24.júl 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Naša generácia na vlastnej koži vyskúšala rozličné vlády teroru, prísnej disciplíny, nepremožiteľných armád. Už by bolo načase zamyslieť sa nad Kristovými slovami o vláde tichých a milujúcich. Taká vláda však môže vyrásť len zospodu, zo spoločenstva, v ktorom sa nič nebude hodnotiť tak vysoko ako láska a v ktorom budú dôsledne vládnuť tí, čo najviac milujú.”

~JOZEF PORUBČAN~

04.01.2005 - Prof. ThDr. Dr. Ľubomír Stanček PhD. CM.
čítanosť1337 reakcie0
(Share 345 0)


Téma: Potreba byť čistý / Mk 1, 40-45

Homília

      Žijeme v dobe, ktorá sa snaží dosiahnuť čistotu vo všetkých smeroch a oblastiach života. Doma sa snažíme mať čisto, pravidelne vysávame a utierame prach. Cítime sa nespokojní, keby sme mali spať v posteli, kde spal niekto pred nami a periny neboli prezlečené. Túžime po čistom dopravnom prostriedku, čistých čakárniach, pracoviskách a triedach. A predsa máme čo v tejto oblasti stále naprávať a zdokonaľovať.
      My veriaci sa máme okrem toho snažiť ešte o jednu čistotu.
      V evanjeliu Marek zaznamenal udalosť, keď za Ježišom prichádza malomocný a na kolenách ho prosí: „Ak chceš, môžeš ma očistiť“ (Mk 1, 40). A odpoveď Ježiša: „Chcem, buď čistý!“ (Mk 1, 41).
      Zamyslime sa nad touto udalosťou. Za Ježišom neprichádza zdravý, ale chorý. Dáte mi za pravdu, keď poviem, že človek pokiaľ je zdravý, nevie pochopiť, čo je to bolesť, čo je to utrpenie. Zdravý nechce premýšľať o tom, ako by sa on správal, keby sa úlohy vymenili. Preto zdravý často v nerozumnosti hazarduje so svojím zdravím. Keď však príde choroba, utrpenie, bolesť, správame sa ako ten malomocný. Dokonca prosíme na kolenách. Vtedy pre nás bohatstvo, kariéra, peniaze nemajú ceny. Vtedy sľubujeme, prosíme, len aby sa vrátil pôvodný stav, zdravie, len aby sme nemuseli trpieť.
      Malomocný vedel, že jedine Ježiš je ten pravý, ktorý mu môže pomôcť. Zaiste už robil všetko, aby sa mu vrátilo zdravie, ale bez úspechu. O Ježišovi počul, alebo dokonca i videl, ako po stretnutí s ním chromý chodí, slepý vidí a on je malomocný, on chce mať znova čisté a zdravé telo. On vie, že Ježiš to môže urobiť. Uznáva veľkosť Ježiša. Prosí ho. Pokorne, ponížene, ale s dôverou, lebo vie, že toto sa Ježišovi páči. A odpoveď na túto prosbu tiež poznáme. Ježiš vystrie ruku a jednoducho povie: „Chcem, buď čistý!“ (Mk 1, 41).
      Čo všetko sa za týmito slovami skrýva! Vidíme veľkosť. Takto nemôže hovoriť žiaden iný človek. Vidíme silu. To, čo slová hovoria, stáva sa skutočnosťou. Vidíme však i krásu Ježišovho učenia. Ježiš miluje, preto cíti s chorým. Ježišovi záleží na chorom. Ježiš ako človek si nevie zapchať uši, aby nepočul prosbu blížneho o pomoc, ako to často robíme my. Ježiš si nezakrýva oči, aby nevidel biedu pýtajúceho. Ježiš vidí však nielen stav tela, ale svojím pohľadom vidí aj do hĺbky duše. Vidí vieru a vie, že prosiaci sa celkom odovzdal do jeho rúk. Preto tá jednoduchosť vety: „Chcem, buď čistý!“ (Mk 1, 41). My najprv veľa hovoríme, nasľubujeme a potom – nič.
      Prenesme sa teraz o dvetisíc rokov dopredu. Predstavme si, že by ten Ježiš zavítal sem k nám. Našiel by sa niekto, kto by volal, prosil o uzdravenie? Poviete, že nikto z nás nie je malomocný. Vďaka Bohu, že nikto, veď je to nepekná choroba, ale poznáme inú chorobu, oveľa škaredšiu, nákazlivejšiu, chytľavejšiu, a to je – hriech! Strpčuje nám život vo všetkých oblastiach. Okráda o radosti, šťastie, úsmev, spokojnosť.
      Brat môj, sestra, každý z nás je chorý. Jeden trpí na nelásku k blížnemu. Ťažko dokáže odpustiť hoci i len maličkú vec. Trpíme na rôzne skryté choroby. Hanbili by sme sa, keby sa o nich dozvedelo naše okolie. Či nie je takou chorobou aj pýcha, lakomstvo, alkohol? A čo neustále vyvolávanie nepokoja na pracovisku, doma? Či nie je chorobou žiarlivosť, závisť, ohováranie a osočovanie?
      Sme si vedomí tohto stavu a čo robíme? Tak sme zoslabli, že sa nedokážeme vzoprieť a postaviť sa sami proti sebe. Dokážeme prosiť o zlepšenie nášho duchovného stavu? Veď často vonkajšia choroba je len následkom duchovnej nevyrovnanosti. Pozrite, koľko detí sa rodí s chybami, a to len preto, že rodičia, ale i druhá či tretia generácia pred nimi si nevedela rozkázať v oblasti alkoholu, nemravného života! Zdravotnícke organizácie na celom svete bijú na poplach. Obracajú sa hlavne na mladých ľudí, aby si uvedomili veľkosť svojho poslania a zachovali si svoj život v čistote. Nestačí si potrpieť len na čistom bývaní, stolovaní, čistom umení, ale aj na čistom živote. Prečo je dnes viac ústavov, kde sa zhromažďujú títo ľudia? Lebo naša, ale aj predchádzajúca generácia držala sa rímskeho hesla: „Carpe diem!“ – „Uži dňa!“ Každý chce len užiť. Využiť život do poslednej kvapky rozkoše, hriechu.
      Poznám rodinu, mladý manželský pár, ktorý má všetko. Rodičia im dali dom, starí rodičia auto, oni dobre zarábajú, majú všetko, a predsa im niečo chýba! Dieťa. Nehovoria o tom. Obaja veľmi dobre vedia, prečo... Vyhľadávajú odborníkov lekárov. Čo sa stalo? Keď spolu chodili, dopustili sa hriechu. Mali strach. Chceli doštudovať a dieťa by bolo prekážkou. Chceli ešte potom cestovať a užiť si mladosti. A tak dieťa muselo jednoducho preč. A následok? Ďalšie už asi mať nebudú. Dnes vedia, že je to krutá daň za hriech ich nečistej lásky. Dnes by dali zaň všetko. Dnes sa aj modlia. Koľko ľudí by najradšej podobné veci vymazalo zo svojho života!
      Preto sa obraciam na vás slovami evanjelistu Marka, ktorý napísal o tom, čo sa odohralo po očistení malomocného: „Lenže on, sotva odišiel, začal všade hovoriť a rozchyrovať, čo sa stalo, takže Ježiš už nemohol verejne vojsť do mesta, ale zdržiaval sa vonku na opustených miestach. No i tak prichádzali k nemu ľudia zovšadial“ (Mk 1, 45).
      Odíďme aj my odtiaľ a hovorme o Ježišovi všade. Svojím životom, slovami, skutkami, názormi, že čistý život je zárukou šťastného života, šťastnej spoločnosti.
      A praktický záver? Pomodlime sa za svoju stavovskú čistotu. Vy, ktorí sa chystáte do manželstva za svojich budúcich, ešte neznámych priateľov-partnerov, manželia za seba navzájom a slobodní za všetkých vo svojom okolí, aby sme boli všetci čistí. Amen.

      Inšpirácie: Mk 1, 40-45
      Kartotéka: Mk 1
12.06.2003 | Čítanosť(3185)
Mk 1, 14-20
12.06.2003 | Čítanosť(2986)
Mk 1, 21-28
12.06.2003 | Čítanosť(2473)
Mk 1, 9-13


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet