23.august 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Ak ona neporodila Boha, potom nemôže byť nazývaný Bohom ten, ktorý sa z nej narodil. Pretože Písmo ho nazýva Bohom, potom ona porodila Boha, ktorý sa stal človekom. Pretože on sa mohol stať človekom len skrze zrodenia zo ženy, potom ako by bolo možné, aby nebola Bohorodičkou tá, ktorá ho porodila?

~sv. Cyril Jeruzalemský~

20.06.2003 - Miron
čítanosť807 reakcie0
(Share 246 0)


Téma: Svedomie

Myšlienky... 81/2000

       Často môžeme v televíznych správach zahliadnuť štart kozmickej rakety. Je to veľmi pôsobivé. Ale len málokedy si uvedomujeme, že nad letom rakety bdie niekoľko desiatok ľudí, ktorí kontrolujú priebeh letu, prípadne korigujú odchýlky od stanoveného smeru. A to je veľmi. dôležité. Stačí totiž len malá odchýlka, aby sa kozmonauti nemuseli vrátiť späť na zem.
       Naše svedomie, ktoré obrazne nazývame "Božím hlasom v srdci" má podobnú funkciu. Ak ho budeme definovať ako vnútorný úsudok o mravnosti konkrétneho skutku, potom jasne chápeme jeho dôležitosť pre dobrý život.
       Každý človek má v srdci vpísaný Boží zákon, ktorý sa ozýva hlasom svedomia a ukazuje, čo je dobré a čo zlé. Tu sa skrýva nebezpečenstvo, že človek hlas svedomia zahluší alebo ho nevníma.
       Sv. Dorotheus prirovnáva svedomie k studniam živej vody v púšti života. Myslí pritom na studne, ktoré vykopal Abrahám, otec všetkých veriacich, ktoré však Filištínci zasypali pieskom (por. Gn 26, 15). Ich voda je znečistená. Aby sa dala znovu piť, je potrebné vyčistiť studne. K tomu dal Boh Zákon, prorokov, k tomu poslal svojho jednorodeného Syna, k tomu dal cirkvi dar Svätého Ducha. Túto pomoc máme prijať s poslušnosťou. Lebo len tak sa môže naše svedomie očistiť, len tak sa môže stať priezračným. (T. Špidlík, Prameny Světla, s.75.)
       Kozmonauti musia poslušne plniť príkazy riadiaceho strediska a korigovať smer letu. Od toho predsa závisí ich život. Pre kresťana je poslušnosť voči hlasu svedomia rovnako dôležitá. Od tohto predsa závisí kvalita nielen pozemského, ale hlavne večného života. Amen.
21.01.2005 | Čítanosť(1480)
Téma: Svedomie / Mt 5, 17-37
25.06.2003 | Čítanosť(739)
Téma: Svedomie
20.10.2004 | Čítanosť(663)
Téma: Hriech / Svedomie
02.12.2004 | Čítanosť(1848)
Svedomie


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet