21.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Nemôžeme sa uspokojiť s tým, že sa modlíme za tých, ktorí odišli z Cirkvi, ale musíme skúmať svoje svedomie, do akej miery sme za to zodpovední aj my.

~Bernhard Häring~

20.06.2003 - o. Mgr. Jozef Matejovský
čítanosť1008 reakcie0
(Share 237 0)


Téma: Jednota / Jn 12, 32

Myšlienky... 83/2001

AI        Vo farnosti tvoríme jedno spoločenstvo, ale každý nás je iný. Máme rozličné vlastnosti, povahy, záujmy ... No máme aj veľa spoločného. Žijeme v jednom cirkevnom celku, farnosti, stretávame sa na bohoslužbách v jednom chráme, máme spoločných predstaviteľov samosprávy, ktorých sme si vo voľbách vybrali... Okrem toho máme spoločný cieľ života, ktorým je večný život.
      Veľa je toho, čo nás rozdeľuje, a veľa toho, čo nás zjednocuje.
KE J       án vo svojom evanjeliu zachytil, ako zjednocuje Ježiš Kristus: „A ja, až budem vyzdvihnutý od zeme, všetkých pritiahnem k sebe“(Jn 12,32). Ježiš zjednocuje krížom a obetou.
DI        Apoštoli tieto slová nechápali, veď Ježiš ich povedal krátko po slávnostnom vstupe do Jeruzalema na Kvetnú nedeľu. Po toľkej oslave, ktorej sa mu dostalo, čakali že sa začne politicky angažovať, že zjednotí izraelský národ a vyženie nenávidených Rimanov. Čakali, že Ježiš bude zjednocovať cez politickú činnosť.
PAR        Dnes sme Kristovými učeníkmi my. Od čoho my očakávame zjednotenie?!
      Pred pár rokmi sme si navrávali, že zjednotenie príde, keď padne komunizmus. Že sa naplnia chrámy, biskupské tróny budú obsadené, že nám budú vrátené chrámy ...
      Komunizmus padol a zjednotenia niet. V chrámoch je trocha viac ľudí, každé biskupstvo má svojo biskupa, my máme svoje chrámy... Ale rozdelenie je čím ďalej tým väčšie. Dokázala to aj ešte stále doznievajúca diskusia o potratoch, kde aj mnohí kresťania zaujali pohanský postoj.
      Kde sa stala chyba?! Zabudli sme, že jednota sa buduje cez kríž a obetu.
MY        Môj priateľ mi rozprával o triede, do ktorej chodil na strednej škole.
      Zloženie tej triedy bolo rôznorodé. Boli tu veriaci aj neveriaci, žiaci z miest aj dedín ... Vodcom triedy bol akýsi Michal. Bol dobrým žiakom, no pri každej príležitosti nadával na cirkev, kňazov, sv. Otca ... Veľmi rád si uťahoval z veriacich spolužiakov.
      Táto trieda bola dosť rozbitá. Tvorili ju dvoj-, troj- členné skupinky, ktoré sa málokedy na niečom dohodli.
      Keď išli do tretieho ročníka, prišiel do ich triedy nový žiak, ktorý sa práve prisťahoval. Volal sa Peter. Bol veriaci a svoju vieru prejavoval aj navonok. Preto sa často dostával do konfliktu s Michalom. Peter sa Michala snažil presvedčiť o správnosti viery citátmi z katechizmu. No nepodarilo sa mu to. Pochopil, že musí hľadať iný spôsob. Prijal celú vec ako svoj osobný kríž. Začal sa za Michala modliť a namiesto hádania sa a presvedčovania radšej strpel výsmech a ponižovanie. A to silno zapôsobilo na Michala, ktorý postupne s výsmechom a nadávkami prestal.
      Úplný zlom nastal, keď si Petra zavolal riaditeľ školy, kvôli jeho účasti na Levočskom a Ľutinskom odpuste. Vtedy Michal začal burcovať celú triedu, aby sa postavili za Petra., ktorého chceli vyhodiť zo školy.
      A podarilo sa nemožné. Táto rozbitá trieda sa zjednotila, všetci išli spolu za riaditeľom a dosiahli, že Petra zo školy nevyhodili.
      Takto Peter svojím krížom dokázal zjednotiť túto rozbitú triedu.
ADE        Sv. Otec Ján Pavol II. pri stretnutí s predstaviteľmi anglikánskej cirkvi povedal, že zjednotenie spočíva v spoločnej modlitbe, spoločnej činnosti, v snahe o vzájomné odpustenie.
      Nebolo by to úžasné, keby v našej farnosti, ale aj v celom národe bola väčšia jednota? Netreba za ňu bojovať? Ako? Návod dáva Ježiš Kristus: kríž a obeta!
27.03.2004 | Čítanosť(1037)
Téma: Jednota / Láska
27.03.2004 | Čítanosť(696)
Téma: Hopko / Jednota
03.11.2004 | Čítanosť(638)
Téma: Jednota
12.06.2003 | Čítanosť(2335)
Jn 12, 1-11
12.06.2003 | Čítanosť(2166)
Jn 12, 12-19
12.06.2003 | Čítanosť(2077)
Jn 12, 20-36


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet