17.november 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Nech vás neľakajú pokušenia. To, že nepriateľ bojuje o vašu dušu, je dobrý znak, že mu ešte nepatríte.”

~SV. FRANTIŠEK SALESKÝ~

30.11.2004 - Miron
čítanosť1247 reakcie0
(Share 290 0)


Téma: Lk 13, 10-17

Homilia

AI      V ponukách cestovných kancelárií je veľa zájazdov na rôzne pútnické miesta. Azda najväčší záujem je o Rím, Lurdy a Fatimu. Je to prirodzené, lebo sú to miesta milé srdcu veriaceho človeka.
      Medzi pútnikmi nechýbajú ani starší ľudia, ktorí sa predtým zo známych dôvodov nemohli na tieto miesta dostať. Na jednom z takýchto zájazdov do Ríma bola aj jedna babka. Zájazd jej kúpili deti k sedemdesiatke, pretože vedeli, že je jej veľkou túžbou vidieť Rím. I keď bola na svoj vek veľmi čiperná, predsa len nestačila tempu prehliadky a pritom sa ešte chcela pomodliť nad hrobmi apoštolov a zveriť im svoje mnohé prosby. Nuž a tak sa stalo, že sa stratila. Keď to sprievodca zájazdu zistil, pýtal sa ostatných, kde naposledy babku videli. No nikto si nevedel spomenúť. Niekto len zašomral: „Človek, keď chce niečo vidieť, nemôže sa príliš rozhliadať po ľuďoch!“
      Možno, že v duchu šomreme na deti, že nechali starkú ísť samú, ale rovnako nás musí zarážať nevšímavosť ostatných zo zájazdu. Babku síce za necelú polhodinku našli, ale ak by bolo viac všímavosti, nemusela sa stať táto nemilá príhoda.
KE      Všímavosť je prejavom lásky. Ježiš nám dnes dáva príklad tým, že si všíma chorú ženu.
DI      Učil v synagóge. Zaiste to, čo hovoril, bolo veľmi dôležité. No napriek tomu si všimol ženu, ktorá osemnásť rokov mala ducha neduživosti. Bola zhrbená a nemohla sa ani narovnať. A nielen že si ju všimol, ale aj uzdravil. Za týmto skutkom vidieť Božiu starostlivosť o človeka. Pre Boha nikto nie je taký bezvýznamný, aby ho prehliadol. Preto môžeme mať dôveru k dobrotivému Bohu, ktorý nás chce oslobodiť od rôznych zotročení zväzujúcich naše duše.
      Spomeňte si na Zacheja. I jeho si Ježiš všimol na strome. Aký účinok to malo na jeho dušu? Spomeňte si na mýtnika Léviho. Každý „poriadny“ Žid si pred ním opovržlivo odpľul, pretože ho považoval za zlodeja a kolaboranta. Ježiš si ho všimol a vyzval k nasledovaniu. Akou premenou musela prejsť táto duša, keď sa z mýtnika stáva apoštol?
PAR      Kristus si všíma každého človeka. U koho nachádza túžbu po Bohu, túžbu po zmierení a odpustení, tam oslobodzuje a uzdravuje.
      I v súčasnosti môžeme vidieť prejavy tejto Božej moci. Veď Spasiteľ sám povedal, že kde sú dvaja alebo traja zhromaždení v jeho mene, tam je aj on prítomný. Tam sa dotýka človeka, aby ho oslobodil a uzdravil.
MY      Známy kazateľ Wilhelm Busch rozpráva tento príbeh. Raz za ním prišiel otec, aby mu porozprával o svojom synovi.
      „Musíte vedieť,“ povedal, „že ten chlapec prežil počas bombardovania hrozné veci. To mu spôsobilo rečovú vadu. Nemohol správne vysloviť ani jednu vetu. Keď otvoril ústa, plietol sa a koktal. Keď nastúpil do školy, bolo to ešte horšie. Chlapci sa z neho necitlivo vysmievali.
      Jedného dňa ho však iný chlapec pozval do kresťanského krúžku mládeže. Bol tam celé nedeľné odpoludnie. Domov prišiel celý natešený. Povedal len jednu vetu: „Nikto sa mi tam nesmial.“ To bolo pred dvoma rokmi. Dnes je už rečová vada takmer odstránená. A to zásluhou prívetivého správania tých chlapcov, ktorí sú formovaní Božím slovom.“ Keď otec dohovoril, oči mal plné sĺz od dojatia a vďačnosti. (Wilhelm Busch, 365 x On, s. 169.)
ADE      Hľa, naše spojenie s Ježišom, naša prívetivosť a všímavosť, je cesta, ktorou Ježiš oslobodzuje a uzdravuje nielen nás, ale i našich blížnych.

      Inšpirácie: Lk 13, 10-17
      Kartotéka: Lk 13
12.06.2003 | Čítanosť(2910)
Lk 13, 10-17
12.06.2003 | Čítanosť(2634)
Lk 13, 18-21
12.06.2003 | Čítanosť(2424)
Lk 13, 22-30


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet