20.október 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Diamant sa brúsi diamantom... a duše dušami.”

~BL. JOSEMARÍA ESCRIVÁ ~

04.02.2005 - o. PaedDr. František Dancák
čítanosť1716 reakcie0
(Share 382 0)


Téma: Syropôstna nedeľa / Mt 6, 14-21

Homíla

      Končíme obdobie, ktoré sa v našom východnom obrade nazýva prípravné – ľudovo fašiangy – a zajtra začneme pôstne obdobie. Pôst, to je čas odriekania. Preto nám hneď napadne otázka: Prečo potrebujeme pôstne obdobie, prečo je potrebné sa postiť, odriekať si?
      Pre niekoho bude naozaj zajtrajší deň – i celý pôst – ako každý iný. Akoby sa nič nestalo. Nič si neodoprú, budú jesť, piť, zabávať sa – ako po celý rok. Mnoho mladých bude trápiť, že nemôžu ísť na diskotéku, na zábavu... Kto to len vymyslel?
      Keď sa nám v živote všetko darí, akosi toho Boha „menej potrebujeme“. Alebo aj celkom na neho zabúdame. Ak však máme nedostatok, alebo príde nejaké trápenie, vtedy už rozmýšľame inak. A práve odriekanie, sebazapieranie nám umožňuje vidieť, ako veľmi sme závislí na Bohu. Odriekanie nás privádza k Bohu, aby sme počúvali jeho hlas. A potom aj Ježiš sa postil na púšti – keď napokon odolal pokušiteľovi, prišli anjeli a posluhovali mu. Buďme si istí, že aj po našej duchovnej obnove – pôste a modlitbe, pošle nám Boh svojich anjelov.
      Práve preto potrebujeme pôstne obdobie. Potrebujeme štyridsaťdňovú duchovnú obnovu. Potrebujeme sa zbaviť svojho každodenného zhonu a rutiny, aby sme sa zamysleli nad svojím životom: Prečo žijeme? Kam kráčame? Ako skončí náš život?... Ak si nepoložíme tieto otázky, myslíme si, že nás sa to netýka. Veď všetci máme rovnaký cieľ od Boha, všetci musíme pracovať na svojej spáse!
      Roľník musí dlhé hodiny namáhavo pracovať, aby rozoral zem, skypril pôdu a zasial osivo. Musí to urobiť, ak chce aby zem vydala úrodu... Podobne aj pôstne obdobie je podmienkou duchovného rastu – a to si tiež žiada námahu.
      Pozrite! Tento týždeň prišla správa, že spoločnosť B. M. G. invest, ktorej mnohí sa stali tzv. tichými spoločníkmi a zverili jej svoje peniaze, doslova skrachovala. Mnohí svoje peniaze možno už nikdy neuvidia. A je veľa takých!
      Aj keď pre mnohých je bolestne o tom hovoriť, ako veriaci kresťania si musíme uvedomiť to, čo povedal Ježiš vo svojej Reči na vrchu, z ktorej úryvok sme dnes počuli: „Nezhromažďujte si poklady na zemi, kde ich moľ a hrdza ničia a kde sa zlodeji dobývajú a kradnú. V nebi si zhromažďujte poklady; tam ich neničí ani moľ, ani hrdza a tam sa zlodeji nedobýjajú a nekradnú. Lebo kde je tvoj poklad, tam bude aj tvoje srdce“ (Mt 6, 19-21).
      Tieto Kristove slová sa často a doslovne napĺňajú.
      Iste si teraz mnohí myslíte, že som naivný, veď to dnes každý tak robí. Iste, mnohí tak robia. Lenže všetci máme o tom vedieť, že sú to rizikové spoločnosti. Potom sa bojíme, trasieme, sledujeme. Peniaze vždy kazia človeka. A to má za následok, že pritom málo myslíme na nebeské poklady, na večný život. Lebo doslova, ako hovorí Spasiteľ: Kde je tvoj poklad, tam je aj tvoje srdce! „Koreňom všetkého zla je láska k peniazom“ (1 Tim 6, 10).
      Prečo? Preto, lebo z dobroty, hojnosti a lakomstva nám tvrdnú srdcia. Pre mnohých totiž zmyslom života je len dobre sa mať, najesť sa a vyspať sa.
      Počul som príbeh, kde chlapec hovorí o svojom otcovi toto: „Otče duchovný! Otec sa vyberie na nákup. Kúpi klobásu a zje ju za obchodom. Domov príde už najedený. Nám zostane len chlieb...“ Manželka sa rozplakala a povedala: „Keď som to videla, až ma srdce zabolelo.“
      To nie je príbeh z inej planéty. To je príbeh takého života, v ktorom sa zabúda na duchovný život, na Boha. Život takého človeka nemôže byť inakší, iba sebecký, egoistický. Nemyslí na druhého, nemá rád druhého, ale myslí len na seba. A preto zmyslom aj tohto pôstneho obdobia je zmeniť seba, nie druhého.
      Počujme, čo nám hovoria slová z dnešného kondáku syropôstnej nedele: „Učiteľ múdrosti a Darca rozumu... upevni ma v dobrom a naplň moje srdce šľachetnosťou...“ Nech nám k tomu poslúži aj toto pôstne obdobie, do ktorého zajtra vstúpime.

      Inšpirácie: Mt 6, 16-24
      Kartotéka: Mt 6
12.06.2003 | Čítanosť(6143)
Mt 6, 25-34
12.06.2003 | Čítanosť(4009)
Mt 6, 16-24
12.06.2003 | Čítanosť(3944)
Mt 6, 9-15


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet