12.december 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Dom sa nezrúti kvôli jednému úderu. Najčastejšie je to kvôli starej chybe v konštrukcii. Občas ide o dlhotrvajúcu nedbalosť obyvateľov domu, ktorí dopustili, aby pretiekla strecha. Kvapka po kvapke nebadateľne spôsobuje, že prehnijú klady na streche. Časom sa malá štrbinka zväčší a spôsobí značné škody. Konečný efekt je to, že dážď naplno preteká a dom sa zrúti.

~sv. Ján Kasián~

21.07.2018 - Miron
čítanosť134 reakcie0
(Share 33 0)


Téma: Dávanie / Vďačnosť / Oslavuj Boha

Myšlienky... 309/2018

            Keď pokročíme v duchovnom živote natoľko, že máme pod vládou svoje vášne, môže naše srdce z času na čas zachvátiť nepokoj v čase, keď sa nejaká tá vášeň pripomenie silnejším pokušením. Svätý Paisij Svätohorský pre takúto situáciu dáva toto poučenie:



            „Ak je tvoje srdce týmto znepokojené, povedz: Sláva tebe Bože, že väčšina vášní je už preč. Ak by som bol na tvojom mieste, pripomenul by som si zrejmé veľké požehnania, ktoré mi dal Boh na pokrok v duchovnom živote. Spieval by som: Sláva tebe, ó Bože, sláva tebe!



            Ak chceš žiť rajský život už v tomto živote, musíš tiež vidieť dobrodenia a bohaté dary, ktoré ti Boh dáva a začať ho chváliť: Sláva tebe, ó Bože, sláva tebe! Oslavuj Boha, lebo ti pomohol urobiť malý pokrok, či už si sa namáhal, alebo ti pomohli druhí. Keď človek hovorí: „Sláva tebe, ó Bože, sláva tebe,“ Boh sa ponáhľa na pomoc, pretože vďačnosť spolu s pokornou mysľou a zápasom plným lásky ustavične priťahuje božské požehnanie.“



            K tomuto jeho poučeniu je užitočné pripojiť slová svätého Izáka Sýrskeho, ktorý hovorí: „Vďačnosť obdarovaného podnecuje Darcu k ešte väčším darom než sú tie prvé.“ Dalo by sa povedať, že nám skrze svoju skúsenosť odhaľuje princíp, či zákonitosť v duchovnom živote, ktorý nám môže poslúžiť k rýchlejšiemu rastu.


19.10.2006 | Čítanosť(2246)
Téma: Dávanie / Štedrosť


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet