14.november 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Sme zodpovední nielen za to, čo robíme, ale i za to, čo nerobíme.

~Moliére ~

20.06.2003 - o. RNDr. Jozef Voskár
čítanosť1455 reakcie0
(Share 316 0)


Téma: Ježiš a zástupy / Mt 4, 25

Myšlienky... 66/2003

      Ježiša na jeho cestách nesprevádzali len jeho apoštoli, učeníci a nábožné ženy, ktoré mu posluhovali, ale na mnohých miestach evanjelisti spomínajú veľké zástupy ľudí, ktoré ho vyhľadávali, išli za ním, aby ho počúvali a videli jeho zázraky, jednotliví sympatizanti občas zo zástupu naň zavolali, ba masovo volali podľa okolností raz „hosana“, inokedy „ukrižuj“, „preč s ním“ a podobne. Raz tieto masy ho chceli kameňovať, inokedy ho chceli chytiť a urobiť svojím kráľom. Raz sa naňho tlačili, inokedy urobili okolo neho pre ľudí malej postavy neprehľadný múr.
      Akí ľudia tvorili tieto zástupy, tieto masy? Nepochybne mnohých Ježiš priťahoval svojou fascinujúcou osobnosťou, svojím učením, svojou chudobou, jednoduchosťou a dôkazmi svojej božskej moci a mesiášskeho poslania cez mnohé zázraky. Patrili sem tí, ktorí v neho naozaj uverili, tí, ktorých uzdravil z rôznych chorôb a posadnutostí. Ale boli v týchto zástupoch aj zvedavci, ktorí chceli vidieť iba zázraky a znamenia, ale zmeniť svoj život podľa jeho učenia nemali vo svojich životných plánoch. A nakoniec v týchto zástupoch boli aj jeho odporcovia, nepriatelia, tí, ktorí ho podchytávali v reči a ktorí chystali svedectvá proti nemu, aby ho mohli odstrániť ako nebezpečného rebela, ktorý ťal do živého a to najmä do elity židovského národa, do farizejov, saducejov a ich zákonníkov. Mohli by sme povedať, že tieto zástupy tvorili podstatnú časť národa a zbytok bol k nemu viac-menej ľahostajný, pohanský.
      Z týchto zástupov alebo más, ako dnes zvykneme hovoriť, len malá časť predstavovala Ježišovi naozaj verných stúpencov, ktorí urobili na jeho výzvu, alebo na jeho zásah naozaj radikálnu zmenu vo svojich životoch. Takými boli predovšetkým jeho apoštoli a učeníci, ktorých aj sám vyvolil alebo M8ria Magdaléna, z ktorej vyhnal sedem zlých duchov. Takým sa stal po stretnutí s Ježišom aj Zachej. Takým sa stal zo Šavla Pavol, alebo svätý Augustín a aj v súčasnosti napr. Ignác Lepp a mnohí v dejinách cirkvi. Kto sa naozaj stretne s Kristom a prijme ho do svojho života podľa slov sv. Pavla: „nežijem už ja, ale žije vo mne Kristus“, absolvuje konverziu, vlastné, osobné, skutočné a definitívne obrátenie, z ktorého je aj v nebi väčšia radosť ako z tých deväťdesiatich deviatich. Kristus je ten, ktorý hľadá, čo bolo stratené a keď nájde, raduje sa a dáva ich za príklad pre radikálnu zmenu aj nášho života.
      Pozrime sa teraz, aký je obraz dnešných zástupov, ktoré sa motajú okolo Ježiša. Veľký rozdiel od skladby zástupov za Ježišových čias oproti dnešku veru nie je. Aj keď podľa štatistík zo sčítania ľudu je nás väčšina, môžeme celkom smelo povedať, že tých naozaj verných Ježišovi je veľmi malé percento. Sme teda v skutočnosti v menšine, na čo si musíme zvykať a čo nás už vôbec nemusí znechucovať, pretože ak sa bude kvalita dneška meniť v kvalitu Ježišových svedkov prvotnej cirkvi, bude z toho väčšia radosť aj úžitok pre svet. Lebo ak by sme namiesto svietenia iba čmudili, ak by sme boli soľou, ktorá stratila chuť, ak by sme nemali v sebe silu kvasu, boli by sme naďalej iba súčasťou priemernej, alebo dokonca podpriemernej masy s maskami sviatočného kresťanstva na tvárach.
      Ak sme sa strácali v hmlistom čase nášho doterajšieho života z Ježišovej blízkosti, dovoľme mu, aby nás našiel a aby sme mohli aj my patriť ku skutočným a definitívnym konvertitom a jeho svedkom v dnešnom novopohanskom svete.
30.03.2008 | Čítanosť(3006)
Téma: Pôst / Mt 4, 1-11
12.06.2003 | Čítanosť(8974)
Mt 4, 12-17
12.06.2003 | Čítanosť(3621)
Mt 4, 18-22
12.06.2003 | Čítanosť(3070)
Mt 4, 1-11


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet