17.november 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Keď démoni vidia, že nedbáme o veci tohto sveta a neželáme si nenávidieť pre nich ľudí a odpadnúť od lásky, vtedy povzbudzujú proti nám ľudské klebety, aby sme neznesúc urážky, začali nenávidieť klebetníkov.”

~sv. Maxim Vyznávač ~

08.01.2005 - Miron
čítanosť1867 reakcie0
(Share 375 0)


Téma: Mt 13, 44 / Lk 1, 1-2 / Flp 3, 7-12

Myšlienky... 9/2005

      Príbehy o skrytých pokladoch fascinovali ľudí všetkých čias. Kto z nás ako dieťa – a možno že aj v dospelosti – nesníval o nájdení „pokladu“, ktorý by úplne zmenil jeho život. A to je jeden z dôvodov, prečo sú knihy a filmy s touto tematikou veľmi obľúbené. Pritom majú v podstate rovnaký obsah. Väčšinou ide o nejakú starú mapu, na ktorej je zaznačené miesto pokladu. Kto sa k mape dostane, hneď sa vydáva na strastiplnú cestu, musí čeliť mnohým nebezpečenstvám a pritom nemá istotu ani o pravdivosti mapy ani o tom, či ho už náhodou niekto nepredbehol. Zvyčajne však nakoniec hlavný hrdina objaví poklad a toto bohatstvo mu umožňuje naplnenie všetkých jeho snov. Kto by nesníval o niečom takom... Sme však realisti a neraz ľutujeme čas, ktorý sme premárnili takýmto úletom do fantázie. Aj keď jestvujú ľudia, ktorým sa takýto sen podaril uskutočniť, predstavujú však tak maličké percento, ktoré nemá silu vzbudiť v nás nádej, že by sa niečo podobné mohlo podariť aj nám.
      Preto tvrdenie, že každý človek má na dosah skrytý poklad nesmiernej ceny a významu, bude pre nás tak trochu podozrivé. A pritom je to pravda. Ak so „skrytým pokladom“, ktorý nám ponúka naša fantázia, je spojená predstava zmeny kvality života vo všetkých jeho prejavoch, tak potom máme takýto poklad skutočne na dosah ruky. Tým pokladom je Boh. Jedine v ňom dosahujú naplnenie túžby ľudí po šťastí a pokoji. Je to poklad, ktorý by sa človek mal usilovať dosiahnuť za každú cenu! Pozrite ako v tomto zmysle píše svätý apoštol Pavol veriacim vo Filipách: „Ale čo mi bolo ziskom, kvôli Kristovi pokladám za stratu. A vôbec všetko pokladám za stratu pre vznešenosť poznania Krista Ježiša, môjho Pána. Preň som všetko stratil a pokladám za odpadky, aby som získal Krista a našiel sa v ňom bez vlastnej spravodlivosti, ktorá je zo zákona, ale s tou, ktorá je skrze vieru v Krista - spravodlivosťou z Boha, založenou na viere -, aby som poznal jeho, moc jeho zmŕtvychvstania a účasť na jeho utrpení tým, že sa mu pripodobním v smrti, aby som tak nejako dosiahol aj vzkriesenie z mŕtvych. Nie že by som ho už bol dosiahol, alebo že by som už bol dokonalý, ale bežím, aby som sa ho niekedy zmocnil, ako sa aj Kristus Ježiš zmocnil mňa“ (Flp 3, 7-12). Spomeňme si teraz na jedno z podobenstiev, ktorými nám Ježiš Kristus približuje nebeské kráľovstvo: „Nebeské kráľovstvo sa podobá pokladu ukrytému v poli. Keď ho človek nájde, skryje ho a od radosti z neho ide, predá všetko, čo má, a pole kúpi“ (Mt 13, 44). Vyznanie svätého apoštola Pavla nám prezrádza, že objavil tento „skrytý poklad“, a neľutoval žiadnu námahu a nekapituloval pred žiadnou prekážkou, len aby sa ho zmocnil. Keď sa tohto „pokladu“ zmocnil svätý apoštol Pavol a spolu s ním ďalšie milióny kresťanov, čo nám prekáža, aby sme sa tohto „pokladu“ nezmocnili aj my?
      Nie že by sme po tom netúžili, skôr mnohokrát nevieme ako to dosiahnuť. Podobáme sa turistovi, ktorý sa ocitol vo veľkomeste v cudzine. Ak nepozná jazyk, ktorým rozprávajú obyvatelia tohto veľkomesta a ak nemá mapu, tak sa zmôže akurát tak na prechádzku po hlavnej ulici. Môže byť presvedčený o tom, že v tomto mieste je veľa pamätihodností, ktoré by rád videl, ale nedostane sa k ním len preto, že nevie, ktorým smerom sa vydať. Kresťan by sa nemal dostať do podobnej situácie, pretože má po ruke mapu – Sväté písmo, ktoré mu ukazuje správnu cestu. Ba čo viac: sám Boh sa cez Sväté písmo núka človeku za sprievodcu. Nemusíme pochybovať o jeho hodnovernosti. Svätý evanjelista Lukáš na začiatku svojho evanjelia píše: „Už mnohí sa pokúsili zaradom vyrozprávať udalosti, ktoré sa u nás stali, ako nám ich odovzdali tí, čo ich od začiatku sami videli a boli služobníkmi slova“ (Lk 1, 1-2). Ak hovorí o „služobníkoch slova“ tak tým predovšetkým myslí apoštolov, ktorí dostali poverenie od Spasiteľa ohlasovať evanjelium. Autoritu ich svedectvu dávajú Ježišove slová: „Kto vás počúva, mňa počúva“ (Lk 10, 16). Medzi týchto „služobníkov slova“ možno smelo pripočítať aj Presvätú Bohorodičku. Nasvedčuje tomu fakt, že svätý Lukáš dvakrát v evanjelium naznačuje, že dôverne pozná jej svedectvo: „A jeho matka si zachovávala v srdci všetky tieto veci“ (Lk 2, 51).
      Napriek tomu všetkému môžeme v živote poblúdiť za predpokladu, že necháme Sväté písmo zatvorené. A stáva sa to často. Začať s čítaním Svätého písma môže byť pre niekoho ťažkým krokom. Ale ťažký je iba ten prvý krok.
      Pri prudkej búrke sa blízko španielskeho pobrežia potopil nemecký parník. O niekoľko dní more vyplavilo niekoľko trosiek lode a námornícke šaty. V jednej košeli bol Nový zákon, v ktorom bol tento nápis: „Marek Rotmann, Kolkwiese 12, Hamburg. Prvý raz som ho čítal na prosbu svojej sestry Lotty. Druhý raz som ho čítal zo strachu pred Božím súdom. Tretí raz a potom vždy znova som ho čítal z lásky k svojmu Spasiteľovi Ježišovi Kristovi.“
      Skúsenosť, ktorú tieto slová obsahujú, bude aj našou skúsenosťou, ak začneme čítať Sväté písmo. Netreba váhať s týmto prvým krokom. Treba začať hneď teraz...
14.06.2010 | Čítanosť(3086)
Téma: Mt 13, 36
12.06.2003 | Čítanosť(3995)
Mt 13, 1-23
12.06.2003 | Čítanosť(3433)
Mt 13, 44-52
12.06.2003 | Čítanosť(3147)
Mt 13, 24-30


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet