20.október 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Človek je starý vtedy, keď má väčšiu radosť z minulosti ako z budúcnosti.”

~JOHN KNITTEL~

09.03.2005 - Miron
čítanosť1130 reakcie0
(Share 311 0)


Téma: Pondelok Svetlého týždňa / Jn 1, 18-28

Homília

AI      Ak sa človek chce na niekoho obrátiť s vážnou prosbou, alebo niekomu chce niečo vážne povedať, obyčajne hľadá vhodnú príležitosť. Celkom intuitívne cíti, že v nevhodnom čase by jeho úmysel nedopadol celkom dobre.
      Toto platí aj v duchovnej oblasti. Preto teraz, keď sme predchádzajúcim liturgickým obdobím dobre naladení na duchovné záležitosti, Božie slovo nám prináša vážne posolstvo.
KE      Evanjelista Ján nám predkladá svedectvo sv. Jána Krstiteľa. Každý, kto hľadá akýsi stručný návod na prežívanie veľkonočného obdobia, musí byť oslovený citáciou proroka Izaiáša: „Vyrovnajte cestu Pánovi!“ (Jn 1, 23).
DI      Človek mnohokrát rekapituluje svoj život, uzatvára a hodnotí jeho jednotlivé úseky. Ale vždy pred sebou vidí novú perspektívu, nové ciele. My sme podobne zakončili radostnou Paschou pôstne obdobie. V tomto čase sme vzali svoj vzťah k Bohu pod drobnohľad a snažili sme sa spoznať a odstrániť naše chyby, hriechy a slabosti. Pred nami je nové obdobie, ktoré budeme prežívať v radostnej veľkonočnej nálade. Ale uvedomujeme si, že ani toto obdobie neprináša prázdniny pre duchovný život. Tak trochu na to upozorňuje aj dnešné čítanie z evanjelia. Prenáša nás na začiatok Ježišovho verejného účinkovania. Pred nami sa bude postupne odvíjať záznam udalostí a poučení, ktoré nám evanjelisti zachovali. Tento kolobeh liturgického života, ktorý sme už toľkokrát prežili, je opätovnou Božou ponukou spásy.
PAR      Výzva sv. Jána Krstiteľa nás vedie k bdelej spolupráci s Božou milosťou. Príchod Boha do ľudskej duše je tajomstvom. Prvú a hlavnú iniciatívu má Boh sám. On určuje kedy a ako zaklope na dvere ľudského srdca. Človek sa však môže na tento príchod Božej milosti pripraviť. Táto príprava nie je však v pasívnom očakávaní tejto veľkej chvíle, ale vo vedomom odstraňovaní prekážok, ktoré jej stoja v ceste. Tí, ktorí sa v duchovnom živote priblížili k dokonalosti, hovoria, že najvážnejšou prekážkou je naša vlastná vôľa. Myslia tým skôr zneužitie naše vôle na ospravedlnenie toho, čo zatarasuje cestu, po ktorej chce Pán prísť k nám. Toto vyčíta sv. Ján Krstiteľ tým, ktorí ho oslovili: „Medzi vami stojí ten, ktorého nepoznáte“ (Jn 1, 26).
      A tak dnes, keď sa sviatočné chvíle pomaly završujú, dostávame pozvánku do ďalšej etapy nášho duchovného života. Ak ju prijmeme, budeme prežívať nasledujúce všedné dni v bdelosti, ktorá umožní spoznať príchod Božej milosti. Môže sa tak stať vo chvíľach modlitby, pri prijatí Eucharistie, alebo v rôznych nepatrných či vážnych životných situáciách. Ak budeme bdelí, bude to vždy začiatok niečoho nového a krásneho v našom živote.
MY      Zahraničná i slovenská tlač pred časom informovala o tom, že 30-ročná Talianka Antonella Mocciová, vo svete modelingu známa ako Hella, sa rozhodla zanechať svet módnych castingov a prehliadok a vstúpiť do kláštora. Vo svete modelingu spôsobila táto správa značný rozruch.
      A Mocciová pracovala pre takých známych návrhárov ako Trussardi či Laura Biagotti a jej život bol okrem predvádzania exluzívnych modelov šiat spojený aj so životom v luxusných hoteloch a s húfmi obdivovateľov. Bývala modelka však oznámila, že toto všetko už patrí minulosti. „Rozhodla som sa nasledovať Boha,“ vyhlásila po audiencii u pápeža Jána Pavla II.
      V živote spomínanej topmodelky Helly spôsobila životný zlom smrť jej otca. Zomrel v dôsledku ťažkej choroby v čase, keď mala 25 rokov. Priznala, že táto strata spôsobila v jej duši veľkú ranu, a tak začala hľadať útechu u rádových sestier. Neskôr sa prihlásila ako dobrovoľníčka na pomoc bezdomovcom a značnú časť svojich úspor venovala charite. Vyhlásila, že túžba pomáhať ľuďom je silnejšia ako práca modelky. Začala študovať teológiu a vstúpila do rehole. Po požehnaní pápežom Jánom Pavlom II. vyhlásila: „Nehanbím sa za svoju minulosť, ale topmodelka Hella už neexistuje. Narodila sa sestra Elizabeta.“ (Katolícke noviny 1999, č. 5, s. 6.)
ADE      Hľa, táto modelka dokázala spoznať v ťažkej životnej situácii Božiu milosť a zmenila úplne svoj život. Prosme Vzkrieseného, aby nám daroval podobného bdelého ducha.
12.06.2003 | Čítanosť(3288)
Jn 1, 19-39
12.06.2003 | Čítanosť(3284)
Jn 1, 40-51
12.06.2003 | Čítanosť(2460)
Jn 1, 1-18


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet