažkostí. Ak sme sa takto vzdialili od pravého zmyslu života, ktorý je orientovaný na večný život s Bohom, potom sa nemôžeme čudovať, že takto rozdrobený život j pre nás akýmsi putovaním bez toho, aby sme poznali kde ideme. A toto rozdrobenie v nás nevylieči pocit hladu alebo ujma pochádzajúca z rôznych asketických cvičení.
      Veľký pôst je však Boží dar, ktorý vedie k pravej radosti. Je to čas, kedy Boh chce vstúpiť do nášho života, aby scelil všetko to, čo je v nás rozdrobené. Veľký pôst je spoluprácou človeka sa Bohom na znovuobjavení správnej životnej orientácie a jej upevnení. Zrieknutie sa jedla a rôzne iné asketické cvičenia sú takto iba pomôckou pre udržanie si bdelosti v komunikácii s Bohom, ktorý nás vedie k tejto obnove života.
      Pred pár rokmi som v homílii pred Veľkým pôstom pozval veriacich, aby sme skúsili prežiť tento čas intenzívnejším a radikálnejším spôsobom, než to bolo po minulé roky. Jedna rodina na túto výzvu odpovedala skutočne radikálne. Rozhodli sa nechať televíziu vypnutú počas celého pôstu a rovnako vynechať mäso z jedálenského lístka počas tohto obdobia. Bolo to skutočne veľmi veľkodušné a obdivuhodné. No po skončení Veľkého pôstu mi matka tej rodiny opísala osoh tohto pôstneho snaženia takto: „Bolo to perfektné. Zriekli sme sa televízie a odrazu sme mali dostatok času na všetky tie veci, ktoré sme doteraz odkladali. Manžel si dal konečne do poriadku dielňu, ja som urobila veľké upratovanie – prešla som všetky skrine, vytriedila všetko zbytočné. Náš dom už dlho nebol v takomto poriadku ako je teraz... A aj bez toho mäsa sa to dá... a koľko človek pritom ušetrí...“
      Zaiste, zrieknutie sa televízie i mäsa z jedálneho lístka bolo pre nich istotne veľkým sebazáporom. Len jeho zacielenie bolo nesprávne. Namiesto tohto, aby sa snažili urobiť poriadok v sebe, urobili ho vo svojom dome.
      Ak nechceme premrhať Veľký pôst – Boží dar, ktorý vedie k skutočnej radosti, skúsme si najprv ujasniť jeho pravý význam a jeho radostné dôsledky a až potom si zvoľme asketické cvičenia, ktoré nás budú udržiavať v bdelosti pred Božím vedením v obnove nášho života.
20.06.2003 | Čítanosť(2198)
Téma: Askéza / Pôst / Kríž
25.06.2003 | Čítanosť(1371)
Téma: Askéza
25.06.2003 | Čítanosť(1116)
Téma: Askéza


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet