17.november 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Spravodlivosť je právo najslabšieho.

~J. Joubert ~

07.01.2005 - Miron
čítanosť1339 reakcie0
(Share 328 0)


Téma: Nedeľa po Bohozjavení / Mt 4, 12-17

Homília

AI      Istotne mi dáte za pravdu, že mladí ľudia horlia za vznešené ideály viac než starší. Tí skôr narodení už nadobudli mnoho zlých skúseností so svetom a tie zvádzajú k určitej rezignácií. Vyjadrujú to slovami: „Svet je už raz taký... A my ho nezmeníme... Musíme sa mu prispôsobiť...“ Zaiste cítite, že to nie je správny postoj. My totiž máme nielen povinnosť, ale aj silu stvárňovať svet podľa Božieho plánu.
KE      Dnešné evanjelium nás k tomu nabáda. Mladým ľuďom ukazuje ideál, ktorý majú nasledovať. Starších posilňuje, aby vytrvali v začatej ceste. Tým ideálom je náš Vykupiteľ, Ježiš Kristus. Prorok Izaiáš ho nazýva svetlom, ktoré prišlo na zem. Hovorí: „Ľud bývajúci v temnotách uvidel veľké svetlo. Svetlo zažiarilo tým, čo sedeli v temnom kraji smrti“ (Mt 4, 16).
DI      Ak si myslíme, že tieto slová sú pre nás neaktuálne, tak sa mýlime. Príchod Krista nie je „za nami“. V každom jednom z nás je niečo ponorené do tmy, čakajúce na spásu. V každom človeku, nevynímajúc kresťanov ani predstaviteľov Cirkvi, sú temné stránky, slabosti, nebezpečné rany hriechov a vín, ktoré čakajú na splatenie, odčinenie a vykúpenie. A potom sú celé národy, ktoré ešte nespoznali Ježiša Krista. Žijú ešte dobu pred jeho príchodom. Miliardy ľudí ešte nepočuli jeho meno, nestretli sa s ním. A mnohí, ktorí s ním prišli do styku, ba boli pokrstení, opustili ho a odišli za svojimi záujmami.
PAR      Prijať Ježiša ako svetlo a pravdu je nutné, ak chceme naplniť život veľkou hodnotou tu na zemi, ale i vo večnosti. Stáva sa však, že človek odmietne túto Pravdu a život riadi podľa svojej pravdy. A to ho zvyčajne ženie do záhuby.
      Pekne to vykreslil spisovateľ Viktor Hugo v románe Bedári. Policajný komisár prenasleduje väzňa, ktorý utiekol z galejí. Má svoju pravdu: Väzňa treba chytiť! Táto pravda ovplyvňovala celý jeho život. Núti ho dlhé roky pátrať po väzňovi. Konečne, keď sa stretnú, komisár robí úžasný objav. Pochopil, že jeho väzeň, ktorý bol odsúdený len preto, že ukradol chlieb pre svoje hladné deti, je mimoriadne šľachetný a dobrý človek. Pochopil, že nepatrí do väzenia. A keď mu väzeň odpustil, ba priam zachránil život, cíti, že jeho pravda, jeho doterajšie zmýšľanie a presvedčenie sa borí, ničí, lebo stráca svoj zmysel. Riešenie nachádza v samovražde.
      Je mnoho ľudí, ktorí žijú podobne pre svoju pravdu. Táto pravda však sleduje iné hodnoty, než nám ukazuje Kristus. Môže ísť o peniaze, slávu, kariéru... Ale keď táto ich pravda „vybuchne“, strácajú životnú rovnováhu.
MY      Kto si však zvolí Krista za svoj ideál, ten nikdy nestratí životnú rovnováhu. Ba priam naopak. Stane sa majákom v „temnote“, ktorý ukáže cestu aj iným.
      Istý kňaz hovoril v nedeľnej kázni o kresťanskej zodpovednosti byť svetlom pre tento svet. Keď sa neskôr rozprával s jedným zo svojich farníkov, ten nadviazal na jeho kázeň a povedal: „To čo ste hovorili, to je už pre mňa známe. Ja som to zreteľne pochopil pri jednej príležitosti.“ A začal rozprávať, že pod domom má priestrannú, ale tmavú pivnicu, ktorá má iba jedno malé okienko. Keď raz vošiel do pivnice veľmi sa zarazil, keď zbadal, že zemiaky, ktoré boli v prepravke v tom najtmavšom kúte, začali vyháňať zelené listy. Veľmi sa tomu divil. Veď k rastu nemajú potrebné svetlo. Dlho nad tým uvažoval, až nakoniec prišiel na koreň veci. Pred časom na stenu pivnice zavesil medený kotol, ktorý výhodne kúpil. Lúče z malého okienka dopadali na vyleštený kotol a ten ich odrážal ako zrkadlo práve na tie zemiaky. Trochu svetla stačilo zemiakom k tomu, aby začali vyrážať korienky a zelené listy.
      „Keď som to videl,“ povedal nakoniec, „pochopil som to, o čom ste dnes rozprávali. Pochopil som, že ak budem hodnoverne „odrážať“ svetlo, ktoré vychádza z viery, môžem azda prebudiť „život“ i tam, kde by to nikdy nečakal.“
      Aké nádherné by bolo, keby sme to aj my takto pochopili.
ADE      Policajný komisár z románu Bedári si zvolil za zmysel svojho života vlastnú pravdu. Keď sa táto voľba ukázala ako nesprávna – berie si život. Kto si zvolí za zmysel svojho života Boha, tomu sa takisto zborí doterajší spôsob života, ale len preto, aby z jeho trosiek povstal nový, kvalitnejší a šťastnejší.

      Inšpirácie: Mt 4, 12-17
      Kartotéka: Mt 4
30.03.2008 | Čítanosť(3008)
Téma: Pôst / Mt 4, 1-11
12.06.2003 | Čítanosť(8977)
Mt 4, 12-17
12.06.2003 | Čítanosť(3621)
Mt 4, 18-22
12.06.2003 | Čítanosť(3071)
Mt 4, 1-11


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet