19.november 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Namiesto sťažovania sa, že Boh je skrytý, vzdávajte mu vďaku za to, že toľko zo seba odhalil.”

~Blaise Pascal~

20.06.2003 - Miron
čítanosť411 reakcie0
(Share 115 0)


Téma: Nedôslednosť / Pôst

Myšlienky... 64/2003

      Spomenul som si na jednu udalosť, ktorá sa stala počas môjho gymnaziálneho štúdia. V čase chrípkového obdobia mnohí študenti si zvykli urobiť „pár dní voľna“. Vybrali sa k lekárovi a sťažovali sa na ťažkosti, ktoré sú charakteristické pre chrípkové ochorenie. Lekár väčšinu správne podozrieval zo simulanstva a preto takéto prípady vybavil rýchlo – tri dni ležať a tabletky proti kašľu. Kto sa do tých troch dňoch v ordinácií objavil ešte raz a sťažoval si, že sa mu neuľavilo, to bol znak, že tu neide o simulanta. Nasledovala dôkladná prehliadka a nasadenie primeranej liečby.
      Takto raz prišiel k lekárovi aj jeden študent, ktorý pri popisovaní svojich ťažkostí sa vôbec nelíšil od ostatných, ktorí v ten deň navštívili ordináciu. Dokonca ani nevyzeral choro. Dostal teda klasickú liečbu pre „simulantov“ – tri dni ležať a tabletky proti kašľu. Tomuto študentovi sa však v noci tak priťažilo, že k nemu volali rýchlu zdravotnú pomoc a pri prevoze do nemocnice zomrel. Ak si dobre pamätám, tak išlo o zápal mozgových blán.
      Nedôslednosť môže mať aj takéto tragické následky. Ak by lekár dôkladne vyšetril tohto študenta, s veľkou pravdepodobnosťou by našiel aj iné príznaky, ktoré by ho priviedli k určeniu správnej diagnózy.
      Na túto udalosť som si spomenul v súvislosti s Veľkým pôstom, do ktorého sme vstúpili. Toto obdobie nás pozýva, aby sme sa stali „lekármi“ svojich duší a to v tom zmysle, že dôkladne ich „vyšetríme“, aby sme zachytili všetky príznaky neduhov, ktoré ich trápia. Len keď stanovíme správnu diagnózu, môžeme správne stanoviť liečbu v podobe duchovného snaženia v tej či onej oblasti.
      V tomto sa však neraz podľahneme pokušeniu k nedôslednosti a tak prehliadneme alebo bagatelizujeme príznaky, za ktorými sa skrýva vážna duchovná deformácia v podobne hriešneho návyku alebo iných slabostí a nečností, ktoré v konečnom dôsledku môžu ohroziť náš večný život. Toto je veľké nebezpečenstvo nielen pre nás samých, ale aj pre tých, ktorí sú okolo nás. Študenti – simulanti – ktorých som spomínal, tiež neboli bez viny. Klamstvom azda dosiahli pár dní voľna, ale zároveň svojím počínaním vytvorili priestor na rast nedôslednosti. Aj naša nepoctivosť, ak sa prejaví v duchovnom snažení, vytvorí priestor na rast nedôslednosti u iných – a môžeme úplne vylúčiť predpoklad, že tu ide o niečo neškodné. Práve naopak! Táto nedôslednosť môže priniesť mnohé tragické následky.
      Pri pohľade späť na pôstne obdobia v prechádzajúcich rokoch si možno uvedomíme, že ich možno sprevádzala vo väčšej či menšej miere podobná nedôslednosť. To už nezmeníme. No tohtoročný pôst máme ešte pred sebou. Využime ho čo najlepšie.
04.02.2008 | Čítanosť(4980)
Téma: 1. pôstna nedeľa
25.06.2003 | Čítanosť(1985)
Téma: Pôst
25.06.2003 | Čítanosť(1953)
Téma: Pôst
25.06.2003 | Čítanosť(1720)
Téma: Pôst


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet