22.september 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Nachádzame sa v Európe, kde čoraz viac narastá sklon k ateizmu a skepticizmu, kde sa zakoreňuje bolestný nedostatok pevnej morálky, s rozpadom rodiny a degeneráciou mravov, kde prevláda nebezpečný konflikt ideí a hnutí.

~Ján Pavol II.~

05.11.2004 - Prof. ThDr. Dr. Ľubomír Stanček PhD. CM.
čítanosť1110 reakcie0
(Share 383 0)


Téma: Lk 16, 9-15

Homília

      Vo svojom živote ste zaiste aj vy už pocítili v srdci túžbu vykonať veľké skutky. Pocítili ste niekedy príťažlivosť k ľuďom, ktorí ako hrdinovia alebo svätci dokázali vyniknúť nad priemer, vykonali niečo vznešené a hodné obdivu? Verím, že áno.
      Je to všeobecná túžba človeka. Niekto však je neschopný uskutočniť ju, pretože nenachádza cestu k tomu, aby dokázal byť vždy na výške, zvlášť v náročných a ťažkých okamžikoch života.
      Ak ti to nebude nepríjemné, prezradím ti, ako na to. Počúvaj, čo hovorí Ježiš: „Kto je verný v najmenšom, je verný aj vo veľkom“ (Lk 16, 10).
      Tieto slová existovali ako príslovie už pred Kristom. Ježiš ich prijal do svojho učenia, dal im novú vážnosť a dôraz. Tieto slová čítame v Lukášovom evanjeliu v úryvku, kde Ježiš hovorí o peniazoch. Majú teda svoj význam na úrovni ekonomickej, ale možno ich aplikovať v rôznych životných situáciách.
      Ježiš nimi potvrdzuje, že byť verný v malom, je účinný test na to, aby sa poznalo, či človek bude rovnako verný aj vo veľkom. Okrem toho Ježiš poukazuje na to, že v živote nie je nič malé. Nič nie je malé, keď to robíme preto, aby sme splnili jeho vôľu. Nič nie je malé, čo sa deje z lásky.
      Kto je verný v najmenšom, je verný aj vo veľkom! Koľko malých vecí je v terajšom každodennom živote?
      Čo všetko je potrebné? Je treba upratať zo stola; odpovedať; vykonať určitú nudnú a stále sa opakujúcu prácu; riadiť auto; dokončiť štúdium; pripraviť jedlo; niečo zariadiť; hrať na hudobný nástroj; zdvihnúť papier; ponúknuť úsmev; niečo napísať; rozdeliť sa o nejakú radostnú udalosť...
      Ako máme vykonať tieto skutky? Tak, že sa nikdy nedáš strhnúť chvatom. Tak, že budeš všetko robiť dokonale. Tak, že premietneš celé svoje bytie do vykonania tejto veci.
      Vernosť v malom je to isté, ako dobre žiť prítomný okamih!
      Áno, aj v mimoriadnych životných situáciách: pri ťažkej nehode; pri nejakej prírodnej katastrofe, ktorá i na teba doľahne; smrť drahého človeka; úspech, ktorý ti môže vstúpiť do hlavy; nečakané dedičstvo; nejaká veľká nepredstaviteľná mrzutosť...
      21-ročný mladík Fuad sa naučil dobre žiť v láske v obyčajných životných situáciách v malom. Pred niekoľkými mesiacmi sa stala zvláštna príhoda. Pri návrate do Libanonu z Európy zastavili ho niekoľkí ozbrojení muži, asi 3 km od letiska, smerom do Bejrútu. Je to mohamedánska zóna a nastáva ťažká chvíľa.
      Muži čítajú v jeho preukaze: Kresťan – maronita.
      „Áno, som kresťan, manorita,“ prisvedčil Fuad.
      „Pôjdeš s nami,“ odpovedajú.
      Vyšetrujú ho a chlapec pochopil, že je s ním koniec. Jeden z milicionárov ho prevezme a vedie na most, na ktorom bolo zavraždených niekoľko kresťanov.
      Fuad sa počas cesty snaží upokojiť a myslí na to, čo Boh chce od neho v tejto chvíli. Milovať toho blížneho? Snaží sa vzbudiť si lásku k tomuto človeku. Keď došli k mostu, milicionár sa zastaví, pozrie sa na neho a zvolá:
      „Vrátime sa späť!“
      Boh ho zachránil, pretože bol verný v malom.
      Kristus je pre nás vzorom v slove i v skutkoch. Je stále svetlo. On, verný Otcovi až po smrť na kríži, je pre nás kvasom a soľou. Aj my máme robiť podobne. Sme kresťania, a to nás zaväzuje k vernosti rovnako v maličkostiach, ako aj vo veľkých veciach, lebo rak si to praje Boh.
      Nikto nebude veľký, slávny, ale aj svätý, keď bude o tom len snívať. Sen sa musí zmeniť v životnú prax.
      Jakub apoštol nás poúča slovami: „Tak aj viera: ak nemá skutky, je sama v sebe mŕtva“ (Jak 2, 17). A to je myšlienka i pre nás do nášho života. Amen.

      Inšpirácie: Lk 16, 1-15
      Kartotéka: Lk 16
12.06.2003 | Čítanosť(2881)
Lk 16, 1-15
12.06.2003 | Čítanosť(2447)
Lk 16, 19-31
12.06.2003 | Čítanosť(2163)
Lk 16, 16-18


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet