17.november 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Kríž je kritická situácia lásky.

~H. U. von Balthasar ~

03.12.2004 - Miron
čítanosť1355 reakcie0
(Share 321 0)


Téma: Jn 17, 1-13

Homilia

AI      Zaiste každý z nás obľubuje rozhovory so slávnymi ľuďmi, ktoré nám ponúkajú masmédia. Mnohé z nich sú poučné a inšpiratívne. Veľmi zaujímavé sú odpovede na pomerne častú otázku: „Čo vo svojom živote považujete za najdôležitejšie?“ Odpovede sú rôzne a prezrádzajú životnú orientáciu opýtaných ľudí.
      Ako by sme však my odpovedali na podobnú otázku? Čo má byť pre nás v živote najdôležitejšie?
KE      Ak sme si v duchu už sformulovali svoju odpoveď, môžeme ju porovnať s tým, čo od nášho života očakáva Boh. Ježiš nám dnes hovorí: „Nech tak svieti vaše svetlo pred ľuďmi, aby videli vaše dobré skutky a oslavovali vášho Otca, ktorý je na nebesiach.“
DI      Možno, že sa naše „dôležitosti“ odchyľujú od tohto Božieho priania. Možno, že je pre nás dôležitejšie zdravie, rodina, či úspech v práci. Ale toto všetko bude vždy buď labilné alebo nedosiahnuteľné, ak nebudeme najprv pevne zakotvení v Bohu, kým našou najdôležitejšou záležitosťou nebude úsilie o naplnenie jeho vôle.
      Ak sa v našom živote neuskutoční táto trvalá orientácia na Boha, rýchlo sa zaradíme do davu ufňukancov dneška. Spolu s nimi budeme bedákať nad zlými vzťahmi, chorou ekonomikou, vysokými cenami. Ťažko budeme znášať sprievodné znaky chorôb, budeme bezmocnými svedkami rozpadávania sa rodín, ale i svedkami vyprázdňovania sa chrámov a vytrácania sa kresťanských hodnôt z bežného života. Možno, takýto stav už prežívame a nevieme sa z neho dostať.
      Mali by sme si preto dať s celou vážnosťou otázku: „Čo máme robiť, aby sa tento stav zmenil, čo máme robiť, aby svet bol lepší, aby v ňom bolo viac viery, viac lásky?“
PAR      Odpoveď musíme hľadať u Boha. A On nám ju aj dáva. Pripomína nám, že máme byť svetlom pre tento svet. Máme svietiť, ukazovať cestu. Úloha ufňukaných pozorovateľov nie je úlohou kresťana. Ak nariekame nad neverou sveta, možno že zabúdame, že sa takým stal i pre našu vlažnú vieru. Možno sme prestali byť soľou a svetlom pre tento svet a tým sme ho priviedli do dnešnej agónie.
      Skúsme si otvoriť Skutky apoštolov a pozorne čítajme históriu prvotnej Cirkvi. Prví kresťania žili v prostredí, ktoré bolo úplne pohanské. Pohania ma1i svoje zvyky a obyčaje. Boli zakorenení do modloslužby, ktorá mala niekde stáročnú tradíciu. Kresťania boli v drvivej menšine. Ale mali v sebe oheň Svätého Ducha, mali vieru, ktorá hory prenáša, mali lásku, ktorá bola ochotná obetovať všetko, hoci aj život. Toto im dávalo silu, aby boli soľou i svetlom pre vtedajšiu dobu. Muselo to byť veľké svedectvo života, keď prinieslo toľko obrátení. Pohania opúšťali svoje modly, opúšťali svoj spôsob života, pretože v živote kresťanov spoznali prítomnosť živého Boha, ktorý je Darcom pravého života.
Príkazom dneška pre nás je teda: Zober svoju vieru vážne!
MY      Je v nás zaiste veľa dobrej vôle. Vieme si predstaviť mnohé veci, ktoré by sme mohli urobiť. Napríklad častejšie prichádzať na sv. liturgiu. Ale je tu naše zamestnanie, ktoré nám v tom bráni. Možno by sme chceli rozdávať almužny chudobným, ale často nemáme sami z čoho vyžiť. Možno by sme chceli konať nejaké veľké skutky ako svedectvo o Bohu, ale nemáme vhodné príležitosti. Ale jedno, čo môžeme robiť stále, je modlitba. Modliť sa môžeme i keď sme v práci, modliť sa môže chudobný i bohatý, modliť sa môžeme i vtedy, keď je nám znemožnená akákoľvek aktivita.
      Vždy môžeme vzývať Ježišovo meno a prosiť ho o Svätého Ducha. Neustále môžeme byť v modlitbe napojení na Boha. A práve cez modlitbu k nám prichádza Svätý Duch, ktorý posilňuje vieru, dodáva nádej a zohrieva lásku. Svätý Duch svojou prítomnosťou v nás je tým svetlom, ktoré má z nás svietiť svetu. Svätý Duch dodáva našim slovám, skutkom slanosť, ktorá chráni svet pred rozkladom.
      Získať Svätého Ducha, to je to najdôležitejšie v živote kresťana. Potom už nemusíme rozmýšľať, čo máme robiť, čo rozprávať. Stačí sa len podvoliť a nechať viesť Svätým Duchom, ktorý oživuje všetko. Náš život sa začne nápadne podobať životu prvých kresťanov, čo sa týka viery, nádeje, lásky i kresťanskej horlivosti.
ADE      Ak by sa nás teda niekto opýtal, čo je pre nás najdôležitejšie, správnu odpoveď dáme, ak povieme: „Aby v nás neustále prebýval Svätý Duch.“

      Inšpirácie: Jn 17, 1-26
      Kartotéka: Jn 17
16.08.2007 | Čítanosť(4460)
Téma: Jn 17,11
05.02.2009 | Čítanosť(2875)
Téma: Jn 17, 21
12.06.2003 | Čítanosť(2735)
Jn 17, 1-26


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet