21.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Začiatok obrátenia je začiatkom rozvoja, vzrastu. Byť hriešnikmi, to je naše nešťastie, ale byť si toho vedomí, to je naša nádej.“

~Fulton Sheen~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1877 reakcie0
(Share 522 1)


Téma: Pôst / Pravda

Myšlienky... 76/2001

      Prvá pôstna nedeľa je vo východnej cirkvi zasvätená spomienke na prekonanie ikonoboreckého hnutia. Svätí otcovia definovali učenie Cirkvi o úcte svätých obrazov a tým zastavili ikonoborecké hnutie, ktoré prinieslo do Cirkvi napätie a rozdelenie. Z pohľadu súčasného človeka sa už možno tento problém zdá banálny a ťažko pochopiteľný a spomienka v túto nedeľu sa zdá neaktuálna.
      Tak to zvyčajne býva. Vyriešený problém už nie je problémom. Správna úcta ikón už pre nás nie problémom. Spomienka na túto historickú udalosť však môže mať pre nás hlbší význam. Môže sa stať pozvaním k prehodnoteniu „právd“, podľa ktorých sa odvíja náš život. Zaiste povieme – ja sa usilujem žiť ako kresťan. Ale podrobnejšia revízia môže odhaliť mnohé „falošné pravdy“, ktoré určujú náš život.
      Možno práve preto je spomienka na víťazstvo pravej viery nad falošnou náukou určená na prvú pôstnu nedeľu. Veľký pôst je časom duchovnej obnovy i rastu. No nik sa skutočne neobnoví ani nevyrastie, kým v sebe nezbúra „oltáre falošných bohov“, ktorým sa klania. Duchovné snaženie prvého týždňa pôstu nám azda odhalilo tie rôzne falošné náuky dneška, ktoré zamorili naše srdciam (Poznámka: Pozrite sa len na dnešnú takmer verejnú diskusiu okolo interrupcií alebo iných „horúcich tém“. Mne osobne veľmi ťažko padne poznanie, že mnohí kresťania majú v týchto témach mnohokrát rovnaký názor ako ľudia zo sveta.). Ak chceme v tomto pôste duchovne pokročiť, nemôžeme ich len jednoducho obísť. Toto je základ! Nemôžeme stavať na piesku! No môžeme, ale akú stabilitu bude mať to, čo postavíme? Nezosype sa to pri prvom prudšom náraze?
      Prvá pôstna nedeľa je oslavou pravej viery – dalo by sa povedať i pravdy. Kiež by sme mali dnes odvahu vzdať sa všetkých „falošných právd“, ktorými nasiaklo naše vnútro. Takto táto nedeľa nebude len oslavou udalosti, ktorá sa odohrala pred stáročiami, ale bude aj naším súkromným sviatkom – oslavou víťazstva pravej viery – pravdy – v našom srdci.

      Príčinou a koreňom všetkých ziel, ktoré útočia takým jedom na jednotlivca, na ľud a na národy, a ktoré veľmi často rozvracajú mysle, je neznalosť pravdy. (Ján XXIII.)

      Svätý Ambróz kedysi napísal svojmu priateľovi: „Chceš vedieť, ako sa správajú ľudia voči pravde? Pozri na kríž. Tam máš odpoveď. Tam je pravda pribitá.“
04.02.2008 | Čítanosť(4814)
Téma: 1. pôstna nedeľa
25.06.2003 | Čítanosť(1870)
Téma: Pôst
25.06.2003 | Čítanosť(1847)
Téma: Pôst
25.06.2003 | Čítanosť(1622)
Téma: Pôst


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet