16.september 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Aké utešujúce je vedieť, že životná cesta vedie z tieňa do svetla.

~kardinál Newman ~

28.10.2004 - Miron
čítanosť1060 reakcie0
(Share 233 0)


Téma: Myslieť na večný život / Jn 3, 36

Myšlienky... 149/2004

AI      Spolujazdec sa pýta vodiča: „ Akou rýchlosťou ideš?“ „Stodesať“, odvetil vodič. „To je dobré. Rýchlo budeme ne mieste“, zaradoval sa spolujazdec.
      Čo si myslíte, akou rýchlosťou ide náš život? Rozumná odpoveď znie: „24 hodín za deň.“ Pre toho, kto si myslí, že má pred sebou ešte dlhý život, je to rýchlosť priemerná. Ale pre toho, kto je pred záverom pozemského života, je táto rýchlosť závratná. Pre človeka je však stálym tajomstvom, ako dlho bude jeho pozemský život trvať. Jedno je však isté. Raz aj nás zastihne smrť. Prejdeme do večnosti. Aká bude, to závisí od nás, od našej viery.
KE      Ježiš, aby nás povzbudil k správnemu postoju k večnosti, nám hovorí: „Kto verí v Syna, má večný život, ale kto Synovi neverí, neuzrie život a spočinie na ňom Boží hnev“ (Jn 3, 36).
DI      Tieto Ježišove slová nás upozorňujú na tri pravdy našej viery, v ktoré nám tu prítomným nie je ťažké veriť. Veď keby sme neverili vo večný život, neboli by sme tu. Ani by sme nemohli uznať za pravdu existenciu Boha. Nemodlili by sme sa za svojich zomrelých. V Boží súd tiež veríme. Veď nutne musí existovať dokonalá spravodlivosť, ktorú na zemi postrádame. Zároveň vieme, že silná viera v Ježiša Krista a skutky v súlade s touto vierou, nás môžu zachrániť od večného zatratenia.
      A predsa, hoci uznávame tieto pravdy, v živote sa s nimi často rozchádzame. Nenachádzame v sebe trvalé úsilie čo najviac premeniť svoj život, aby sa čo najviac stotožnil s Božou vôľou. Často krát sme akoby krátkozrakí. Vidíme len to, čo je tesne pred nami. Sme zahľadení do pozemských záležitostí a tie duchovné sú pre nás veľmi vzdialené. Je to dôsledok toho, že odmietame byť závislí na Bohu. A pritom každou jednou bunkou nášho tela sme na Bohu závislí. Keď odmietneme túto pravdu a budeme ďalej stavať svoj život na viere vo vlastné sily a schopnosti, nebudeme mať v sebe dostatok sily, aby sme zosúladili svoj život s Božou vôľou.
PAR      Pred pár rokmi som počul, ako jeden muž v stredných rokoch hovorí: „Mám dva losy v Niké. Úplne by mi stačilo, keby ma len vyžrebovali. I pre tých 15 000 korún to stojí ísť do Bratislavy.“
      Sme ochotní ísť do Bratislavy, ba možno i ďalej, pre 15 000 korún. Boh nám však ponúka krásnu večnosť a k tomu všetko, čo je jeho a pritom nás nenúti ani vyjsť z domu. Netúžme, teda po malých veciach. Túžme po tom, čo je najcennejšie, čo nám nikto nemôže vziať. Ľahostajný prístup k Bohu však nie je a ani nemôže byť predpokladom pre šťastnú večnosť.
MY      Známa legenda hovorí o ostrovnom štáte, na ktorom si každý rok zvolia za vládcu cudzinca. Po roku ho však z ostrova vyženú s prázdnymi rukami.
      Keď bol raz za vládcu zvolený istý bystrý cudzinec, najprv sa opatrne povyzvedal na tunajšie zvyky ako aj na predchádzajúcich vládcov. Dozvedel sa, že jeho predchodcovia sa na ostrove správali, akoby tu mali zostať natrvalo. Dali si vystavať prepychové paláce a zhŕňali si bohatstvo. Po roku však odišli z ostrova s prázdnymi rukami.
      Bystrý cudzinec sa chytil rozumu a pomaly začal z ostrovnej krajiny vyvážať bohatstvo do iného štátu. Keď prešiel rok, vôbec sa netrápil, že ho z ostrova vyhnali, lebo v druhom štáte ho čakalo bohatstvo, ktoré si tam počas roka vyviezol. Nič nestratil, len svojou chytrosťou získal.
      Nie je ťažké vyviezť si z tejto legendy ponaučenie. Môžeme ho zhrnúť do jednej vety: Mysli na zabezpečenie svojej večnosti!
ADE      Keď sa pozrieme na hodinky, zistíme, že od začiatku sv. liturgie ubehlo takmer 30 minút. Práve o taký čas sme sa priblížili k svojej večnosti. Tá bude taká, ako si ju pripravíme. Čas beží rýchlo, nuž sa ponáhľajme.

      Inšpirácie: Jn 3, 22-36
      Kartotéka: Večný život / Jn 3
25.06.2003 | Čítanosť(699)
Téma: Večný život
25.06.2003 | Čítanosť(570)
Téma: Večný život
12.06.2003 | Čítanosť(2710)
Jn 3, 1-21
12.06.2003 | Čítanosť(2664)
Jn 3, 22-36


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet