20.október 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Ak chceme porozumieť stromu, pozrieme sa do zeme, v ktorej ležia jeho korene. Tak je dobre pozrieť sa do pôdy, z ktorej vyrastá postava nášho Pána: poznať Máriu, jeho matku.

~Romano Guardini~

25.01.2005 - Miron
čítanosť978 reakcie0
(Share 235 0)


Téma: Troch veľkých biskupov veľkňazov: Bazila Veľkého, Gregora Bohoslovca a Jána Zlatoústeho / Mt 5, 14-19

Homília

AI      Každý štát má svoju ústavu. Je to právna definícia základov štátu, od ktorej sa odvíjajú ďalšie právne normy. Do života štátu nesmie vstúpiť taký zákon, ktorý by bol v rozpore s ústavou.
KE      Dnešné evanjelium nám prináša úryvok z Ježišovej Reči na vrchu. Túto reč mnohí nazývajú ústavou kresťanov. Mali by sme preto s plnou vážnosťou prijať výzvu nášho Spasiteľa: „Vy ste svetlo sveta. Nech tak svieti vaše svetlo pred ľuďmi, aby videli vaše dobré skutky a oslavovali vášho Otca, ktorý je na nebesiach“ (Mt 5, 14.16).
DI      Vieme však, že nemôžeme ostať len pri počúvaní. Túto výzvu máme jednoducho zrealizovať. Možno sa pýtate: „Ale ako na to? Čo to vlastne znamená?“
      Odpoveď možno nájdeme v tomto rozprávaní.
      Stredom istého mesta sa tiahol pomerne veľký park. Bolo to obľúbené miesto obyvateľov mesta, pretože stromy vytvárali chládok v letných horúčavách a kvety vysadených kríkoch vydávali peknú vôňu. Po čase si však tento park obľúbili i ľudia, ktorí tam neprichádzali za oddychom. Skupiny mladých ľudí tam začali vystrájať výtržnosti, objavili sa aj narkomani... Ľudia sa začali parku radšej vyhýbať. Začalo to tam byť nebezpečné.
      Primátor mesta však našiel riešenie. Zakúpil desiatky pekných svietidiel, ktoré umiestnil po celom parku. Večer bol park pekne osvetlený a „podsvetie“ sa pomaly stiahlo na iné miesto. Nekalá činnosť sa nedá robiť na svetle.
      Podobne treba osvetliť svoje celé vnútro. Hlavne tie miesta v srdci, kde sa rodia zlé myšlienky a zámery. Ako? Nuž tým, že pustíme Božie slovo do svojho vnútra. V jeho prítomnosti je zrazu všetko jasné a zreteľné a všetko nekalé musí zutekať. Chce to odvahu, ale stojí to za to.
      Človek, ktorý si takto urobí poriadok vo svojom vnútri, stáva sa svetlom pre svoje okolie. Doslova osvecuje miesta, kde sa pohybuje.
PAR      Pekným príkladom naplnenia Ježišovej výzvy, ktorú sme počuli v evanjeliu, sú traja svätí biskupi, ktorých oslavujeme v dnešný sviatok: sv. Bazil Veľký, Gregor Bohoslovec a Ján Zlatoústy. Títo svätci boli mužmi horlivého duchovného života. Boli úplne oddaní Božiemu slovu, ktoré pretavovali do svojho života. Stali sa tak skutočným svetlom pre ľudí nielen svojej doby, ale aj pre ďalšie generácie až po súčasnosť.
      Múdro si počína človek, ktorý nasleduje príklad ich života.
MY      Je potrebné si uvedomiť, že každý náš skutok, postoj, slovo, má veľkú moc. Pôsobí na naše okolie a mení ho.
      Pozrite sa. Na zastávke MHD nastúpila do autobusa rehoľná sestrička. Sadla si na voľné miesto. Za ňou sedela skupina mladých chlapcov – stredoškolákov. Keď o pár zastávok rehoľníčka vystúpila, jeden z tých mladíkov povedal: „Dobre, že je už preč. Človek si musel dávať pozor svoj jazyk.“ A znovu sa medzi nimi rozprúdil rozhovor pretkávaný šťavnatými výrazmi, ktorý rehoľníčka svojou prítomnosťou na chvíľu pretrhla.
ADE      Kiež by sme mali všetci odvahu osvetliť svoje vnútro Božím slovom, aby sme mohli podobne svietiť všade, kde sa nachádzame. Koľkým nepekným skutkom a slovám by sme zabránili? Koľkých ľudí by sme mohli nadchnúť pre pekný život, pre život s Bohom?
12.06.2003 | Čítanosť(4003)
Mt 5, 43-48
12.06.2003 | Čítanosť(3793)
Mt 5, 33-42
12.06.2003 | Čítanosť(3684)
Mt 5, 13-20


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet