20.október 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Ak nevšímavo prechádzame okolo drobností, nerobíme tak preto, lebo nimi pohŕdame, ale preto, že rešpektujeme požiadavky vyššieho. Najkrajšie na kresťanstve však je, že k najprudšej túžbe býva pridaný skúšobný kameň: nájsť vznešené v nepatrnom.”

~HANS URS VON BALTHASAR~

03.12.2004 - Miron
čítanosť846 reakcie0
(Share 230 0)


Téma: Boh sa o nás stará / Prozreteľnosť

Myšlienky... 234/2004

AI       V posledných rokoch nám masmédia mnohokrát predstavili rôznych úspešných podnikateľov zo zahraničia, ktorí rozprávali o svojej práci i skúsenostiach. I keď pochádzali z rôznych štátov, ich životná filozofia bola takmer rovnaká: „Ak chceš prežiť, ak chceš preraziť a byť úspešný, musíš drieť, lebo zadarmo ti nikto nič nedá!“
      Práca je dôležitá. Ba v mnohých prípadoch je prostriedkom na posvätenie človeka. Pravda len za predpokladu, že je v harmónií so všetkými fyzickými i duchovnými potrebami človeka. Ak sa táto harmónia poruší a práca sa stane jediným cieľom života, stáva sa veľkým nebezpečenstvom, pretože znemožňuje napĺňanie ostatných ľudských potrieb.
      Je aj iné nebezpečenstvo. Ak sa práca stane jediným zmyslom života, stane sa to z jednej pohnútky. Z túžby vlastniť, dobre sa zabezpečiť. Ak sa to stane, tak to často ovplyvní vzťah človeka k Bohu, pretože človek sa prestane cítiť závislý na Bohu. Ochabne dôvera v Božiu starostlivosť, ochabne láska. A to je nebezpečné.
KE       Boh sa stará o telesné potreby tých, ktorí mu dôverujú.
DI       Kresťan, pri pohľade na pozemský život si uvedomuje, že je iba pútnikom v tomto svete. Vie, že cieľom jeho putovania je pravá, večná vlasť v nebi. Nemôže sa vyhnúť potrebám, ktoré vyžaduje jeho fyzické telo i podmienky v ktorých žije. Tieto potreby napĺňa prácou natoľko, aby ich uspokojil a zároveň do tej miery, aby neznemožnil napĺňanie potrieb svojej duše. Udržať takúto harmóniu medzi napĺňaním potrieb tela a duše, znamená vzdať sa možnosti dobrého materiálneho zabezpečenia. Čo sa však zdá bláznovstvom pre pozemský život, je požehnaním pre večný život.
      Kresťan je pútnikom v tomto svete. Ak svoju púť zameria na dosiahnutie večného života, neba, nebojí sa spoliehať na Božiu starostlivosť. Ide po ceste, ktorá smeruje k večnému cieľu a s dôverou sa obracia k Bohu s prosbou: „Chlieb náš každodenný daj nám dnes.“ Teší sa, že jeho život úplne závisí od Boha. Nechce byť sebestačný, dôveruje Bohu ako dieťa, ktoré vie, že sa rodičia o neho postarajú. Takáto dôvera sa vždy oplatí.
PAR       Cisár Napoleon a jeho pobočník Duroc si raz vyšli von inkognito. Nechceli sa dať spoznať, preto mali oblečené celkom nenápadné šaty. Na obed zašli do jedného hostinca. Keď sa najedli, hostinská im priniesla účet na 14 frankov. Pobočník i cisár si prehľadali vrecká. Zistili, že obidvaja si zabudli so sebou vziať peniaze. Vysvetlili to hostinskej a sľúbili, že o hodinu sa vrátia a účet vyrovnajú.
      Hostinská však o tom nechcela ani počuť. Hneď sa vyhrážala, že zavolá žandárov, keď jej nezaplatia.
      Čašník sledoval ich rozhovor a povedal hostinskej: „To sa predsa môže stať každému, že zabudne peniaze. Nechajte žandárov tak. Ja vám dám tých 14 frankov. Tí dvaja sa mi zdajú byť čestní.“
      Tak sa aj stalo. Cisárov pobočník sa čoskoro vrátil a opýtal sa hostinskej: „Koľko ste dali za tento hostinec?“
       „30 000 frankov,“ odpovedala.
      Pobočník vytiahol peňaženku a odpočítal jej na stôl 30 000 frankov. Potom povedal: „Na príkaz svojho pána, cisára, darujem tento hostinec vášmu čašníkovi, ktorý nám v núdzi pomohol.“
      Čašníkovi sa dôvera oplatila, hostinská na svoju nedôveru doplatila. (Podľa: LEFEVRE, P., Veľké pravdy v malých príbehoch, Bratislava, LÚČ, 1994, s. 130.)
MY      My, kresťania, tiež prijímame Boha do svojho života. Jedni mu dôverujú, iní zasa radšej dôverujú sebe. Evanjeliová zvesť nám však hovorí, že kto dúfa a dôveruje Bohu, kto prijíma jeho slová, aby našiel správnu cestu života, nemusí sa báť o zabezpečenie svojich telesných potrieb. Dôveruje Bohu a preto zakúša jeho Otcovskú starostlivosť.
ADE Dôverujme Bohu! Potom si ľahko udržíme harmóniu medzi v napĺňaní telesných i duchovných potrieb..

      Kartotéka: Prozreteľnosť
20.06.2003 | Čítanosť(1983)
Téma: Prozreteľnosť
27.06.2003 | Čítanosť(2286)
Prozreteľnosť


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet