25.apríl 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Každý vedec vie, že jestvujú nerozriešiteľné tajomstvá. Jedine viera vo vyššie Bytie, viera, ktorá vyžaduje našu poslušnosť, nám dodáva smelosti, aby sme s odvahou skúmali tajomstvá života.

~Marconi~

07.12.2005 - Miron
čítanosť676 reakcie0
(Share 166 0)


Téma: Nepoškvrnené počatie Presvätej Bohorodičky svätou Annou / Lk 10, 38-42; 11, 27-28

Homília

AI      Spisovateľ Gilbert Cesbron pred svojou smrťou najviac ľutoval to, že nedosiahol svätosť, že nedosiahol to, čo od neho Boh očakával. Utešoval sa tým, že po smrti nájde „lásku dokonalú, poslednú a večnú“. Zaiste sa s jeho slovami dokážeme stotožniť, lebo vnímame svoje slabosti, svoje hriechy...
      A predsa jestvoval jeden človek, ktorý už tu na zemi odpovedal na Božiu lásku takým dokonalým spôsobom, že úplne naplnil plán, ktorý s ním mal Boh.
KE      Tým človekom je Presvätá Bohorodička.
DI      Učenie Cirkvi hovorí, že blahoslavená Panna Mária v prvom okamžiku svojho počatia ostala zvláštnym darom milosti uchránená od každej škvrny dedičného hriechu. Nemusela bojovať s osídlami hriechu. Nemala príležitosť v sebe potláčať pokušenie.
      No ale aj jej život bol zmietaný bojmi a víťazstvami. No nie v oblasti hriechu a čnosti, hriešnosti a svätosti, ale v oblasti poslušnosti a lásky. Jej život bol rovnakým putovaním k Bohu ako život každého smrteľníka. Len s tým rozdielom, že nik nemiloval Boha takou čistou a takou veľkou láskou ako ona.
      Napriek dôvernej blízkosti Bohu nebola ešte v nebi. Mária musela tiež žiť v šere viery, ktorá zahaľuje budúce veci. No vo všetkých rozhodujúcich chvíľach svojho života sa vždy podrobila Bohu s poslušnou vierou. Tak pred nami stojí Mária vo vznešenej veľkosti a sláve. (Podľa: SCHMAUS, M.: Život milosti a Milostiplná. Rím : Slovenský ústav svätého Cyrila a Metoda, 1982, s. 232.)
PAR      Vo svätom krste aj nás Boh obdaroval milosťou. Putujeme životom a Boh od nás čaká, aby táto prvá spätosť s ním rástla zo dňa na deň stále viac. A to do takej miery, aby sme s apoštolom Pavlom mohli povedať: „Nežijem už ja, ale žije vo mne Kristus“ (Gal 2, 20).
      Bolo by však omylom, keby sme si mysleli, že to dosiahneme vlastnou silou. Ježiš Kristus nás upozorňuje, že máme spolupracovať s Božou milosťou, keď hovorí: „Bezo mňa nemôžete nič urobiť“ (Jn 15, 5). Navyše môžeme prijať aj pomoc Presvätej Bohorodičky. Ona z ľudí najlepšie poznala Ježiša Krista a najvernejšie ho nasledovala. Preto nám môže ako starostlivá Matka ukázať vždy správny smer.
MY      Presvätá Bohorodička vedie každého - kto chce - k Bohu. Vidíme to aj na živote svätého Maximiliana Kolbeho. Bol veľkým mariánskym ctiteľom a šíriteľom úcty k Nepoškvrnenej. K jej úcte zakladá Rytierstvo Nepoškvrnenej.
      Svätý Maximilian pozeral na Presvätú Bohorodičku ako na najdokonalejšie Božie stvorenie, bez akejkoľvek nedokonalosti. Mnoho rozjímal o jej živote. Členom Rytierstva Nepoškvrnenej raz napísal: „Pamätaj, že čím čistejšie bude tvoje svedomie, čím častejšie ho budeš umývať pokáním, tým viac sa tvoje chápanie Nepoškvrnenej bude blížiť k pravde.“
      Svätý Maximilian nasledoval príklad Presvätej Bohorodičky tak nádherne, že už za života bol považovaný za svätého. Keď sa istého dňa rozšírila falošná správa o jeho úmrtí, v jednom nekrológu bol opísaný ako anjel, ako svätý plný zanietenia a horlivosti.
      Vernosť Bohu najviac dokázal, keď dobrovoľne obetoval svoj život za život blížneho v koncentračnom tábore.
ADE      Presvätá Bohorodička viedla svätého Maximiliana k Bohu a on odpovedal s veľkou ochotou a láskou. Prijmime podobne aj my jej vedenie, aby sme dosiahli pravý cieľ života – večný život s Bohom.


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet