14.november 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Ničoho sa neboj. Všetko prechádza, Boh sa však nemení. Trpezlivosť všetko dosiahne. Kto má Boha, nič mu nechýba. Iba Boh stačí.”

~Sv. Terézia z Avily~

11.01.2005 - Miron
čítanosť1067 reakcie0
(Share 307 0)


Téma: Lk 18, 9-14

Homília

AI       V istých novinách bola reportáž o vyostrených vzťahoch medzi susedmi ktoré sa skončili takmer tragicky. Reportér v závere poznamenal: „Keby sme dokázali častejšie povedať - prepáč - vyhli by sme sa zbytočným nepríjemnostiam.“ Zaiste mu dáme za pravdu.
KE      Veď aj dnešné podobenstvo nás ubezpečuje, že úprimná ľútosť pred Bohom spôsobuje odpustenie našich vín.
DI      Táto pravda je dôkazom Božej lásky a milosrdenstva. Dáva nám možnosť zbaviť sa ťarchy hriechov. Božie slovo však upozorňuje, že musí ísť o ľútosť úprimnú a skutočnú.
      Sv. Terézia stále naliehala na kazateľov-spovedníkov, aby neprestávali poučovať o tom, čo je potrebné k dobrej platnej spovedi, pretože videla v pekle veľa kresťanov zavrhnutých pre neplatnú sv. spoveď. Sv. Terézia dobre poznala ľudskú dušu. Preto hovorí, že je viac neplatných spovedí pre nedostatok ľútosti, ako pre zatajenie ťažkého hriechu.
      Ľútosť pri sviatosti pokánia nespočíva v odriekaní modlitby ľútosti, ale v stave srdca. Ak človek neľutuje vo svojom vnútri, že spáchal ťažký hriech - prijíma rozhrešenie neplatne a hriechy sa mu neodpúšťajú. Najlepšia je ľútosť dokonalá. Spočíva v bolesti duše nad tým, že hriechom sa urazil Boh, ktorý nás nekonečne miluje. Menej dokonalá ľútosť spočíva v strachu duše pred trestami za hriechy.
PAR       Ľútosť si máme vzbudzovať nielen pri sv. spovedi, ale aj pri každom večernom spytovaní svedomia a po spáchaní každého ťažkého hriechu. Niekedy správne vzbudená ľútosť dokáže zachrániť dušu pred zatratením.
      Auto zrazilo človeka. Bolo jasné, že zomiera. Zatiaľ čo veľa ľudí stalo bezradne okolo neho, malé asi desaťročné dievčatko si kľaklo k umierajúcemu a čosi mu šepkalo do ucha. Keď sa jej neskôr pýtali, čo mu hovorila, odpovedala: „Šepkala som mu slová ľútosti, aby som mu pomohla oľutovať hriechy.“ Toto dievčatko urobilo, čo bolo v tej chvíli najdôležitejšie. A azda svojím konaním zachránila jednu dušu.
MY       Kto svoje hriechy neľutuje, aj keby sa stokrát spovedal, nebudú mu odpustené. Adam a Eva zhrešili. Ľutovali a Boh im odpustil. Kráľ Dávid zhrešil. Ľutoval a Boh mu odpustil. Mýtnik z dnešného evanjelia, človek s mnohými hriechmi ľutoval a odišiel ospravedlnený. Peter zaprel Krista, potom svoju zradu s plačom oľutoval a Pán mu odpustil.
      Milióny hriechov sa už ľuďom odpustili, ale ani jediný nebol odpustený bez ľútosti. Cítite, ako je dôležité pohnúť srdce k úprimnej ľútosti?
ADE      Nech už teda v našej ľútosti nikdy nezaznie len bezduché odriekanie slov. Vždy do nej vložme bolesť duše nad spáchanými hriechmi.

      Inšpirácie: Lk 18, 9-14
      Kartotéka: Lk 18
12.06.2003 | Čítanosť(8939)
Lk 18, 9-14
12.06.2003 | Čítanosť(2757)
Lk 18, 35-43
12.06.2003 | Čítanosť(2192)
Lk 18, 18-27


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet