20.október 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Sú ľudia, ktorí si viac robia otázku svedomia pre zanedbaný úklon na chóre, ako keď ťažko urazia alebo ohovoria spolubrata.

~Konrád Kubeš ~

04.12.2004 - Miron
čítanosť1387 reakcie0
(Share 280 0)


Téma: Nepoškvrnené počatie presvätej Bohorodičky svätou Annou / Lk 10, 38-42 a 11, 27-28

Homília

AI      Masmédia denno-denne prinášajú rozhovory so slávnymi a úspešnými ľuďmi. V jednom takomto rozhovore zaznela aj odpoveď na otázku, ako sa stať úspešným: „Je potrebné chodiť s otvorenými očami a chytiť sa každej šance, ktorú život ponúka. Človek nesmie len snívať... musí aj tvrdo zapracovať, aby túto šancu využil...“
KE      Dnes oslavujeme Nepoškvrnené počatie Presvätej Bohorodičky. Je to vlastne oslava Božieho daru, ktorý dostala vo chvíli svojho počatia.
DI      Dogmu o Nepoškvrnenom počatí Presvätej Bohorodičky vyhlásil pápež Pius IX. v roku 1854. Toto vyhlásenie nedefinovalo nové učenie, ale iba potvrdzovalo to, v čo Cirkev verila – že Presvätá Bohorodička bola oslobodená od dedičného hriechu od samého začiatku svojho života. To znamená, že Presvätá Bohorodička nebola zranená hriechom, že neprišla na svet s „poškodenou“ ľudskou prirodzenosťou tak ako my všetci. Prišla na svet s dokonalou ľudskou prirodzenosťou, akú mali Adam a Eva pred pádom do hriechu. Boh jej dal túto dokonalú ľudskú prirodzenosť nie ako odmenu za niečo, čo urobila, ale pre úlohu, ktorú mala naplniť vo svojom živote – stať sa matkou Krista.
      Viera v Nepoškvrnené počatie Presvätej Bohorodičky je viera v Božiu prozreteľnosť. Je to viera v Boha, ktorý sa stará o budúcnosť, ktorý pripravuje svoje deti pre ich úlohy v živote skôr, než sa narodia. Je to viera v Boha, ktorý nás vybavuje všetkými prirodzenými i nadprirodzenými darmi, pre úlohu, ktorú máme zohrať v dejinách spásy ľudstva. Boh takto prehovoril k prorokovi Jeremiášovi: „Skôr, než som ťa utvoril v matkinom živote, poznal som ťa, skôr než si vyšiel z lona, zasvätil som ťa, za proroka pre pohanov som ťa ustanovil“ (Jer 1, 5). Nad každým z nás zazneli podobné slová... Dar života, ktorý sme dostali, má svoj zmysel. Namiesto nás Boh mohol pozvať do života milióny iných... Ale Boh dal život nám, pretože nás „poznal skôr, než nás utvoril v matkinom živote“. Je to „šanca“ nášho života, ktorú nesmieme premárniť.
PAR      Na jednej audiencií u pápeža Jána Pavla II. bola mladá Bulharka Vibrinka Dimitrová. Narodila sa so štyrmi kýpťami. Jej končatiny siahali po lakte a kolená. Hovorila v mene ľudí, ktorí sú postihnutí. Ona dnes normálne píše, cestuje, pracuje, pripravuje si potrebné veci. Hovorí ôsmimi jazykmi. Vie si sama nasadiť protézy a pomocou vozíka sa pohybuje. Má plastikové prsty a píše na stroji. Bol čas, keď si takmer zúfala. Teraz si píše s nešťastnými ľuďmi na linke dôvery. Tvrdí, že človek musí vylúčiť tri slová zo svojho slovníka: neviem, nedokážem, nemá to zmysel. Ukázala, aká dôležitá je odvaha a motivácia. (JURKO, J.: Príď, Duchu lásky a pokoja!. Poprad : Vyd. Slza spol. s r. o., 1998, s. 32.)
      Táto dievčina dokázala využiť „šancu“ svojho života a zveľadila svoje „talenty“ napriek ťažkému telesnému postihnutiu.
MY      Dnes oslavujeme Nepoškvrnené počatie Presvätej Bohorodičky. Nepozeráme sa však len na ten veľký okamih počatia, ale máme pred svojimi očami celý život presvätej Bohorodičky. Vnímame, ako využila veľké Božie dary. Skúsme sa z tohto uhla pohľadu pozrieť i do svojho života. Spoznávame veľké Božie dary vo svojom živote? Sv. apoštol Pavol píše: „Veď kto ti dáva vyniknúť?! Čo máš, čo si nedostal? A keď si dostal, čo sa chvasceš, akoby si nebol dostal?“ (1 Kor 4, 7).
ADE      Nech v nás teda panuje vďačnosť za všetky Božie dary. A dnes môžeme prosiť Presvätú Bohorodičku o príhovor za nás, aby sme mali odvahu využiť všetky tie dary, túto „šancu“ svojho života, na naplnenie Božieho plánu s nami a so svetom.

      Inšpirácie: Počatie Presvätej Bohorodičky svätou Annou
12.06.2003 | Čítanosť(8487)
Lk 10, 25-37
12.06.2003 | Čítanosť(3730)
Lk 10, 1-20
12.06.2003 | Čítanosť(3047)
Lk 10, 21-24


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet