20.október 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „V detskom veku duchovného života silne a pevne cítime ruku, ktorá nás vedie. Ale navždy to tak neostane. Kto patrí Kristovi, musí prežiť celý Kristov život, musí raz nastúpiť krížovú cestu, cestu do Getsemanskej záhrady a na Golgotu.”

~SV. EDITA STEINOVÁ~

31.12.2004 - Miron
čítanosť1113 reakcie0
(Share 266 0)


Téma: 31. nedeľa po ZSD / Lk 18, 35-43

Homília

AI      Ako by ste odpovedali, keby som sa vás spýtal: „Ste spokojní so svojim životom?“ Odpovede by boli zaiste rôzne. A nebudem sa mýliť keď poviem, že len malé percento by odpovedalo kladne. Väčšina z nás by povedala, že je mnoho vecí v živote, ktoré by chceli zmeniť. A našim nešťastím je, že sme sa už naučili s týmito nedostatkami žiť, navykli sme na ne a o nejakú zmenu vlastne ani neusilujeme.
      Zmena je však možná. Posolstvo dnešnej nedele nám nielenže radí, ako uskutočniť zmenu pre skvalitnenie života, ale nás k tejto zmene priam nabáda.
KE      Evanjelista Lukáš rozpráva nádherný príbeh o slepcovi, ktorý žobral na ceste do Jericha. Keď sa dozvedel, že okolo ide Ježiš Kristus, začal naliehavo kričať: „Ježišu, Syn Dávidov, zmiluj sa nado mnou!“ (Lk 18, 38). A Ježiš Kristus sa pri ňom zastavil.
DI      Slepý muž, ktorý svojou modlitbou donútil Ježiša Krista zastaviť sa, nebol žiadnym vládcom v tejto krajine, ani žiadnym prominentom či vplyvnou osobnosťou; bol to žobrák. Bol človekom na najspodnejšej priečke spoločenského rebríčka. Ale modlitba tohto bedára mala moc zastaviť Boha. Boží Syn mu venoval svoju pozornosť.
       „Ježiš zastal a kázal, aby ho priviedli k nemu. Keď sa priblížil, opýtal sa ho: «Čo chceš, aby som ti urobil?» On odpovedal: «Pane, aby som videl.» A Ježiš mu povedal: «Pozeraj! Tvoja viera ťa uzdravila.» A hneď videl, šiel za ním a velebil Boha. Aj všetok ľud, keď to videl, vzdával Bohu chválu“ (Lk 18, 40-43). Ježiš Kristus otvoril jeho oči. Obnovil jeho zrak. A slepec videl. Videl nielen svetlo dňa. Videl tiež svetlo života: Ježiša. A „šiel za ním“, ako hovorí evanjelium.
      Keď prichádzame k Ježišovi, vždy nám daruje uzdravenie nášho vnútorného zraku. Uschopňuje nás vidieť veci, ktoré sme nikdy predtým nevideli. Takýto uzdravený vnútorný zrak mení ľudský život. Človek už nežije len pre pomíňajúce veci tohto sveta, ale usiluje sa žiť pre to, čo pretrvá až do večnosti. Tento uzdravený vnútorný zrak umožnil slepému žobrákovi opustiť svojich kolegov – žobrákov a zaradiť sa medzi Ježišových učeníkov. Je to prechod z tmy do svetla, z hriechu do nového života v Kristovi. Keď slepec začal vidieť nasledoval Ježiša Krista. Mal už dosť tmy. Teraz chcel žiť v prítomnosti toho, ktorý bol je a vždy bude „svetlo sveta“ (Jn 8, 12).
PAR      Stará žena, ktorá žila v Škótsku, mala veľké potešenie z kázne istého kazateľa. Žila v lacnom byte v suteréne, až kým ho nepočula kázať. Potom sa presťahovala z tmavého suterénneho bytu do slnečného bytu na poschodí. Pretože musela toho veľa obetovať, aby mohla bývať v oveľa drahšom byte, priateľka sa jej opýtala, prečo sa presťahovala.
      Ona odpovedala: „Oh, nemôžeš predsa počuť kázať toho svätého muža a potom ísť bývať do suterénu.“
      Posolstvo evanjelia žiariace cez kazateľa do jej života, ju prinútilo presťahovať sa zo suterénu.
MY      Toto sa odohráva s každým, kto dovolí Ježišovi, aby mu uzdravil jeho vnútorný zrak. Otvorí sa pred ním nová perspektíva. Človek cíti potrebu žiť inak. A ide za Ježišom Kristom.
      Nasledovanie Ježiša Krista je zviazané s poslušnosťou voči jeho náuke. A to prináša zmenu. Ak pochopíme Kristove slová o láske k Bohu a blížnemu a dovolíme, aby v nás účinkovali, rýchlo zaznamenáme skvalitnenie nášho vzťahu k Bohu i k blížnemu. Ak pochopíme a prijmeme náuku o odpúšťaní nielenže to zahojí mnohé staré rany, ale otvorí nám to dvere k šťastnejšiemu prežívaniu ďalších dní nášho života. Ak pochopíme a prijmeme Kristove slová o viere, dôvere, nádeji, milosrdenstve... to všetko spôsobí priam úžasné zmeny. Potvrdzujú to nespočetné svedectvá tých, ktorí sa vydali touto cestou.
      Prečo by sme sa mali zmierovať s nedostatkami v živote, keď môžeme žiť lepšie a krajšie?
ADE      Pane Ježišu Kriste, ty sa daroval slepému na jeho prosbu dar zraku a tak si ho vyviedol z biedneho postavenia. Prijmi dnes aj naše prosby. Daruj nám uzdravenie nášho vnútorného zraku, aby sme pochopili tvoje slová a dali sa nimi viesť. Vypočuj našu prosbu, aby sme aj my mohli vstať z našich bied.

      Inšpirácie: Lk 18, 35-43
      Kartotéka: Lk 18
12.06.2003 | Čítanosť(8903)
Lk 18, 9-14
12.06.2003 | Čítanosť(2744)
Lk 18, 35-43
12.06.2003 | Čítanosť(2180)
Lk 18, 18-27


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet