18.október 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Pokora sa podobá váham: čím väčšmi sa z jednej strany ponižujeme, tým väčšmi sme z druhej povyšovaní.”

~SV. JÁN MÁRIA VIANNEY ~

27.11.2004 - Prof. ThDr. Dr. Ľubomír Stanček PhD. CM.
čítanosť2935 reakcie0
(Share 288 1)


Téma: Svätý Mikuláš / detská kázeň / Lk 10, 1-9

Homília

      Dnešný deň si pripomíname sviatok jedného svätca, ktorého zvlášť máte radi vy, chlapci a dievčatká. Je to svätý Mikuláš.
      Jeho životopis poznáte. Pripomeňme si, že mal veľmi rád Pána Boha. Veľmi sa chránil hriechu, aby ním neurazil Boha. Okrem toho zvlášť si ho pripomíname i pre jeho dobrú vlastnosť – štedrosť. Nebol lakomý. Bol rád, keď niekomu spravil radosť, hoci len malým darčekom. Jeho darčeky zachránili ľudí od hriechov.
      Stalo sa, že jedna rodina bola veľmi chudobná. Žil v nej otec s troma dcérami, ktoré sa chceli vydať, ale boli chudobné a nemali veno. Otca to trápilo, a preto sa rozhodol, že dievčatá nahovorí na hriech, aby si mohli zarobiť peniaze a mohli sa vydať.
      Vieme, deti, že hriech je veľké zlo. Najväčšie zlo na svete! Preto sa ho musíme chrániť. A keď nás na hriech niekto chce nahovoriť, nesmieme ho nikdy poslúchať! Keby to bola hneď aj mama, otec alebo aj ja. Na hriech nesmie nikto nikoho nahovárať!
      Dozvedel sa o tom aj jeden muž, Mikuláš. V noci tajne cez otvorené okno hodil do izby mešec peňazí. A tak otec potom už neposlal dcéry, aby si hriechom zarobili peniaze. Už ich nenahováral na hriech a dcéry sa mohli vydať. Mikuláš takto zachránil sestry, ale i ďalších ľudí. Mikuláš vedel, že Bohu sa páči jeho štedrosť, ktorou chráni duše ľudí pred spáchaním hriechu. Získaval si tak zásluhy pre Pánom Bohom, ale nechcel, aby o tom vedeli ľudia. Tí sa snažili vypátrať štedrého darcu, lebo sa mu chceli poďakovať za jeho štedrosť. Jednému otcovi sa ho podarilo pri takomto dobrom skutku aj prichytiť. Otec sa mu poďakoval, ale Mikuláš odišiel z tohto mesta, pretože nechcel, aby mu ľudia preukazovali vďaku a službu za to, čo robil pre dobro ich duší. Dlho žil mimo ľudí, kde sa modlil a oslavoval Pána Boha.
      Po čase pocítil túžbu vrátiť sa medzi ľudí. Bolo to práve v čase, keď v meste Mýry zomrel biskup a nevedeli, kto by sa mal stať novým biskupom. Jeden starý biskup dostal vniknutie, aby za biskupa vysvätili toho, kto prvý vkročí ráno do kostola. A bol to Mikuláš, ktorý sa chcel hneď ráno v kostole pomodliť. Keď mu oznámili tieto slová, Mikuláš to prijal, lebo to chcel Pán Boh, a tak sa stal biskupom. Svätý Mikuláš je znázorňovaný s biskupskou palicou v rukách, na hlave má biskupskú čiapku – mitru, na ruke má biskupský prsteň a v ruke drží tri jabĺčka, ktoré sú symbolom toho, ako zachránil od hriechu tri dievčatá. Mikuláš aj potom ako biskup veľmi pomáhal chudobným, chorým, navštevoval väzenia. Preto ho dnes oslavujeme a pripomíname si jeho štedrosť a dobročinnosť.
      Deti, aj vaši rodičia sú štedrí. Veď ako vás poznám, veľmi sa o vás starajú. Často vás obdarúvajú novými vecami. Veď nielen šaty, čo máte na sebe, ale aj dom, v ktorom bývate, jedlo, čo máte na stole, je z práce ich rúk. Rodičia pracujú a rozdelia sa i s vami. A za túto ich službu sa patrí, aby aj deti boli ku svojim rodičom štedré. Pýtate sa ako? Pozrite, keď poslúchate rodičov na prvý príkaz, nevyhovárate sa na súrodencov, ale rozkaz vykonáte bez šomrania, odkladania a čo najskôr a dobre – to je pre rodičov radosť. Ale môžete to dokázať i tak, že sa staráte o svoje hračky, veci, knihy, šaty, že si ich šetríte, opatrujete, máte v poriadku. Veru, v nejednej vašej izbe je to naopak. Mama musí stále chodiť za vami a upratovať po vás. Preto od dnešného dňa, ak skutočne chcete mamičke pomôcť, bez toho, aby vám prikazovala upratať si veci, spravíte si to aj sami.
      Chlapci a dievčatká, dnes si po sv. omši pripomenieme sviatok Mikuláša aj malou slávnosťou. Príde medzi nás Mikuláš, aby vás obdaroval malými darčekmi za to, že chodíte do kostola. Viem, niektorým z vás sa často ani nechce. V televízií dávajú počas sv. omše rozprávku a doma je lepšie ako cestou do kostola, hlavne, keď je zima. Verím však, že sa naučíte i zaprieť, ovládať sa a naučíte sa častejšie prísť aj sem, do kostola. Viem však, že vy často zabúdate na túto povinnosť, a preto teraz za vás poprosím rodičov, aby nemali strach, aj keď je chladnejšie a prišli s vami do kostola aj inokedy.
      Preto prosím rodičov, aby svoje deti obdarúvali nielen vecami materiálnymi, ale aj duchovnými. To znamená milosťami, často sa za deti modlili, ale ešte lepšie, aby sa modlili spolu s vami, deti. Verím, že bude i v ďalších našich rodinách obyčajou, že v nedeľu celá rodina ide na svätú omšu, že doma ostane iba ten, kto je chorý.
      Prosím dnes sv. Mikuláša o príhovor u Pána Ježiša za nás, aby sme sa vedeli zriekať, vedeli sa medzi sebou rozdeliť a neboli lakomí. Amen.
Čítanosť(164)
Sv. Mikuláš  
12.06.2003 | Čítanosť(8485)
Lk 10, 25-37
12.06.2003 | Čítanosť(3724)
Lk 10, 1-20
12.06.2003 | Čítanosť(3046)
Lk 10, 21-24


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet