15.september 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Ak by sme upadli do hriechu, okamžite sa so zármutkom pokorme v Božej prítomnosti. Potom sa s neobmedzenou dôverou hoďme do oceánu jeho dobroty, kde každý pád bude zabudnutý a strach premenený na lásku.

~Svätý Pavol z Kríža ~

25.06.2003 -
čítanosť490 reakcie0
(Share 234 0)


Téma: Svedectvo

Príklad č.1958
(Zdroj: Internet location: http://www.uniba.sk/~upc/kazne.html. )

      Je známy prípad istého Mike Golda, ktorý bol filozofom amerického komunizmu 20-tych rokov tohto storočia. Po tom, čo komunizmus upadol v Amerike do nemilosti, na tohto jeho filozofa sa zabudlo. Mike Gold však napísal jednu knihu, ktorá sa neskôr stala dosť známou. Jej meno bolo Židom bez toho, že by som o tom vedel. Píše tu o svojom detstve a o svojom prvom stretnutí sa s kresťanmi. Vyrastal v New York City. Keď bol dieťaťom jeho matka mu stále opakovala, aby nešiel poza isté ulice štvrte, v ktorej bývali. Nevedel to pochopiť a preto sa jej stále na to pýtal: prečo nemôže ísť ďalej, aj na iné ulice. Avšak matka nič nevysvetľovala. Nemohla mu predsa povedať, že miesto, kde bývali bolo židovským getom, nemohla mu povedať, že nosil vo svojich žilách nesprávnu krv. Deti nie sú ešte schopné pochopiť predsudky. Predsudky sú jedom, ktorý potrebuje čas, aby sa dostal do krvného obehu človeka. Dieťa ich ešte nevlastní.
      Jedného dňa, hnaný svojou zvedavosťou a túžbou zistiť, čo sa nachádza za hranicami, ktoré pre neho vytýčila jeho matka, sa predsa len pobral tam, kde nemal: za hranice svojho geta. Vtom ho zastavili a obkľúčili starší výrastkovia a vyvalili sa na neho so slovami: „Čau, baby, nie si náhodou židákom?” „Neviem”, hovorí. Toto slovo nikdy predtým nepočul. A tak chlapci zopakovali svoju otázku inými slovami: „Nie si ty náhodou Kristov vrah?” A malý chlapec znova na to: „Neviem.” Ani slovo Kristus ešte dovtedy nepočul. „Odkiaľ si, kde bývaš?” začali sa vypytovať. Keď im vysvetlil a zistili, že je naozaj z geta, oni do neho: „Tak predsa si židák. Si Kristov vrah. Vieš, že si na kresťanskom teritóriu? My ťa naučíme, kde sa máš pohybovať a kam patríš!” A tak sa do neho pustili, strašne ho zmlátili, jeho tvár sa zaliala krvou, šaty mu potrhali a poslali ho domov so slovami: „My sme kresťania a ty si zavraždil Krista! Buď tam, kde patríš. My sme kresťania a ty si vrah Kristov....”
      Keď chlapec prišiel domov matka sa celá vystrašená pustila do neho: „Čo sa ti stalo, Mike?” Jediné, čo bol schopný povedať bolo: „Neviem”. „Kto ti to urobil?” Chlapec znova: „Neviem.” A tak mu matka poumývala krv z jeho tváre, prezliekla ho do čistých šiat a pritúlila si ho do svojho lona, aby ho potešila. Mike Gold si spomína po rokoch, ako sa v tej chvíli načiahol k matkinmu uchu a spýtal sa jej: „Mama, kto bol Kristus?”
      Mike Gold zomrel r. 1967. Svoje posledné obedy dostával v dome Katolíckej Charity v New York City, v dome, ktorý založila a viedla Dorothy Day. Táto svätica sa raz vyslovila: „Mike Gold jedáva každý deň pri stole Kristovom, avšak pravdepodobne nikdy tohoto Krista do svojho života neprijme kvôli dňu, kedy po prvý raz počul jeho meno.” A tak aj zomrel.
05.02.2010 | Čítanosť(2771)
Téma: Kresťanstvo / Svedectvo /


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet