19.november 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Neodbočujte z cesty uprostred hmly, počúvate radšej hlas pastiera. Vystúpte na pahorky Svätého písma, tam nájdete potešenie pre svoje srdce; nenájdete tam nič, čo by vám uškodilo alebo vás otrávilo; pastviny sú tam totiž bohaté...“

~sv. Augustín~

08.12.2004 - Miron
čítanosť1166 reakcie0
(Share 408 5)


Téma: Reaguj!!! / Masmédia / Lk 16, 8 / 2 Tim 4, 2-4

Myšlienky... 242/2004

       „Hlásaj slovo, naliehaj vhod i nevhod, usvedčuj, karhaj a povzbudzuj so všetkou trpezlivosťou a múdrosťou. Lebo príde čas, keď neznesú zdravé učenie, ale nazháňajú si učiteľov podľa svojich chúťok, aby im šteklili uši. Odvrátia sluch od pravdy a obrátia sa k bájkam“ ( 2 Tim 4, 2-4).

      P. Lombardi pri exercíciach pre tristo biskupov roku 1965 v Ríme počas zasadania Koncilu povedal:
      „Ctihodní otcovia! Dovoľte mi, aby som vám s pokorou úbohého kňaza, ale i s odvahou muža, ktorí musí hovoriť v mene Pánovom, pripomenul Ježišovu sťažnosť: Synovia tohoto sveta si rozumnejšie počínajú voči seberovným ako synovia svetla (porov. Lk 16, 8). Čo znamenajú tieto slová? Synovia svetla často spia... Synovia tohto sveta bdejú. Myslím, že dnes by Ježiš nehovoril ináč... Synovia sveta sú dnes svojím spôsobom nesmierne chytrí, takže sú schopní preniknúť do sveta, kedykoľvek to chcú urobiť. Coca-colu nájdete na letiskách celého sveta, jej reklamu na všetkých cestách, aj v poslednej dedine. Podnikatelia plánovali, rozvrhli - a vyhrali. Synovia tohto sveta sa rozhodli bojovať proti Bohu, postavili proti nemu zástavu ideí a vypracovali plány. Rozhliadli sa, zvolili prostriedky a začali s plnými silami... Dnes sa v nejakej miestnosti zíde desať podnikateľov, dohodnú sa na novej móde a za krátky čas ju príjme celý svet! Títo ľudia vynašli techniku utvárať verejnú mienku a použili ju vo svetových rozmeroch. My sme na to zatiaľ ani nepomysleli...
      Viete, že niekoľko centier ovplyvňuje dnes celý svet? Sú schopné za niekoľko hodín zničiť nejakú osobnosť, alebo utvoriť a vyzdvihnúť inú. Viete, že jeden film má dnes do 500 miliónov divákov a že ho teda vidí šestina sveta? Šestina.. Šestina sveta hľadí v krátkom čase na ten istý dej, sleduje tie isté vášne, ten istý škandál, ten istý idol, tú istú neveru, zradu alebo zvrhlosť! Zmenou ceny kávy, cukru, či bavlny možno zničiť a pokoriť nejakú krajinu!

      Mali by sme dať aj my slovo mužom, ktorí vidia do jednotlivých vecí a vyznajú sa v nich. Mužom dneška! Nie odborníkom spred 30 rokov. Svet medzitým odbehol... Synovia sveta by nám mohli povedať, čomu sa venovať, koho vychovávať, kto je užitočnejší - či filmový režisér, alebo niekto, kto sa modlí, ale stará sa len o seba... Synovia sveta by nám vedeli povedať, čomu venovať pozornosť a peniaze Cirkvi! Staviame katedrály, ale nemáme peniaze na štúdium nadaných detí i na prostriedky, ktorými by sme mohli dostihnúť dnešné ľudstvo, nemáme peniaze... A pritom dobrý film, obsadený najlepšími hercami, by mohol osloviť 500 miliónov ľudí! Aj strhujúca kniha...“ (J.G.W.,Cirkev v rozvoji, K situácií Cirkvi dnes, (písané v montérkach), Slovenská duchovná služba 1987, s.179.)
      Je pravdou, že od času, kedy zazneli tieto slová, sa všeličo zmenilo. Ale predsa je potrebné vynaložiť ešte veľké úsilie, aby sme dobehli „synov sveta“. Pre väčšinu z nás vzhľadom na naše možnosti sa to zdá ako utópia, ťažko uskutočniteľný sen. To však neznamená, že nič nemôžeme urobiť.
      Aj keď nie sme spisovatelia, scenáristi, režiséri, jednoducho ľuďmi, ktorí majú priestor masmédiách, predsa len môžeme veľa urobiť. Môžeme výrazne ovplyvniť, aký bude obsah produktov, ktoré skrze masmédia k nám prichádzajú.
      Stačí tak málo. Stačí povedať svoj názor. Pochváliť dobrý program, požiadať o vyradenie zlého. Je potrebné sa vyjadriť!
      K tomu chce napomôcť aj rubrika na stránke Gréckokatolíckeho biskupstva v Prešove, ktorá sa volá Reaguj!!! (http://www.grkatpo.sk/reaguj/).Ponúka formuláre na odoslanie e-mailu vybraným masmédiám. Zaslaný názor sa tiež znázorní na stránke, aby bol povzbudil k reakcii aj iných, a zároveň, aby dochádzalo k určitej masmediálnej formácii návštevníka stránky. Stačí len reagovať!
      Možno nie je v našich silách napísať dobrú knihu, nakrútiť hodnotný film. Ale je v našich silách ovplyvniť ponuku masmédií súčasnosti.
      Stačí len reagovať!!!
20.12.2006 | Čítanosť(926)
Téma: Masmédia
25.06.2003 | Čítanosť(733)
Téma: Čítanie / Masmédia
25.06.2003 | Čítanosť(685)
Téma: Čítanie / Masmédia
25.06.2003 | Čítanosť(651)
Téma: Čítanie / Masmédia
12.06.2003 | Čítanosť(2944)
Lk 16, 1-15
12.06.2003 | Čítanosť(2526)
Lk 16, 19-31
12.06.2003 | Čítanosť(2194)
Lk 16, 16-18


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet