23.august 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „...nemáme oslabovať ducha nesmiernym umŕtvovaním tela, aby sme nezostali bez zbrane pred nastávajúcim bojom...“

~sv. František Saleský~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1352 reakcie0
(Share 264 0)


Téma: Podobenstvo o veľkej večeri / Dôvody odmietnutia / Lk 14, 16-24

Myšlienky... 90/2000

       Zreteľne chápeme, že hostiteľom v podobenstve o veľkej večeri je Boh. Ježiš Kristus zdôraznil, že išlo o „veľkú“ večeru, na ktorú bolo pozvaných „mnoho“ ľudí. Spoločenské akcie podobné tejto veľkej večeri sú vydarené len vtedy, keď pozvaní hostia prídu. Bez hostí, žiadna takáto akcia nemá význam. Boh chce, aby sme odpovedali na jeho pozvanie. Chce, aby sme prišli na hostinu, ktorú pre nás pripravil. Je zranený a nahnevaný, keď je jeho pozvanie odmietnuté.
       Tomuto Božiemu hnevu porozumieme, keď sa bližšie pozrieme na reakcie pozvaných. Prvý na pozvanie odpovedal takto: „Kúpil som pole a musím si ho ísť pozrieť. Prosím ťa, ospravedlň ma!“(Lk 14, 18) Toto je veľmi nepresvedčivá výhovorka. Nikto totiž nekupuje ani pole, ani dom bez toho, aby si to vopred dobre neprezrel. Tento človek jednoducho nechcel prísť na hostinu.
       Druhý sa ospravedlňoval takto: „Kúpil som päť záprahov volov a idem ich vyskúšať. Prosím ťa, ospravedlň ma!“ (Lk 14, 19) Opäť nemožná výhovorka. Predstavte si: Kto by si kúpil auto bez toho, že by ho najskôr vyskúšal? Tento chlapík jednoducho nechcel ísť. Pre noho to nebolo dôležité. Nebola to jeho priorita. Jeho výhovorka bola vlastne urážkou inteligencie hostiteľa.
       No najnemožnejšia výhovorka zaznela od tretieho: „Oženil som sa, a preto nemôžem prísť.“(Lk 14, 20) Keď sa vnoríme do kultúry vtedajšej doby, pochopíme, že išlo priam o urážlivé odmietnutie. Ak totiž muž tej doby, ktorý mal manželku a dve dcéry, odcestoval a zo vzdialeného mesta napísal list, neadresoval ho manželke ani dcéram, ale svojmu ešte nenarodenému synovi. Muži tej doby nikdy nerozprávali o svojich ženách. Použiť manželku ako dôvod na ospravedlnenie bolo jednuducho výsmešné a urážlivé.
       Stálo by za to urobiť analýzu našich vlastných „výhovoriek“. Možno, že vyznievajú rovnako banálne, nepresvedčivo, ba až urážlivo. Existuje len jeden dôvod na odmietnutie Božieho pozvania a to, že o to v skutočnosti nestojíme, že to nie je pre nás priorita.
12.06.2003 | Čítanosť(3069)
Lk 14, 15-24
12.06.2003 | Čítanosť(2320)
Lk 14, 7-14
12.06.2003 | Čítanosť(1966)
Lk 14, 25-35


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet