21.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Najväčší cestovateľ neurobí dlhšiu cestu než ten, kto vstúpi do hĺbky vlastného srdca, kde sa medzi hviezdami odzrkadľuje sám Boh.”

~Julien Green ~

11.01.2005 - Miron
čítanosť797 reakcie0
(Share 219 1)


Téma: Lk 18, 9-14

Homília

AI      Je veľa „reformátorov“, ktorý by radi zasiahli do liturgického života nejakou zmenou. Pravda nie na základe určitého teologického štúdia, ale podľa vlastných predstáv a vkusu. Jeden z takýchto „reformátorov“ sa spýtal svojho duchovného otca, či by sa nedalo zariadiť, aby sa nejaké nedeľné čítanie z evanjelia neopakovalo každý rok. Odôvodňoval to takto: „Niektoré časti z evanjelia už poznáme takmer naspamäť a iné sa v nedeľu nečítajú vôbec.“ Kňaz mu na to vtipne odpovedal: „Je to možné, ale až vtedy, keď budeme skutočne žiť podľa tých čítaní, ktoré už vieme naspamäť.“
KE      My sa však nesťažujeme, že dnes opätovne počúvame podobenstvo o mýtnikovi a farizejovi. Cítime, že nám má ešte veľa čo povedať.
DI      Veď sa len pozrite na mužov, ktorých nám podobenstvo predstavuje.
      Farizeja charakterizuje sebavedomý postoj. Jeho vzdávanie vďaky je vlastne urážkou Najvyššieho, pretože je výrazom pýchy a pohŕdania blížnym. Tento farizej, ktorý si tak veľmi zakladal na svojej bezhriešnosti, sa v skutočnosti ťažko prehrešuje voči Bohu i blížnemu hriechom pýchy, ktorý sa Bohu protiví najviac.
      Mýtnik je však celkom opačným typom. Je to verejný hriešnik. Má na svedomí nespravodlivé vydieranie, úplatky a bezcitnosť. Pozná stav svojej duše, preto sa neodváži ani vstúpiť do vnútra. Nedokáže ani pozdvihnúť oči. Jeho modlitba je krátka: „Bože, buď milostivý mne hriešnemu!“ A práve jeho pokora spôsobila, že z chrámu odišiel ospravedlnený.
PAR      V podstate celé ľudstvo by sa dalo rozdeliť podľa týchto dvoch rozdielnych postojov. Jedni by sa zaradili za farizeja a tí druhí za mýtnika. Pravda, hneď v ďalšom okamihu by sa azda mohli aj vystriedať. Pretože behom dňa často striedame jednotlivé postoje. Pýcha a pokora sa v nás mieša.
      Ako teda konať, aby sme si udržali ten lepší, bohumilejší postoj? Je to jednoduché. Považujme vždy toho druhého za lepšieho. A to i v prípade, keby všetko svedčilo proti tomu. To potupí našu pýchu, dá vzrast pokore a mnoho krát nás uchráni pred omylom.
MY      Pozrite sa. Istá sestrička prebdela celú noc pri umierajúcom. Utierala mu pot z tváre, vlhčila mu vyschnuté pery. Ráno chorý horko ťažko otvoril oči a slabým hlasom sa spýtal: „Sestrička, kedy dostaneme dôchodok?“
      „Okolo obeda,“ povedala sestrička a v srdci pocítila horkosť. „Veď je na prahu večnosti a myslí na peniaze...“ pomyslela si.
      Chorý ležal trpezlivo na posteli. Pred dvanástou prišla sestrička a povedala: „Tu máte svoje peniaze!“ A celá zatrpknutá mu ich podala.
      S námahou otvoril oči: „Ako dobre. Vydržal som. Ešte dnes ich budem môcť vrátiť tým, od ktorých som mal požičané. Nechcem odísť z tohto sveta ako dlžník.“
      Sestrička ostala celá zahanbená. Ako ho len vopred posúdila. Ponorená do vlastných myšlienok vyšla z izby. Chorý o štvrtej popoludní zomrel. (Hlas 48/1995, s. 16.)
ADE      Aby sme nezažili podobné zahanbenie, aby sme pred Boha nepredstupovali ako farizej, ale ako mýtnik, osvojme si kľúč na pestovanie pokory: pokladať toho druhého za lepšieho od seba.

      Inšpirácie: Lk 18, 9-14
      Kartotéka: Lk 18
12.06.2003 | Čítanosť(8806)
Lk 18, 9-14
12.06.2003 | Čítanosť(2666)
Lk 18, 35-43
12.06.2003 | Čítanosť(2111)
Lk 18, 18-27


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet