21.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Kresťanské tajomstvá tvoria nerozdielny celok. Keď sa človek zahĺbi do jedného, je vedený k ostatným.”

~SV. EDITA STEINOVÁ ~

11.01.2005 - Miron
čítanosť991 reakcie0
(Share 226 0)


Téma: Lk 19, 1-10

Homília

AI      Aj keď je nám to divné, Boh predovšetkým hľadá tých, ktorých spása je ohrozená.
KE      Je nádherne vedieť, že nikto nie je pre svoje hriechy u Boha zavrhnutý, kým žije a nezatvrdil sa definitívne proti Bohu.
DI      Mýtnik Zachej je toho dôkazom (pozri: Lk 19, 1-10). Mýtnici boli nenávidení zradcovia národa. Od Rimanov si prenajímali mýta. Okrádali ľudí tým, že vyberali omnoho vyššie dane, než bolo určené. Všetci ich nenávideli. Nielen pre ich vydieranie, ale aj pre spoluprácu s nepriateľmi židovského národa. Každý slušný človek mýtnikov nezdravil, nerozprával sa s nimi a bránil im v prístupe do spoločnosti.
      Boh však ide v ústrety každému človeku, ale očakáva aspoň jeden jeho slobodný krok k Bohu. Zachej tento krok urobil. Chcel vidieť Ježiša. Urobil preto čo mohol. Bežal napred a vyliezol na planý figovník. Kedy sme my urobili podobný vedome k Bohu zameraný krok?
PAR      Azda budete namietať: „My predsa nie sme žiadny zlodeji, žiadni verejní hriešnici. Sme poriadni ľudia!“ Pochopme však, že k večnému zavrhnutiu nevedú len ťažké zločiny, ale aj ľahostajné odmietanie spolupráce na vlastnej spáse.
      Pozrite sa. Pred nejakým časom sa riečište Mississippi tak uchpalo, že lode museli prestať premávať. Bola to veľká pohroma, pretože mnoho ľudí bolo odkázaných na lodnú dopravu, ktorá prepravovala ich výrobky.
      Čo spôsobilo túto pohromu? Neboli to skaly, ktoré by sa boli azda zrútili a zatarasili tok rieky. Ani žiadne zemetrasenie nespôsobilo zmenu v riečišti. Dôvodom bol obyčajný, jemnučký kal z rozbahnených brehov, ktorý sa usádzal na dne rieky. Tieto drobnučké zrniečka piesku sa navrstvili do takej miery, že zatarasili tok mohutnej rieky. Kvôli tejto pohrome dlhý čas viazla priemyselná výroba všetkých podnikov pozdĺž rieky.
      Je jedno, čo pretrhne spojenie s Bohom. Nech je to nejaký veľký hriech či tisíce drobných ľahostajností voči Božím prikázaniam. Výsledok je rovnaký. Strata spojenia s Bohom a hrozba večnej smrti.
MY      Necítite teraz potrebu Božieho odpustenia? Necítite potrebu urobiť vedome krok k Bohu? Nenarúšajú váš pokoj nesplnené predsavzatia, náboženská priemernosť a neochota žiť krajším, svätejším životom? Nebojme sa výjsť zo svojich bezpečných domovov v ústrety Kristovi. On jediný má moc odstrániť nánosy hriechu z nášho vnútra. Jedine s jeho pomocou budeme môcť spraviť revíziu života a napraviť škody, ktoré sme spáchali. Ako to konkrétne urobiť? Je tu Cirkev, Kristovo mystické telo, ktoré ponúka mnohé cesty k posväteniu človeka. Treba len hľadať, pýtať sa a skúšať. Sú tu sviatosti, ktoré ustanovil Ježiš pre spásu ľudí. Treba ich len užívať. Sú tu Boží služobníci, ktorí v duchovnom vedení usmernia duše na správnu cestu. Všetko je také jednoduché. Treba len urobiť jeden jediný vedomý krok k Bohu.
ADE      Prijmime teda dnes pozvanie k stretnutiu s Bohom.

      Inšpirácie: Lk 19, 1-10
      Kartotéka: Lk 19
12.06.2003 | Čítanosť(2232)
Lk 19, 45-48
12.06.2003 | Čítanosť(2141)
Lk 19, 1-10
12.06.2003 | Čítanosť(2110)
Lk 19, 11-27


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet