14.november 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Poníž sa, bezmocný rozum, mlč, nevedomá prirodzenosť, nauč sa, že človek nekonečne prevyšuje človeka a počúvaj svojho učiteľa o svojom pravom postavení, ktoré nepoznáš. Počúvaj Boha!

~B. Pascal~

31.12.2004 - o. PaedDr. František Dancák
čítanosť1416 reakcie0
(Share 298 0)


Téma: 31. nedeľa po ZSD / Lk 18, 35-43

Homília

      Básnik Július Zeyer hovorí o smrti Bilkis, známej kráľovnej zo Sáby (pozn. Kráľovnú zo Sáby spomína 1 Kr 10, 1-13. Pod menom Bilkis ju spomínajú arabské rozprávky). Zomierala, ale k svojej posteli nechcela ani lekára ani otrokyňu. Chcela sama spomínať na uplynulý život, či bola v živote šťastná, aká bola krásna a bohatá, známa a mocná. A keď takéto šťastie vo svojom živote nenachádzala, ticho sa rozplakala. Vtom k nej prehovoril tajomný hlas, aby preskúmala znovu svoj život dôkladnejšie. A keď to ani teraz nenašla, tajomný hlas jej riekol: „Kráľovná, nehľaď len na cestu, ktorou si kráčala, ale hľadaj aj mimo nej. Hľadaj v tom, čo si od seba odvrhla. Najviac šťastia nie je vždy na cestách, po ktorých ľudia idú, ale i mimo nej.“ Kráľovná sa zamyslela a naraz vykríkla jediné slovo: „Amraphel! – a skonala. To bolo meno jej milého, ktorého odmietla, aj keď si ju veľmi ctil a miloval (Hom. směr., Olomouc 1984).
      Tak je tomu i s mnohými ľudskými životmi. Dostávame od Boha nejednu príležitosť a šancu a my ich pre svoje ohľady často nevyužijeme, a pre svoju slepotu strácame. Presne, ako to hovorí indické príslovie: „Každému človekovi je daný kľúč k nebeskej bráne, ale ten istý kľúč otvára brány pekla.“
      Predpokladom spásy je milosť hľadania spásy. Boh ju dáva všetkým ľuďom, ale ľudia ju rôzne používajú. Kto o ňu nedbá a zostane z vlastnej viny spokojný so svojím „teplým miestečkom“, toho neuchváti ani žiaden zázrak. Kto naozaj a s láskou nehľadá vyšší zmysel života, ten nebude nikdy potrebovať Sväté písmo, Cirkev, Boha... Ľahostajného a nehľadajúceho človeka môžeš priviesť napr. do Lúrd, kde mu predložíš v lekárskom stredisku uznané nevysvetliteľné lurdské uzdravenia. Môžeš mu celé hodiny ukazovať, čo veľkého učinila Cirkev pre ľudstvo Kristovým učením za tých dvetisíc rokov... Taký človek nakoniec pokojne povie: To je síce všetko pravda, ale nevidím dôvod k tomu, aby som žil nábožensky. Naozaj, ako to hovorí Ježiš: „Ušami ťažko počujú a oči si zavreli, aby očami nevideli a ušami nepočuli, aby srdcom nechápali...“ (Mt 13, 15).
      Čítanie zo svätého evanjelia pripadajúce na 31. nedeľu po Zoslaní Svätého Ducha nám hovorí, že slepec z Jericha sa chytil príležitosti dostať sa k zázračnému Lekárovi z Nazaretu – Kristovi, o ktorom toľko počul. Začal k nemu volať, aby sa nad ním zmiloval. A nedal sa umlčať okoloidúcimi. Táto jeho túžba a volanie ho priviedla k spáse: „Tvoja viera ťa uzdravila“ (Lk 18, 42).
      Podobne, ako to bolo aj v prípade Zacheja, alebo Abraháma, ktorý v dôvere v Božie slovo opustil vlasť a majetok a odišiel do cudzej krajiny. Viera im bola odovzdaním sa Bohu s presvedčením, že Boh človeka nikdy nesklame.
      Sv. Augustín, veľký cirkevný učiteľ, vo svojich Vyznaniach, v ktorých opísal svoj život a návrat Bohu, napísal i tieto slová: „Avšak ty, Pane, približuješ sa iba k tým, ktorí sú pokorného srdca a pyšní ťa nikdy nenájdu, i keby vo svojej učenosti a zvedavosti vedeli spočítať hviezdy a piesok, vymerať priestory hviezd a pochopiť ich cesty.“
      Slepec z evanjelia veľmi dobre vedel, na koho sa obracia o pomoc, a preto bol uzdravený. V vďačný, že videl, nasledoval Ježiša a oslavoval ho (porov.: Lk 18, 43). To je poučenie i pre nás! Aby sme vo svojej pokore uznali Boha nad sebou, od ktorého pochádza „každé dobrodenie a každý dokonalý dar“ (zo sv. liturgie). Preto mu patrí naša vďaka – Otcu, i Synu, i Svätému Duchu.

      Inšpirácie: Lk 18, 35-43
      Kartotéka: Lk 18
12.06.2003 | Čítanosť(8939)
Lk 18, 9-14
12.06.2003 | Čítanosť(2757)
Lk 18, 35-43
12.06.2003 | Čítanosť(2192)
Lk 18, 18-27


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet