22.september 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Veci boli zverené človeku, aby ich používal na svoje dobro, ale aj na to, aby veci naplnili vlastný zmysel. Vergíliove slová o lacrimae rerum, slzách vecí, na ktorých sa pácha násilie, sú veľmi pravdivé. Byť správcom bytia je niečo významné.

~ROMANO GUARDINI ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1707 reakcie0
(Share 300 1)


Téma: Kňaz / Povolanie / Lk 6, 12-19

Myšlienky... 157/2002

      Zbor dvanástich apoštolov bol skutočne rôznorodý. Boli to muži rôzneho veku, rôzneho povolania i rôzneho postavenia. Jedno však mali spoločné. Išli za Ježišom Kristom. Tým, že si ich Kristus vyvolil spomedzi učeníkov za apoštolov, tým nijako nezmenil ich charakterové vlastnosti. To, čo v nich bolo azda zlé, s tým sa museli popasovať. Táto hŕstka mužov sama o sebe by však nedokázala veľa, ak by za nimi nestál Boh. On povoláva ľudí, aby sa stali nástrojmi pre jeho plán spásy celého ľudstva. Čím sú títo ľudia v očiach sveta biednejší, tým viac vyniká Božia moc, ktorá stojí za nimi.
      Pán si v každej dobe povoláva do tejto služby nových a nových robotníkov. Kňazom v Cirkvi sa stane muž nie pre charizmatické dary či prirodzené vynikajúce vlastnosti, ale predovšetkým Božím povolaním a apoštolským svätením Cirkvi. Každý kňaz sa musí boriť so svojimi chybami, tie vysviackou nezmiznú. Ale na druhej strane dostáva sviatostnú milosť, ktorá ho uschopňuje pre toto povolanie.
      Kňaz je Bohom poslaný posol, ktorý ma zvestovať radostnú zvesť vykúpenia. Má ľuďom otvárať pramene Božích milostí a odstraňovať vládu diabla v dušiach.
      Je vyňatý spomedzi ľudí a prijíma toto poslanie. Má prinášať a obhajovať večnú Pravdu, hlásať vhod či nevhod Božiu cestu spásy. Preto je stály rozpor medzi kňazom a svetom. Kňaz má otvárať oči tých, ktorí sú mu zverení. Len tak bude môcť pomôcť, len tak bude môcť liečiť. Preto je však v neustálej kritike. Mnohí považujú za opovážlivosť, keď kňaz poukazuje na negatívne javy okolo seba. Hneď mu určia okruh pôsobenia. Toto a toto máš robiť. Určia mu hranice, po ktoré smie hovoriť. Ďalej ísť mu nedovolia, lebo by museli uznať, že sa mýlia a potrebujú poopraviť svoj život.
      Poslanie kňaza však nevymedzujú ľudia, ale Boh. Preto má dve možnosti. Buď ostane verný Bohu a zožne mnoho bolestivých rán, ale podľahne ponuke sveta ku kompromisu za cenu zrady vlastného povolania. A táto cesta je možno ešte viac bolestivejšia, pretože si zreteľne uvedomuje zradu svojho povolania.
      Je preto potrebné modliť sa za kňazov a ľudí v duchovnej službe, aby ostali verní svojmu povolaniu. Ježiš Kristus nielenže výslovne o to prosí, ale dáva nám k takejto modlitbe príklad, keď sa modlí za apoštola Petra, ale i za všetkých apoštolov, ako tomu bolo pred ich voľbou.
18.09.2003 | Čítanosť(1568)
Téma: Kňaz / Svedectvo
18.09.2004 | Čítanosť(1508)
Téma: Hriech / Kňaz / Súd
25.06.2003 | Čítanosť(1309)
Téma: Kňaz
12.06.2003 | Čítanosť(4017)
Lk 6, 37-45
12.06.2003 | Čítanosť(2903)
Lk 6, 1-11
12.06.2003 | Čítanosť(2767)
Lk 6, 12-19


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet