25.apríl 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Slovo je nástrojom pravdy. Pravda je v slove, lebo ho pretrvá. Kým je u človeka, slovo je jej výrazom. Redukovanosťou, rozbitosťou človeka zredukuje sa i pravda a opravdivosť v ňom. A tak sa slovo stáva nie nositeľom pravdy, ale akoby pravdy, a ako sa človek len zdá človekom, tak sa pravda len zdá pravdou, stáva sa frázou, heslom, zdrapom platným nakrátko.”

~PAVOL STRAUSS~

09.12.2005 - Miron
čítanosť1151 reakcie0
(Share 285 0)


Téma: Nedeľa svätých Praotcov / Lk 14, 16-24

Homília

AI      Istý muž išiel raz so svojim priateľom na výlet. Zišli z hlavnej cesty a pokračovali cez pomarančovníkový háj, ktorý nikomu nepatril. Okolo starých búd sa páslo zopár koní. Walter zastavil a živo popisoval, čo tam postaví. Od svojho priateľa Arthura chcel, aby si kúpil niektorý z priľahlých pozemkov. Walter vysvetľoval svojmu priateľovi: „Určite by som to zvládol aj sám. Viem, že ma to bude stáť všetky moje úspory, ale... chcem ti dať šancu na kúpu priľahlých pozemkov, pretože v nasledujúcich piatich rokoch sa ich hodnota znásobí niekoľko stokrát.“
      Arthur si pomyslel: „Kto na svete by chodil 40 km za týmto bláznivým projektom? Tento sen ho obral o všetok zdravý rozum.“ Zamrmlal teda niečo o napätej finančnej situácií a sľúbil, že sa tým bude zaoberať neskôr. „Neskôr bude príliš neskoro,“ vystríhal ho Walter. „Radšej to urob teraz.“ Arthur to však neurobil.
      A tak Arthur Linletter stratil príležitosť kúpiť si pozemok, ktorý sa rozprestiera okolo Disneylandu, pozemok, na ktorý ho nahováral jeho priateľ, Walter Disney.
      Každý deň sa nám ponúkajú nejaké príležitosti alebo nás iba obchádzajú. (Slovo na dnes – príloha časopisu Nahlas č. 7-8/2004, s. 13.)
KE      Podobenstvo o veľkej večeri hovorí o obrovskej životnej príležitosti, ktorú Boh dáva každému človekovi.
DI      Podobenstvo Ježiš vyrozprával Židom, aby im pripomenul ich povolanie. Práve oni ako vyvolený národ mali prví vstupom do Cirkvi dosiahnuť spásu. Cítime však, že tieto slová majú hlbší záber a sú pripomenutím každému jednému z nás.
      Aj my sme boli pozvaní. Hostina je obrazom nebeskej blaženosti, ktorú Boh pre nás pripravil. Dnes znovu pozýva: „Poďte, už je všetko pripravené“ (Lk 14, 17).
PAR      Toto pozvanie, ktoré v sebe obsahuje obrovskú životnú šancu pre každého z nás, zaznieva pár dní pred vianočnými sviatkami. Na prvý pohľad sa zdá, že to nie je práve najvhodnejšia doba. Musíme toho veľa stihnúť v týchto rušných dňoch. V zamestnaní sa finišuje pred blížiacim sa koncom roka, je potrebné nakúpiť darčeky, zabezpečiť všetko na nadchádzajúce sviatky. Veľmi ľahko sa môžeme svojim postojom pripodobniť pozvaným z podobenstva, z ktorých každý mal niečo iné – a podľa svojho úsudku aj dôležitejšie. No zmýlili sa. Božie slovo nám dnes pripomína Božie pozvanie, aby sme sa zamysleli, aby sme zvážili, čo je dôležité a čo dôležité nie je, aby sme nabrali odvahu s plnou vážnosťou prijať šancu, ktorú nám Boh ponúka.
MY      Najznámejší a najväčší dnešný operný spevák Luciano Pavarotti takto spomína na jedny Vianoce: „Mal som 40 rokov. Bol som bohatý, slávny, na vrchole popularity. Množstvo práce a veľký úspech mi však zruinovali ducha. Dosiahol som všetko, čo sa dá, ale to vo mne vyvolávalo pocit znudenia a nechuti. V rodine som si dokonca prestal rozumieť so ženou a dcérami. Dňa 22. decembra 1975 som sa vracal lietadlom z Ameriky do Talianska. Bol som pohrúžený do svojich myšlienok. Už sme mali pristávať, keď pilot ohlásil, že je hmla a nemôže pristáť. Urobil ešte niekoľko okruhov a pokúsil sa o pristátie. Nepristal však presne. Keď sa lietadlo dotklo nerovného terénu, krídlo sa nachýlilo a prasklo na polovicu. Jeden z motorov vyletel ako z praku a druhý tiež odpadol. Lietadlo pokračovalo v svojom šialenom behu, strašne nadskakujúc. Keď sa kýpeť krídla dotkol zeme, lietadlo sa otočilo okolo seba a rozlomilo sa na dve časti. Vo vnútri panoval chaos. Ľudia kričali, plakali, volali o pomoc. Tej noci, keď som bol už konečne doma pri žene a dcérach, pochopil som, aký pekný a cenný je život. Všetko sa mi zrazu stalo dôležité: popílené drevo v ohrade, psy, ktorí skákali okolo mňa, starý oblek, každý kút môjho domu. Nemohol som zažmúriť oka. Chodil som po izbách a pozeral na spiace dcéry. Nuda a apatia, ktoré ma už celé mesiace ťažili, úplne zanikli. Nasledujúcich niekoľko dní dovolenky som prežíval v eufórii dieťaťa. Pomáhal som doma robiť jasličky a počúvanie kolied ma nútilo do plaču. Začal som môj druhý život.“
ADE      Podobenstvo o veľkej večeri chce v nás vyvolať podobnú zmenu, akú prežil tento spevák pri páde lietadla. Nebráňme sa tomu, k čomu nás nabáda. Veď prijať Božie pozvanie k večnému životu a vykročiť po tejto ceste, je prijatie tej najväčšej životnej príležitosti, akú nám svet nemôže ponúknuť.

12.06.2003 | Čítanosť(3002)
Lk 14, 15-24
12.06.2003 | Čítanosť(2260)
Lk 14, 7-14
12.06.2003 | Čítanosť(1912)
Lk 14, 25-35


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet