21.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Čas je tovar rýchlo podliehajúci skaze, nemožno si ho ukladať do zásoby.”

~KLAUS HEMMERLE~

08.01.2005 - Prof. ThDr. Dr. Ľubomír Stanček PhD. CM.
čítanosť1730 reakcie0
(Share 349 0)


Téma: Hriech a odpustenie / Mk 2, 13-17

Homília

      Predstavme si situáciu, že by dnes prišiel Ježiš do našej dediny a nezastavil by sa na fare, ani v nijakej zbožnej rodine, ktorá si plní svoje náboženské povinnosti, ale zastavil by sa v pohostinstve. To by bolo pohoršenie! Veru, nejeden z nás by aj odsúdil Ježišovo konanie. A predsa niečo podobné sa stalo.
      Ježiš prišiel do Nazareta. Nešiel do synagógy, ale zastavil sa u Léviho, mýtnika Matúša. Bol to človek, ktorého farizeji považovali za najväčšieho hriešnika, a to preto, že bol v službách nenávidených Rimanov. Ježiš však povedal: „Neprišiel som volať spravodlivých, ale hriešnikov“ (Mk 2, 17).
      To veľmi pohoršilo farizejov. Tým, že prijal pohostenie u mýtnika, dal najavo, že mu dáva prednosť pred tzv. spravodlivými a zbožnými farizejmi. Mýtnika považovali za hriešnika a farizeja za príkladného Žida. Farizejov nazýva Ježiš obielenými hrobmi a mýtnikovi povie: „Poď za mnou!“ (Mk 2, 14).
      Len tieto tri slová povedal Ježiš a mýtnik Matúš sa postavil, a nasledoval ho. Zanechal výnosné postavenie a stal sa jedným z Ježišových dvanástich učeníkov.
      Prečo taký tvrdý postoj farizejov k Ježišovi? Bola to pýcha. Cítili sa dokonalí a to bolo prekážkou, že nemohli uznať Krista.
      Ako je to s nami? Nájdeme si čas pre Krista, ale je ten čas využitý? Musíme si uvedomiť, že nestačí len navonok si plniť svoje náboženské povinnosti, ale nerobiť ani pohoršenie, nerobiť krivdu, neohovárať.
      Tak ako farizeji nechceli vidieť svoje chyby, často ani my si svoje nepriznávame. Nedaj Bože, keď mi ju niekto spomenie! Hneď bijem okolo seba hlava-nehlava. Toto nás presviedča o tom, že aj dnes majú farizeji svojich nasledovníkov. Neobzerajme sa okolo seba, aby sme ich videli, kto to z nás tak môže byť. Ak by sme chceli takto konať, nie sme ďaleko a sme nimi sami. Či mnohokrát nepohoršujeme sa na inom a vlastné činy dávame do lepšieho svetla? Výhovorku si vieme nájsť na všetko. Vidíme len hriech u blížneho a seba na oltári...
      Reakcia na kázeň býva u farizejov asi takáto: To mala počuť tá a tá... To bolo povedané na neho, ale nie na mňa. A potom nasleduje vypočítavanie svojich vlastností, pravda, len dobrých.
      V evanjeliu Ježiš povedal: „Lekára nepotrebujú zdraví, ale chorí. Neprišiel som volať spravodlivých, ale hriešnikov“ (Mk 2, 17).
      Vieme, že ten, čo sa považuje za bezhriešneho, nevidí svoje chyby, a tak nepotrebuje Krista. Naopak, ten čo cíti svoje nedokonalosti, chyby a hriechy, ten potrebuje Ježiša a jeho odpustenie.
      Je prekvapujúce, že najväčší hriešnici o sebe hovorili, že nimi sú. Čo to znamená? Oni sa pozerali na svoj ideál hore a nie na tých, čo sú horší. Farizej si s uspokojením povie, že od neho sú aj horší. Svätec ten vidí svojho Ježiša a postup je opačný. Keďže pozerajú stále hore, videli tam len lepších od seba, preto sa pokladali za horších a zároveň opúšťajú svoje slabosti, a nasledujú ich.
      Vidíme to i na Matúšovi. Ježiš ho povoláva. Opustil mýtnicu, pozeral sa na Krista. Videl v ňom dokonalosť a u seba, vo svojom vnútri – hriech. To ho nútilo znova a znova opúšťať hriech.
      Vždy sa teším, keď vidím medzi nami novú tvár. Často ich však musím povzbudzovať, aby boli silní, keď čítajú v očiach a v správaní druhých otázky: Čo tu ten robí? Čo tu hľadá? Ahá, už sa spamätal? Ba práve naopak, máme sa tešiť, radovať, keď sa Ježiš zastaví i u našich bratov a sestier, ktorí sedia na mýtnici. Nech ich osloví! Veď Ježiš je Boh! Tešme sa, keď opúšťajú svoje mýtnice a prichádzajú medzi nás. Amen.

      Inšpirácie: Mk 2, 13-17
      Kartotéka: Mk 2
25.06.2003 | Čítanosť(4428)
Téma: Hriech
26.08.2003 | Čítanosť(1857)
Téma: Hriech / Maličkosti
12.06.2003 | Čítanosť(2909)
Mk 2, 18-28
04.10.2003 | Čítanosť(2320)
Hriech
23.08.2003 | Čítanosť(2251)
Odpustenie


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet